Masz konto w banku? Korzystasz z bonusów, jakie dają ci programy lojalnościowe? To wiąże się z koniecznością posiadania przynajmniej kilku kart. A ponieważ coraz chętniej korzystamy z produktów bankowych i programów dla klientów, ich liczba może urosnąć nawet do kilkunastu. Rozwiązaniem jest karta wirtualna.
To propozycja dla osób, które cenią sobie wygodę korzystania z oferowanych im produktów. Taka wirtualna karta zapisana w telefonie znacznie ułatwi ci obsługę poszczególnych kont bankowych oraz zbieranie punktów w programie. Czym ona jest? Gdzie i w jaki sposób można korzystać z karty wirtualnej?
Wirtualna karta to nic innego jak elektroniczna wersja twojej plastikowej karty. Dzięki przypisanemu do niej indywidualnemu numerowi może być wgrana do odpowiedniej aplikacji. Po aktywowaniu kartę lojalnościową można sczytać przy pomocy odpowiedniego czytnika w sklepie, kartami bankowymi z kolei posługuje się tak jak tradycyjnymi, plastikowymi rodzajami. Uwaga, jeśli chcesz płacić kartą wirtualną w sklepie przy pomocy telefonu, twoje urządzenie musi mieć odpowiednią aplikację i pozwalać na wykorzystanie technologii NFC lub HCE.
Jakie są główne zalety korzystania z kart wirtualnych?
Jak to zostało wyżej wspomniane, karty wirtualne mogą w pełni zastąpić te plastikowe, używane przez klientów banków lub uczestników programów lojalnościowych. Za jedną z głównych zalet takiego rozwiązania uznaje się fakt, że nie zajmują one miejsca w portfelu. To szczególnie ważne dla osób, które mają kilka produktów finansowych w różnych bankach. Samo płacenie wirtualną kartą kredytową jest szybkie i wygodne. Taką cyfrową formę może mieć także karta prepaid lub płatnicza. Warto zaznaczyć, że produkty oferowane przez banki, takie jak wirtualne karty płatnicze lub kredytowe, bywają e-wersją posiadanych już przez ciebie kart albo samodzielnym, niepowiązanym z innymi produktem. Pamiętaj też, że warunki korzystania z wybranego produktu finansowego mogą różnić się w zależności od banku.
Czy karty wirtualne mają jakieś wady?
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kart płatniczych i wielu kart lojalnościowych, aby możliwa była transakcja lub doliczenie punktów, konieczne jest połączenie z Internetem. W przeciwnym razie używanie ich będzie niemożliwe. Jeśli więc chcesz korzystać z wirtualnej karty płatniczej także w sklepach stacjonarnych, musisz mieć telefon z umożliwiającymi to technologiami.
Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie transakcji dokonywanych przy pomocy kart wirtualnych. Telefon zawsze powinien być chroniony odpowiednią blokadą i programem antywirusowym. Tak jak w przypadku kont bankowych i bankowości elektronicznej, nie należy podawać haseł do aplikacji w smartfonie innym osobom. Lepiej też nie zapisywać ich ani nie trzymać przy telefonie, gdyż w razie zgubienia lub kradzieży urządzenia zwiększa to ryzyko utraty zgromadzonych na koncie środków.
Co warto wiedzieć na ten temat wirtualnej karty w programie lojalnościowym?
Wirtualna karta to także dobre rozwiązanie dla miłośników programów lojalnościowych. Dzięki specjalnym aplikacjom możesz mieć wszystkie karty lojalnościowe w telefonie, co znacznie odchudzi portfel i sprawi, że stanie się on lżejszy. Jednak i w tym przypadku może pojawić się problem. Niektóre sklepy nie dają możliwości korzystania z takiej opcji, nawet jeśli numer karty da się wprowadzić do aplikacji.
Ciekawe rozwiązanie stanowi też korzystanie z programów multipartnerskich – mając tylko jedną kartę, możesz zbierać punkty w wielu miejscach, zarówno tych stacjonarnych, jak i online. Tak jest w przypadku Programu PAYBACK.
Nasza aplikacja pozwala zawsze mieć przy sobie wirtualną wersję karty w Programie. Korzystanie z niej jest niezwykle proste. Po zainstalowaniu aplikacji podajesz w formularzu wszystkie wymagane dane, w tym numer PAYBACK. Jeśli wszystko jest już gotowe, wystarczy, że w sklepie przy kasie pokażesz telefon, a kasjer zeskanuje czytnikiem kod z karty. Aplikacja Programu to także dodatkowe korzyści. Dzięki niej szybko aktywujesz kupony, które sprawią, że na twoje konto wpłyną punkty premiowe, naliczane zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie. Sprawdzisz w niej również swoje aktualne saldo punktowe. Oprócz tego przy pomocy wirtualnej karty PAYBACK możesz obniżyć wartość rachunków za zakupy u partnerów stacjonarnych, np. w sieci hipermarketów, a także na stacjach benzynowych i w sklepach dla zwierząt lub marketach budowlanych. Jeżeli dotychczas zgromadzone przez ciebie punkty nie wystarczą do pokrycia całego rachunku, resztę zapłacisz w tradycyjny sposób.