Jaki głośnik bluetooth wybrać? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Głośnik bluetooth

Coraz częściej słuchamy muzyki z urządzeń mobilnych – telefonów lub tabletów. Niestety często wydobywający się z nich dźwięk jest daleki od ideału. Dlatego warto zainteresować się bezprzewodowym sprzętem, jakim jest głośnik bluetooth.

W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, możemy słuchać idealnie brzmiących dźwięków w domu, podróży, na plaży, a nawet jeżdżąc na rowerze czy rolkach. Dostępne na rynku modele są często wyposażone w dodatkowe moduły (np. głośnik bluetooth z radiem), dzięki czemu mają znacznie szersze zastosowanie. Jaki zatem głośnik bluetooth wybrać? Co jest najważniejsze przy wyborze tego urządzenia?

Głośnik bluetooth – co to takiego?

Głośnik bezprzewodowy bluetooth pozwala na odtwarzanie dźwięków (muzyki, audiobooków i innych nagrań), które znajdują się na innych urządzeniach. Dzięki technologii bluetooth dwa sprzęty są ze sobą parowane, a dzięki temu można znacznie polepszyć jakość odtwarzanego dźwięku. Zaletą tego typu głośników jest to, że łączą się z docelowym urządzeniem za pomocą bezprzewodowej technologii, więc korzystanie z nich jest bardzo wygodne.

Dlaczego warto zdecydować się na głośnik na bluetooth?

Jak wyżej wspomniano, dobry głośnik bluetooth pozwala cieszyć się o wiele lepszą jakością dźwięku niż głośniki wbudowane w przenośne urządzenia. Prawdziwi melomani i miłośnicy słuchania audiobooków niemal od razu słyszą różnicę. Duża różnorodność tego typu sprzętu sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać sprzęt idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Co istotne, głośniki bluetooth można sparować z większością urządzeń elektronicznych, które są wyposażone w tę technologię. Łączy się je zatem z telefonami komórkowymi, tabletami, przenośnymi odtwarzaczami muzyki, a także z komputerami czy nowoczesnymi modelami telewizorów. Pozwala to wykorzystać jeden głośnik w różnych sytuacjach. Warto wspomnieć, że najlepsze głośniki bluetooth wyposażone są w dodatkowe opcje, które znacznie rozszerzają ich funkcjonalność. Jeśli głośnik ma dodatkowe wejście USB, można za jego pomocą odtwarzać również pliki dźwiękowe nagrane na pendrive’a. Dostępne są też modele z czytnikiem kart pamięci. Duży głośnik bluetooth może być wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym pokazywana jest nazwa aktualnie odtwarzanego utworu. Często takie głośniki mają również wbudowaną funkcję zegara i budzika. Ciekawym rozwiązaniem są głośniki wyposażone w kolorowe diody led, które świecą w rytm muzyki. Trzeba jednak pamiętać, że taki dodatkowy „bajer” może powodować szybsze rozładowywanie się baterii.

Jakie są rodzaje głośników bluetooth?

W większości przypadków głośniki bluetooth są przenośne i można je łączyć z urządzeniami za pomocą tej technologii. Niektóre mają dodatkowo możliwość łączenia się ze sprzętem docelowym poprzez WiFi i dołączony do zestawu kabel, np. micro USB.

Głośniki bluetooth dzieli się zazwyczaj ze względu na sposób zasilania. Obecnie o wiele większą popularnością cieszą się głośniki akumulatorowe, które zyskują zwolenników szczególnie wśród osób prowadzących aktywny tryb życia. W zależności od modelu i intensywności użytkowania, taki głośnik może wystarczyć na od ok. 5 do nawet 15 godzin słuchania muzyki. Głośniki mogą być ładowane ładowarką sieciową lub przez port USB, gdy są podłączone do urządzenia mobilnego.

Przenośny głośnik bluetooth sprawdzi się przede wszystkim jako urządzenie do odtwarzania muzyki po sparowaniu z telefonem czy tabletem. Z kolei głośniki komputerowe bluetooth, które zazwyczaj zasilane są sieciowo, mogą również być łączone z telewizorami jako część zestawu kina domowego. Z takich głośników korzystają chętnie także gracze komputerowi i konsolowi, którym zależy na dobrej jakości dźwięku w grze. Takie osoby chętnie decydują się na głośniki bluetooth z mikrofonem, ułatwiające komunikację z innymi użytkownikami w sieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika bluetooth?

Wybierając głośnik bluetooth, należy zwrócić uwagę, do jakich celów będziemy go wykorzystywać i na tej podstawie dobrać odpowiednie parametry. W czasie podejmowania decyzji warto wziąć pod uwagę m.in.:

pasmo przenoszenia – to częstotliwość generowana przez głośnik. Zazwyczaj mieści się ona w zakresie od 20 Hz do 20 kHz;

moc – tutaj warto szczególnie zwrócić uwagę na oznaczenie RMS, tj. moc skuteczną, jaką może przyjąć głośnik bez ryzyka uszkodzenia. Małe głośniki mają zazwyczaj ok. 10 do 20 W. Jeżeli interesuje nas głośnik o większej mocy, musimy się liczyć z tym, że będzie miał on również duże wymiary. Może to być utrudnieniem, jeśli zależy nam na mobilności urządzenia;

wielkość głośnika – tutaj wybór zależeć będzie od głównego sposobu użytkowania. Do domu możemy wybrać głośniki o dużych wymiarach. Z kolei głośniki na zewnątrz lub do samochodu lepiej wybrać niewielkie, poręczne modele.


Może cię zainteresować: Czym jest podcast? Jaki mikrofon do podcastów wybrać?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.