Chwasty w ogrodach bardzo szybko się rozrastają. Z tego powodu inne rośliny mogą zmarnieć, a nawet całkowicie obumrzeć. Chwasty tworzą bardzo rozbudowane systemy korzeniowe, przez co pobierają składniki odżywcze wszystkich roślin wokół.
Chwasty to silnie ekspansywne rośliny, które wyrastają samoistnie najczęściej pomiędzy rabatami z ulubionymi roślinami ozdobnymi. Nie tylko wyglądają nieestetyczne, lecz także w widoczny sposób ograniczają wzrost sadzonek i przyczyniają się do ich osłabienia. Bardzo szybko rozsiewają się po całym ogrodzie lub trawniku, dlatego konieczne jest ich skuteczne usuwanie.
Te rośliny mogą pojawić się wszędzie. Pospolite chwasty rosną w przydomowych ogrodach, na trawnikach oraz łąkach. Ich usuwanie z ziemi jest dość uciążliwe, w szczególności, gdy są to chwasty wieloletnie, czyli takie, które zdążyły już rozsiać się na okoliczne tereny i wykształcić rozłogi. Najlepiej pozbyć się ich, zanim zaczną kwitnąć i wydawać nasiona. Najpopularniejszymi chwastami są: perz rozłogowy, mniszek lekarski, babka lancetowata oraz powój polny. Wszystkie te rośliny nie tylko bardzo szybko się rozsiewają lub odradzają. Każdy chwast bardzo łatwo dostosowuje się do danego siedliska. Jeśli wyrośnie obok delikatnej i wymagającej w uprawie rośliny, nie ma ona najmniejszych szans na długie życie. Chwasty polne i ogrodowe rosną w bardzo szybkim tempie i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji.
Jak pozbyć się chwastów?
Istnieją dwa sposoby na pozbycie się chwastów: chemiczny i mechaniczny. Aby ogród zawsze wyglądał perfekcyjnie, należy systematycznie usuwać je z grządek i rabatek. Ze względów ekologicznych najlepiej usuwać je za pomocą narzędzi ogrodowych, bez konieczności sięgania po herbicydy. Co prawda są one skuteczne w walce z chwastami na trawniku i wśród roślin, jednak mogą zatruć glebę i przyczynić się do zmniejszenia bioróżnorodności środowiska. Ponadto stanowią zagrożenie dla mniejszych i większych zwierząt. Negatywnie wpływają również na okoliczne rośliny uprawne.
Najskuteczniejsze będzie oczyszczenie gruntu przed posadzeniem roślin ozdobnych. Ziemię pieli się za pomocą lekkich narzędzi ogrodowych, np. motyk, wąskich łopatek oraz kultywatorów. To zajęcie dość czasochłonne i wymaga przebywania przez długi czas w niekomfortowej i obciążającej kręgosłup pozycji. Pielenie najlepiej wykonywać na lekko wilgotnej lub suchej glebie.
Pozbycie się z ziemi nawet niewielkich fragmentów popularnych chwastów, np. perzu właściwego czy nawłoci pospolitej, pomoże przygotować grunt pod uprawę roślin i warzyw. Po przekopaniu ziemi najlepiej zostawić ją na kilka tygodni. Po tym czasie należy jeszcze raz wykonać tę samą czynność, ponieważ za pierwszym razem można nie zauważyć rozłogów, które po kilku tygodniach stają się bardziej widoczne. Skuteczne, jednak znacznie bardziej czasochłonne jest przykrycie wypielonego terenu grubą warstwą czarnej foli na kilka tygodni. Najlepszy sezon na takie prace to wiosna i lato. Wysoka temperatura i brak dostępu do światła słonecznego w naturalny sposób zabija chwasty.
Środki chwastobójcze dostępne na rynku są zazwyczaj bardzo skuteczne, jednak mają one działanie totalne. Oznacza to, że nie tylko skutecznie usuwają chwast, lecz także rośliny znajdujące się w jego najbliższym sąsiedztwie. Dlatego też dobrą alternatywną są domowe sposoby walki z chwastami. Najbardziej znanymi są: ocet (nierozcieńczony), roztwory mydła i innych detergentów oraz zużyty olej jadalny. Największą popularnością cieszy się stosowanie oprysków z octu. To przede wszystkim metoda bezpieczna dla zdrowia, niezatruwająca przypadkowych małych stworzeń, zwierząt i roślin. Nie drażni błon śluzowych dorosłych i dzieci. Wybór octu jest zatem ekologiczny, a sam płyn w pełni biodegradowalny. Roztwór wykonuje się z dwóch części octu na jedną część wody. Można do całości dodać niewielka ilość mydła w płynie, jednak nie jest to konieczne. Płyn wlewa się do spryskiwacza i ostrożnie rozpyla na chwastach. Najlepiej stosować go na młode chwasty. Zabieg należy powtarzać co pewien czas. Ocet zakłóca procesy fizjologiczne, które zachodzą w roślinie, co powoduje jej stopniowe obumieranie.
Innymi skutecznymi sposobami na walkę z chwastami jest wykorzystanie odplamiacza. Podlanie nim roślin sprawia, że po 2–3 dniach można je łatwiej wyciągnąć z ziemi. Równie skuteczna jest sól, z której przygotowuje się roztwór wodny i zrasza nim chwasty. Dobry sposób to wykorzystanie starych gazet, z których robi się wyściółkę pod kwiaty. Należy tylko pamiętać o tym, aby czasopisma te nie były kolorowe, tylko czarno-białe (np. dzienniki).