Muzyka to doskonały sposób, by urozmaicić czas w pracy i podczas treningu. Często dobieramy melodię do okazji. Relaksacyjna ułatwia zasypianie i odpoczynek. Dziecięca kształtuje poczucie rytmu, uczy nowych słów i dźwięków. Muzyka to też dla wielu osób obowiązkowy element podróży samochodem.
Muzyka odgrywa w życiu człowieka znaczącą rolę. Towarzyszy nam od wieków, umilając chwile podczas wykonywania codziennych czynności. Uprzyjemnia m.in. picie porannej kawy, domowe porządki oraz jazdę samochodem. Słuchanie ulubionych utworów stanowi doskonały przerywnik w pracy, działa też motywująco w trakcie treningu. Odpowiednio dobrana muzyka tworzy klimat, reguluje nasze tętno, dodaje energii, relaksuje, bawi lub pomaga zasypiać. To nieodłączny element naszego życia, dlatego warto poświęcić mu odrobinę uwagi i sprawić, żeby stał się przyjemną rutyną.
Muzyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Wykorzystywana jest jako element zajęć edukacyjnych, a także podczas zabawy. Powinna towarzyszyć najmłodszym od pierwszych chwil ich życia, a nawet od połowy okresu płodowego. Jaki wpływ ma muzyka na rozwój dziecka?
kształtuje pamięć i rozwija podzielność uwagi,
wspomaga rozwój wyobraźni,
pomaga w zwiększaniu samodzielności,
uczy nowych dźwięków i słów,
kształtuje emocjonalność i wrażliwość,
uczy zapamiętywania,
kształci zdolności twórcze,
pobudza wrażenia słuchowe,
wspomaga koncentrację,
pomaga w uczeniu się,
stymuluje mózg do prawidłowego rozwoju.
Działanie muzyki na dzieci uzależnione jest od gatunku. Powinno się sięgać po utwory i piosenki z różnych nurtów muzycznych aktywujących i relaksujących. Dla najmłodszych lepiej wybierać muzykę klasyczną, filmową, pop i disco. Warto również oswajać malucha z utworami wykonywanymi przez dzieci. Słysząc proste słowa piosenek, uczy się nowych słów i zwrotów, co sprzyja jego rozwojowi. Do snu odpowiednie będą kołysanki lub muzyka relaksacyjna z dźwiękami natury. Bogaty wybór płyt z muzyką dziecięcą znajdziesz w księgarniach internetowych, takich jak Tania Książka.
Muzyka relaksacyjna do snu
Muzyka relaksacyjna to doskonały sposób na wyciszenie się, odprężenie i uwolnienie od stresu. Sprawdza się w różnych okolicznościach, zarówno podczas odpoczynku, jak i medytacji, pomaga też w zasypianiu. Muzyka relaksacyjna często wykorzystywana jest jako narzędzie terapii w walce z bezsennością, nerwicą lub fizycznym przemęczeniem. Sprawdzi się również w trakcie pracy lub nauki. Kojące dźwięki pomagają w zasypianiu, a odgłosy natury wspomagają koncentrację i sprzyjają wyciszeniu. Relaksacyjne melodie sprawdzą się także jako muzyka dla dzieci, zarówno w czasie zabawy, jak i podczas usypiania niemowląt.
Odpowiednio dobrana muzyka do pracy i nauki wspomaga koncentrację, sprzyja aktywności i zwiększa produktywność. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie słuchania ulubionych dźwięków nasz mózg uwalnia dopaminę, czyli naturalny energetyk zwiększający wydajność. Co ciekawe, nie ma jednego uniwersalnego nurtu muzycznego, który sprawdzi się dla każdego. Osoby słuchające muzyki w pracy sięgają po utwory klasyczne, filmowe, z dźwiękami natury lub elektroniczne. Wszystkie gatunki łączy jedno – rytm. Jeśli jest on odpowiedni, to wspomaga tempo pracy i reguluje ciśnienie krwi. Znaczenie ma również sposób słuchania muzyki. Część osób korzysta z głośników laptopa, ustawiając słyszalność dźwięków na minimum. Inni cenią doskonałą jakość, dlatego podczas pracy wybierają głośniki z regulowanym basem, głębią i kontrastem. Nieliczną grupę stanowią słuchacze, którzy sięgają po słuchawki. Ich zdaniem tylko absolutne odcięcie się od innych dźwięków zwiększa ich produktywność oraz koncentrację. Głośniki i słuchawki dobrej jakości można kupić u partnerów PAYBACK, m.in. w Media Expert, Media Markt, Electro.pl, sklepie Awans czy RTV Euro AGD. Takie akcesoria znacznie uprzyjemnią słuchanie ulubionych piosenek, a niekiedy pozwolą odkryć je na nowo.
Muzyka a sport
Muzyka w sporcie odgrywa bardzo ważną rolę. Widok osoby ćwiczącej ze słuchawkami na uszach nikogo nie dziwi. Dynamiczne dźwięki to doskonały element dopełniający intensywny trening.Pomaga w skupieniu, motywuje i zagrzewa do walki. Odpowiednio dobrane dźwięki mają korzystny wpływ na przebieg treningu i budowę formy. Jak to działa? Wszystko dzięki tempu i dynamice, w których rytm zaczynamy się poruszać. Muzyka ma duży wpływ zwłaszcza na osoby jeżdżące na rowerze i biegaczy, którzy swoje tempo dostosowują do słyszanych dźwięków. Prowadzi to do pobudzenia układu nerwowego, napływu adrenaliny oraz pobudzenia mózgu. To także doskonały sposób na zagłuszanie bólu i zmęczenia podczas ciężkiego treningu. W przypadku gimnastyki, jogi, a nawet statycznej rozgrzewki doskonale sprawdzi się muzyka spokojna, która zmniejszy tętno i obniży ciśnienie krwi.
Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo