Jakie są rodzaje grabi?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Grabie

Wybór odpowiednich grabi podyktowany będzie kilkoma czynnikami. Jednym z najważniejszych jest ich przeznaczenie. Inaczej bowiem wyglądać będą grabie do trawy, liści, siana czy mchu. Różnią się one nie tylko materiałem wykonania, lecz także kształtem.

Na rynku dostępne są również grabie un iwersalne, z regulowanym rozstawem zębów bądź ze zmiennymi głowicami. Wbrew pozorom na tym akcesorium nie należy oszczędzać i warto wybrać optymalny model. Jak to zrobić?

Wybór grabi a ich przeznaczenie. Jakie kupić do liści, mchu czy trawy?

Typy grabi różnią się przede wszystkim głowicą oraz materiałem wykonania. Do najczęściej spotykanych modeli należą:

  • Grabie do liści – zazwyczaj będą one mieć szerokość od 40 do 60 cm, choć zdarzają się również mniejsze modele o rozpiętości nawet poniżej 10 cm. Głowica ma kształt wachlarza, a jej zęby są elastyczne, długie i dość gęsto osadzone. Najczęściej są one dość lekkie i wykonane z metalu. Zęby najlepszych modeli zazwyczaj robi się z ocynkowanej stali, trudnej do mechanicznego uszkodzenia, a przy tym odpornej na wilgoć. Rzadziej wytwarza się je z plastiku. Są one tańsze od metalowych, jednak zdecydowanie mniej elastyczne i podatne na złamania. Wyjątkiem mogą być grabie wykonane z tworzywa PBT.
  • Grabie do trawy – najczęściej dość lekkie, o niewielkim rozstawie zębów, których w głowicy występuje duża liczba. Dość długi trzonek, a także sztywna konstrukcja ułatwiają grabienie. Taka budowa pozwala nie tylko na skuteczne usunięcie z trawy filcu, lecz także rozpulchnienie i napowietrzenie gleby, dzięki czemu pobudza się jej wzrost.
  • Grabie do mchu – czyli najczęściej tzw. grabie wertykulacyjne. Takie modele mają ząbki wyposażone z jednej strony w specjalne noże, które pozwalają zagłębić się w ziemię na kilka milimetrów, co ułatwia usuwanie mchu.
  • Grabie do siana – znacznie większe od pozostałych modeli, pozwalają grabić siano bez powodowania jego uszkodzeń. Najtańsze egzemplarze wykonane są z plastiku, który, choć lekki, nie jest zbyt trwały. Nieco droższe, drewniane, choć przetrwają nieco dłużej, będą znacznie cięższe. Najdroższe modele, czyli grabie aluminiowe, łączą w sobie lekkość i trwałość, gwarantując komfort użytkowania.
  • Grabie do kamieni – najczęściej o dość szeroko rozstawionych, metalowych, zazwyczaj długich zębach. To doskonałe rozwiązanie również do rozprowadzania kamieni w wybranych miejscach.


Na rynku dostępne są również grabie uniwersalne. Te także występują w kilku różnych wersjach. Najprostsze najczęściej mają głowicę wykonaną z metalu, a przy tym mają liczne zęby. Można nimi wykonywać wiele typów prac, jednak z pewnością ich użycie nie będzie tak efektywne, jak zastosowanie grabi przeznaczonych do konkretnej czynności. Inna możliwość to egzemplarze o regulowanym rozstawie zębów. Najczęściej są to modele wachlarzowe. Ostatnim, najpraktyczniejszym typem grabi regulowanych są te z wymiennymi głowicami. Najczęściej montowane są one na aluminiowym trzonku. Dużym plusem takiego rozwiązania jest również jego poręczność. Uniwersalne grabie z wymiennymi głowicami zajmują znacznie mniej miejsca niż kilka zwykłych sztuk.

Na rynku dostępne są również modele elektryczne, które samoistnie zgarniają liście czy trawę, spulchniają ziemię i usuwają filc czy nawet mech. Cena takiego urządzenia wynosić będzie jednak kilkaset złotych. Dla porównania dobre grabie do mechanicznego grabienia można kupić już za nieco ponad 30 złotych.


Przeczytaj również: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Dlaczego nie warto oszczędzać na grabiach?

Grabie do trawnika czy na pole to urządzenia o niesamowicie prostej konstrukcji. Błędem jest jednak zakładanie, że wystarczy zakupić najtańszy i najprostszy model, by otrzymać pełną funkcjonalność. Nieodpowiednio dobrane grabie przede wszystkim znacznie utrudnią pracę. Często mogą okazać się również nieskuteczne. Co więcej, niewłaściwy dobór tego akcesorium może spowodować uszkodzenia trawnika. Te przeznaczone do grabienia trawy czy liści muszą być wystarczająco lekkie, a przy tym łatwe w prowadzeniu.

Duże znaczenie ma również ich trwałość. Te najtańsze najczęściej wykonane są z plastiku, dlatego bardzo łatwo mogą się połamać, szczególnie podczas intensywnej pracy. Najlepszy wyborem będą te metalowe, odporne na uszkodzenia, a jednocześnie lekkie i wygodne. Ich głowica powinna być pokryta specjalną warstwą chroniącą przed korozją. Istotne będzie również jej solidne mocowanie do trzonu, aby nie odpadła podczas pracy.


Narzędzia ogrodowe powinny być dobierane z rozwagą. Odpowiednie grabie, sprawna kosiarka czy solidny sekator, najlepiej z ostrzem pokrytym powłoką PTFE, jak model TOPEX 15A203 – to sprzęty i akcesoria, które sprawią, że przydomowy ogródek będzie cieszyć oko i zachwycać gości.


Przeczytaj również: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK