Jak i czym wyczyścić żelazko - domowe sposoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Jak wyczyścić żelazko z kamienia i przypaleń?

Żelazko można znaleźć niemal w każdym domu. Za pomocą tego urządzenia można sprawić, że odzież wygląda schludnie. Prasowanie w wysokich temperaturach i z użyciem pary pozwala także na sterylizację ubrań. Żelazko musi jednak być zawsze czyste. Jak zatem wyczyścić to urządzenie?

Jak się okazuje, regularne czyszczenie żelazka pozwala uniknąć zabrudzeń czasami pojawiających się na ubraniach podczas prasowania. To także istotne dla zachowania sprzętu w dobrym stanie. Chodzi zarówno o czyszczenie stopy, jak i wnętrza żelazka. Kiedy pojawią się większe zabrudzenia, należy je jak najszybciej usunąć. Jak możesz wyczyścić żelazko, by nie uszkodzić powierzchni stopy? Jak usuwa się kamień z żelazka? Poznaj sprawdzone sposoby, które ułatwią ci utrzymanie urządzenia w czystości przez długie lata.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić żelazko, jeśli jest przypalone? To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących tego rodzaju sprzętu AGD. Do przypalenia może dojść w momencie, gdy prasujesz materiał w zbyt wysokiej temperaturze (szczególnie tkaniny syntetyczne), a także gdy rozgrzaną stopą żelazka dotkniesz naklejonej aplikacji. Ciemne ślady na stopie powstają też w wyniku zbyt długiego prasowania tkaniny lub dzianiny w jednym miejscu. Pamiętaj, że ślady mogą się pojawić na żelazku, gdy nie jest ono regularnie czyszczone z kamienia. Do przypaleń dochodzi także w wyniku nagromadzenia się drobnych zanieczyszczeń na stopie i w jej otworach. Jeżeli nie zostaną usunięte, doprowadzą do powstania zabrudzeń na ubraniach.

Czy istnieje sprawdzony sposób na to, aby usunąć przypalenia ze stopy żelazka? Oczywiście, że tak. Jest ich nawet kilka. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jaki sposób na wyczyszczenie przypaleń wybierzesz, musisz odłączyć żelazko od prądu i poczekać, aż stopa wystygnie. Wcześniej też zapoznaj się dokładnie z instrukcją dołączoną do urządzenia, gdyż niektóre metody prawdopodobnie nie będą mogły być zastosowane w przypadku modelu, który masz.

Jednym ze sposobów na to, jak wyczyścić stopę żelazka z przypalenia, jest przetarcie go ręcznikiem kuchennym nasączonym octem, kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną. Jeżeli stopa żelazka jest odporna na zarysowania, możesz spróbować wyczyścić je poprzez prasowanie drobnej soli przez papier do pieczenia.

Pamiętaj, że zawsze bezpiecznym i zalecanym przez producentów sposobem na usunięcie przypalenia z żelazka jest zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących. Często mają one przystępna i wygodną w użyciu formę sztyftu. Tego rodzaju preparaty znajdziesz m.in. w sklepach ze sprzętem AGD, w tym u naszych partnerów, np. w sklepie mediamarkt.pl. Niekiedy do takich sztyftów dołączone są specjalne szczoteczki ułatwiające wyczyszczenie otworów w stopie żelazka. Wystarczy, że przetrzesz sztyftem powierzchnię żelazka, odczekasz chwilę, a następnie usuniesz preparat przy pomocy delikatnej szmatki lub ręcznika kuchennego.

Jeśli zdecydujesz się na zakup preparatu do czyszczenia żelazka u jednego z naszych partnerów, pamiętaj, że możesz zbierać punkty PAYBACK. Aby jednak zostały naliczone za transakcję, musisz zalogować się na naszej stronie i przejść stąd do danego sklepu partnerskiego. Sprawdź wcześniej, czy możesz aktywować kupony pozwalające na szybsze zbieranie punktów, a dodatkowe punkty zasilą Twoje konto.

