Zrób coś wyjątkowego. Sposoby pomocy potrzebującym

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Pomoc

Zastanawiasz się, jak pomóc potrzebującym? Zarówno sposobów, jak i osób, które czekają na wsparcie, jest wiele. Możesz wybrać różne formy pomocy, m.in. finansową (np. organizując zbiórki). Żeby wspierać potrzebujących, nie musisz dysponować dużą sumą pieniędzy. Liczą się chęci.

Pomoc potrzebującym to temat powracający przez cały rok, jednak szczególnie ważny staje się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Tysiące ludzi czekają na jakiekolwiek wsparcie, które da im nadzieję i być może odmieni ich los. Form pomagania jest wiele. Nie musisz zakładać fundacji, czasami nawet nie ma potrzeby, byś przekazywał jakiekolwiek pieniądze. Podpowiadamy, jak możesz pomóc potrzebującym i do kogo zwrócić się o wsparcie.

Akt darowizny dla potrzebujących

Darowizna dla potrzebujących to coraz bardziej popularna forma pomagania. Na czym polega? To umowa zawarta pomiędzy obiema stronami, gdzie darujący ofiarowuje przyjmującemu datek w postaci pieniędzy lub przedmiotu (towary opodatkowane VAT). To forma nieodpłatnego prezentu, którego przekazanie następuje na podstawie uregulowanej prawnie umowy. Darowizna może być przekazana na rzecz:

Co ważne darujący może w tym przypadku odpisać od podatku PIT wartość podarunku, pod warunkiem, iż kwota, którą odliczy, nie przekroczy 6% rocznego dochodu (z wyjątkiem przekazania datku na cele charytatywne kościoła, które nie zostały objęte żadnym limitem). Ulga może być odliczona w przypadku przekazania darowizny na działalność charytatywną kościoła, organizacji pozarządowej lub organizacji działalności pożytku publicznego. Obniżenie podatku nie jest natomiast możliwe, jeśli darowizna została przekazana na jednostki samorządowe i publiczne oraz osoby fizyczne. Odliczana jest w chwili rozliczania zeznania podatkowego PIT poprzez odliczenie datku od całkowitej kwoty dochodu. Powinno się ją rozliczać na formularzu PIT-37, PIT-36 i PIT-28.

Światowy Dzień Ziemi – kiedy wypada?

Pomoc humanitarna i działalność w organizacji

Bezinteresowna pomoc ma wiele form. Jedną z nich jest włączenie się w działalność organizacji pozarządowej niosącej pomoc np. ofiarom wojny, osobom niepełnosprawnym, ubogim, podopiecznym szpitali i hospicjów. Praca w organizacji bardzo często skupia się na poszukiwaniu sponsorów i spełnianiu potrzeb osób w trudnej sytuacji życiowej. Zwykle to po prostu zapewnianie sprzętów codziennego użytku, żywności, ubrań. Organizacje aktywnie prowadzą zbiórki na leczenie osób niepełnosprawnych lub ciężko chorych, które potrzebują ogromnego wsparcia finansowego np. w leczeniu. Działalność organizacji opiera się również na bezpośredniej pracy wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu osób utalentowanych, np. grafików, fotografów, plastyków, organizacja może pod własnym szyldem tworzyć i sprzedawać dzieła, z których dochód przeznaczany jest na programy pomocowe. Wiele organizacji realizuje pomoc poprzez pracę fizyczną, np. przy budowie domu, szkoły, studni, sprzątaniu i innych pracach porządkowych. Pomaganie przybiera również formy wsparcia w edukacji – wspólne odrabianie lekcji z dziećmi z ubogich rodzin, rozwijanie ich talentów i zainteresowań, darmowe korepetycje. Niezwykle ważne jest wsparcie psychologiczne dla osób, które z powodu ubóstwa lub niepełnosprawności czują się odrzucone i zapomniane przez środowisko. Obcowanie z nimi, rozmowa, wspólne zabawy i nauka często mają o wiele większą wartość niż wpłacenie pieniędzy.

W PAYBACK możesz przeznaczać swoje punkty na cegiełki dla Polskiej Akcji Humanitarnej, o różnych nominałach, szczegóły na sklep.payback.pl >>

Pomoc świąteczna dla potrzebujących

Liczy się każdy pomysł i gest wsparcia wobec chorych, samotnych, ubogich. Jak możesz włączyć się w pomaganie?

  • Zorganizuj lub przyłącz się do zbiórki żywności. W okresie przedświątecznym wiele sklepów spożywczych organizuje własne stoiska, gdzie możesz zostawić potrzebne towary spożywcze lub drobne upominki rzeczowe.
  • Dołącz do akcji świątecznych paczek dla dzieci z hospicjów, świetlic środowiskowych i domów dziecka. Podopieczni czekają na buty, ubrania i zabawki. Starszym z nich przyda się laptop i tablet do nauki. Jeśli paczka jest dla ciebie zbyt kosztowna, złóż się na nią ze znajomymi lub członkami rodziny. Wspólnie odegracie rolę Świętego Mikołaja.
  • Weź udział w akcji Szlachetnej Paczki. To obecnie najbardziej rozpoznawalna kampania społeczna w Polsce, do której przyłączyć się może każdy. Zbierz znajomych, zgłoście się do fundacji i przygotujcie paczkę dla potrzebującej rodziny.
  • Nie zapominaj o osobach starszych, które często spędzają Wigilię w samotności. Włącz się do akcji Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i przekaż dowolną kwotę, która pomoże w organizacji wspólnych świąt dla seniorów.
  • Pamiętaj o najbardziej bezbronnych istotach, czyli zwierzętach. Przekaż darowiznę, 1% podatku lub dowolną kwotę na wybrane schronisko. Weź udział w zbiórkach karmy, koców i zabawek, organizowanych przez centra handlowe i sklepy spożywcze.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub w sklepach stacjonarnych