Większość osób zapytana o to, skąd pochodzi pizza, słusznie wskazałaby Włochy. To jedno z najpopularniejszych dań początkowo było potrawą biedniejszych warstw społecznych, jednak później zajadali się nim również członkowie rodzin królewskich w wielu zakątkach Europy, w tym ponoć sam Zygmunt Stary.
Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku czwartek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków. Skąd pochodzi pizza i jak ją przygotować?
Światowy Dzień Pizzy – jaka jest historia tej potrawy?
Pizza, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z włoskiego Neapolu, chociaż jako pierwsi podobny do niej placek wypiekali już starożytni Grecy. Początkowo podawali go wyłącznie polanego oliwą i posypanego przyprawami, co odróżnia ten specjał od pizzy jedzonej obecnie - obowiązkowo z serem i sosem. Ta część historii pizzy wiąże się również z trudnościami w ustaleniu pochodzenia samej nazwy potrawy. Część językoznawców uważa bowiem, że pochodzi ona od greckiego wyrazu plax, oznaczającego coś płaskiego. Inni z kolei wskazują na powiązania z łaciną i słowem pinsere, oznaczającym tłuczenie lub rozcieranie.
W Światowy Dzień Pizzy jemy danie podobne do tego powstałego w XVI wieku we wspomnianym już Neapolu. Na początku był to placek nasączony tłuszczem, zwykle oliwą bądź smalcem, z dodatkiem sera czy ryby. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do roku 1889. Wtedy też, po zjednoczeniu Włoch, tron objęła dynastia sabaudzka. Choć jej członkowie pochodzili z Francji, na miejscu zetknęli się z kuchnią włoską. To właśnie wtedy królowa Małgorzata spróbowała specjalnie przygotowanych rodzajów pizzy. Jeden z nich zawierał sos stworzony na bazie pomidorów, ser oraz oregano. Danie tak bardzo posmakowało monarchini, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita. Obecnie przysmak ten dostępny jest właściwie w każdym miejscu serwującym pizzę, stanowi też bazę dla wielu eksperymentów w komponowaniu nowych odsłon tej popularnej potrawy.
Wciąż jednak nie moglibyśmy obchodzić Międzynarodowego Dnia Pizzy, gdyby danie to nie zostało spopularyzowane w Ameryce. Na początku XX wieku, kiedy wielu Włochów wyemigrowało do USA, przywieźli ze sobą ten powszechnie dziś znany przepis. Przybysze zaczęli otwierać rodzinne biznesy, w tym restauracje, w których serwowali pizzę. Coraz więcej osób poznawało jej doskonały smak, a sama receptura z czasem uległa pewnym zmianom, m.in. ciasto w amerykańskiej wersji pizzy stało się znacznie grubsze. W takim właśnie wydaniu danie zaczęło podbijać świat, w tym Polskę. Po pewnym czasie Polacy docenili też jego bardziej tradycyjną odsłonę, czyli pizzę na cienkim cieście, z dodatkiem oliwy zamiast różnego typu sosów, dlatego dziś ogromną popularnością cieszy się właśnie pizza włoska.
Miłośnicy pizzy bardzo często decydują się na obchodzenie jej międzynarodowego święta w restauracjach, bądź zamawiając ulubioną pizzę na dowóz. Takie rozwiązanie nie tylko jest znacznie szybsze i łatwiejsze, lecz także dostarcza zupełnie innych doznań smakowych. Trudno bowiem uzyskać perfekcyjny efekt bez dostępu do specjalnego pieca czy odpowiedniego kamienia do pizzy. Nie oznacza to jednak, że w domu nie można osiągnąć bardzo dobrych rezultatów i świętować Dnia Pizzy na swój własny sposób. Co więcej, przyrządzając danie samemu, możesz skomponować je z dowolnych składników, jedynie wzbogacając podstawowy przepis.
Przepis (dla 2 osób):
● 500 g mąki pszennej, najlepiej tej oznaczonej jako 00 (Farina),
● 325 ml wody,
● ok. 4 g drożdży instant lub 15 g drożdży świeżych,
● ok. 25 ml oliwy z oliwek + odrobina do natłuszczenia folii (opcjonalnie),
● 2–3 kulki mozzarelli,
● 15 g koncentratu pomidorowego,
● 400 g pomidorów z puszki (Pelatti),
● oregano do smaku (ok. 3 łyżek),
● sól i pieprz.
● świeża bazylia!
Przygotowanie Pizzy
1. Mąkę, wodę, drożdże (jeśli korzystasz ze świeżych drożdży, zrób najpierw zaczyn!) i 2 łyżeczki oliwy (10 ml) zagnieć starannie wraz ze szczyptą soli, a następnie wyrabiaj, aż uzyskasz elastyczne, rozciągające się z łatwością ciasto.
Kolejność dodawania składników do tego punktu jest nastepująca:
a) w naczyniu mieszasz samą mąkę z solą,
b) w odrębnym naczyniu rozpuszczasz drożdże w 325 ml wody,
c) odczekaj 10 minut,
d) wlej wodę z drożdżami do naczynia z mąką i mieszaj łyżką, następnie zacznij zagniatać ręką,
2. Przełóż ciasto do naczynia i przykryj natłuszczoną folią, po czym pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. godzinę. Powinno ono podwoić swoją objętość.
3. Na patelnię wlej resztę oliwy i starannie rozgrzej.
4. Podsmaż pomidory z puszki i koncentrat, dodaj do nich oregano, pieprz i sól oraz listki świeżej bazyli,
5. Pozostaw sos na patelni przez ok. pół godziny, cały czas podgrzewając go na małym ogniu, by zgęstniał.
6. Odsącz mozzarellę z zalewy i pokrój na kawałki, np. w plastry.
7. Uformuj wyrośnięte ciasto w formę placka, a następnie posmaruj sosem i posyp mozzarellą.
8. Piecz w maksymalnej temperaturze jaką może osiągnąć Twój piekarnik (do 4-5 minut),
Niezbędne akcesoria do przygotowania pizzy
W Międzynarodowy Dzień Pizzy możesz zdecydować się na bardziej wymyślne kompozycje z ulubionymi dodatkami. Najważniejsze, aby danie ci smakowało!
Do przyrządzenia pizzy przydadzą się formy lub blaszki, które znajdziesz u partnerów PAYBACK, np. w sklepach Mrówka czy na Allegro. Możesz też kupić specjalny zestaw składający się z deski do pizzy ułatwiającej krojenie (z rowkami), nożem do pizzy i przyprawnikami. Jeśli chcesz poczuć włoski klimat, zaopatrz się też w specjalną butelkę na oliwę i duże talerze.
Oryginalnie pizza jest pieczona w bardzo wysokiej temperaturze. W warunkach domowych podobną temperaturę jak w piecu można uzyskać dzięki kamieniowi do pizzy, którego można znaleźć u naszych partnerów. Zaopatrując się w powyższe akcesoria twój wypiek będzie jeszcze lepszy, a robiąc z nami zakupy otrzymasz punkty PAYBACK, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody w naszym sklepie :)
Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo