Czas letni sprzyja spędzaniu czasu na powietrzu, urządzaniu wycieczek i pikników oraz grillowaniu. Do wyboru jest wiele urządzeń – grille elektryczne, gazowe, opalane węglem, stacjonarne, przenośne, a także jednorazowe. Ich zaletą jest lekkość i możliwość zabrania w każde miejsce.
Zakup grilla jednorazowego nie wiąże się z dużymi kosztami. To urządzenia tanie i dostępne w większości supermarketów. Jak wygląda jednorazowy grill? To prosta, lekka konstrukcja, mała paczka, którą można schować do torebki, plecaka czy reklamówki i zabrać ze sobą na spacer za miasto albo wycieczkę rowerową. Grill jednorazowy pozwala zjeść ciepły posiłek na łonie natury i jest prosty do odpalenia. Po zakończonym grillowaniu wystarczy wyrzucić go do kosza.
Czy letnie grillowanie wymaga zakupu specjalnego sprzętu? W profesjonalne urządzenie, jakim jest duży, stacjonarny grill, mogą się zaopatrzyć jedynie osoby, które dysponują odpowiednią przestrzenią – własnym podwórkiem, tarasem. A co, jeśli warunki nie pozwalają na ustawienie i rozpalanie grilla, ani na jego przechowywanie? Alternatywą mogą być małe grille turystyczne lub grille jednorazowe. Te ostatnie to wybór osób, które wybierają się na wycieczkę, spacer za miasto lub chcą urządzić piknik i przy okazji upiec kiełbaskę. Grill turystyczny jednorazowy będzie w takiej sytuacji rozwiązaniem idealnym. Jest lekki, nie zajmuje dużo miejsca, nie należy też zabierać ze sobą dodatkowej porcji węgla czy rozpałki. Wystarczy zapakować go do plecaka lub torby i kupić ulubioną kiełbaskę. Rozpalanie grilla jednorazowego trwa kilkanaście minut, a po skończonym pieczeniu nie trzeba zalewać go wodą – wystarczy poczekać, aż nieco ostygnie i wyrzucić do kosza. Z czego składa się to urządzenie? Jego konstrukcja jest wyjątkowo prosta, wyróżnia się tu trzy elementy: tackę z materiału żaroodpornego wypełnioną brykietem, kratkę, na której smaży się mięso oraz kratę do stawiania tacki. Jak rozpalić grill jednorazowy? Aby rozpocząć grillowanie, należy podpalić kartkę, która znajduje się wewnątrz tacki na brykiecie. Po kilkunastu minutach powinien pojawić się żar, w tym samym czasie musi ulotnić się substancja łatwopalna, którą brykiet jest nasiąknięty. Na jednorazowym grillu bez problemu usmaży się kiełbaskę, warzywa czy bardzo cienki plasterek mięsa, jednak na większe i grubsze kawałki nie wystarczy paliwa. Po zakończonym grillowaniu i ostudzeniu tacki można całość zgnieść i wyrzucić do pobliskiego kosza – nie trzeba ich ani myć, ani zabierać w podróż powrotną. Zaletą takiego rozwiązania jest również cena sprzętu. Ile kosztuje grill jednorazowy? To najwyżej kwota kilkunastu złotych, dlatego szybki wypad na popołudniowy lub niedzielny piknik nie musi wiązać się z dużymi wydatkami.
Jednorazowy grill – o czym jeszcze warto wiedzieć?
Grill jednorazowy jest niewielki, dlatego raczej nie zmieści się na nim dużo jedzenia. To dobre rozwiązanie dla par chcących spędzić miło chwile na łonie natury, jednak dla większej grupy osób potrzeba już kilku takich urządzeń. Należy również pamiętać, że grill mocno się nagrzewa, dlatego trzeba uważać, aby uniknąć poparzenia. Najlepiej w ogóle nie dotykać żadnego elementu, gdy grill jest rozpalony. Warto też mieć ze sobą akcesoria, takie jak szpikulec, łopatka lub widelec, aby bezpiecznie przewracać i zdejmować potrawy. Kolejną rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest szybkość pieczenia potraw – jest zupełnie inna niż w przypadku tradycyjnego sprzętu, dlatego trzeba szczególnie uważać, aby nie przypalić warzyw czy mięsa. Piekąc na grillu jednorazowym, powinno się dość często obracać przyrządzane potrawy. Warto również zwrócić uwagę na miejsce, w którym urządzenie zostanie ustawione. Należy wybierać je wyjątkowo starannie, ponieważ nie wszędzie dopuszczalne jest rozpalanie grilla. Najczęściej znajduje się on w niewielkiej odległości od podłoża, dlatego lepiej nie stawiać sprzętu na trawie, tylko np. na piasku.
Ekologiczny grill jednorazowy
Na rynku pojawiły się również grille jednorazowe ekologiczne, biodegradowalne. Są one nieco cięższe, ponieważ ich waga wynosi nawet 1 kg, jednak zostały w całości wykonane z naturalnych materiałów: tektury i bambusa. Paliwo stanowi brykiet z bambusa, a rozpałkę – szyszki. Taki grill można zutylizować, wrzucając np. do ogniska.
Innego rodzaju ekogrille wykonane są w całości z drzewa olchy lub węgla drzewnego. Taki grill rozpala się ok. 20 minut, a pali się nawet przez 3 godziny. Nie zawiera dodatków aluminium czy stali, pozwala na równomierne rozłożenie temperatury, a co istotne – wypala się do końca. Aby rozpalić sprzęt, wystarczy podpalić zapalnik pokryty żywicą i włożyć go w wydrążone w środku grilla miejsce.