Przydatny artykuł: Żelazko bezprzewodowe - czy warto je kupić?

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

W urządzeniu, w którym stosuje się wodę do generowania pary, wytwarza się często kamień. Jednym ze sposobów na czyszczenie żelazka z kamienia jest wykorzystanie mieszanki wody z octem. Wlewasz ją do komory przeznaczonej na wodę i odparowujesz. Następnie wlewasz czystą wodę i ją również odparowujesz. Czynność należy powtarzać do momentu, aż z dziurek żelazka przestanie wypływać kamień. Możesz też zdecydować się na specjalny produkt do odkamieniania żelazka. Tego rodzaju preparaty kupisz w sklepach AGD lub drogeriach dm. Planując zakupy w tym sklepie, nie zapomnij o karcie Programu PAYBACK lub naszej aplikacji. Zeskanuj kartę przy kasie, a umożliwi ci to zbieranie punktów, a także korzystanie z ciekawych promocji.

Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia żelazka preparatem, przeczytaj instrukcję obsługi. Wiele nowoczesnych urządzeń wyposażono w systemy autoczyszczenia, które należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta. Takie żelazka są bardzo wygodne w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu. Jeżeli interesuje cię zakup takiego właśnie produktu, zajrzyj do naszych partnerów online, np. sklepów euro.com.pl i mediaexpert.pl. Również w tych przypadkach zyskujesz punkty za zakupy (pamiętaj, żeby wcześniej aktywować kupony, jeśli są dostępne!). A gdy już uzbierasz ich dostateczną liczbę, użyj ich, aby obniżyć koszt zakupów u wybranych partnerów Programu. Zgromadzone środki możesz też wymienić na sprzęt AGD, który jest dostępny na naszej stronie w zakładce Nagrody. Sprawdź aktualną ofertę i ciesz się dobrym sprzętem z darmową dostawą. Możesz również skorzystać z innego rozwiązania. Punkty wymień na kartę podarunkową do partnera Programu, np. serwisu Allegro.pl, i tam kup żelazko, które będzie najlepiej odpowiadało twoim wymaganiom.

Jeżeli w otworach na stopie żelazka utworzyły się zacieki z kamienia związane z używaniem twardej wody, możesz pozbyć się ich za pomocą roztworu octu i wody. Przydadzą się także patyczki do uszu, szczególnie te ze szpiczastą końcówką. Nasącz je delikatnie przygotowanym roztworem i przetrzyj otwory, przez które wydostaje się para.

Jeżeli chcesz zachować żelazko w dobrym stanie przez długi czas, musisz czyścić je regularnie. Nie możesz czekać, aż kamień będzie bardzo widoczny, gdyż wpłynie to na prawidłowe funkcjonowanie i trwałość urządzenia. Duża ilość kamienia może też powodować zabrudzenia na ubraniach.


Przeczytaj jeśli planujesz porządki w domu.

O czym pamiętać, czyszcząc żelazko?

Tak jak to zostało wspomniane, przy czyszczeniu żelazka zawsze należy kierować się zaleceniami producenta. Nie każdy środek może być zastosowany w przypadku danego modelu urządzenia. Przykładowo, do czyszczenia żelazka ze stopą teflonową nie zaleca się stosowania sody oczyszczonej. Czasami do usuwania przypaleń można wykorzystać starą metodę przeprasowania materiału wytrzymującego wysokie temperatury, np. bawełny. Szczególnie sprawdzają się tutaj ręczniki frotté, ze względu na swoją strukturę. Jeżeli chcesz spróbować tego sposobu, rozgrzej żelazko do wysokiej temperatury i przeciągnij nim kilka razy po materiale. Taki sposób pomaga szczególnie w przypadku urządzeń z płytą ceramiczną, którą stosunkowo łatwo wyczyścić z przypaleń. Możesz też spróbować tej metody, jeśli żelazkiem przeprasowałaś aplikację naklejoną na ubranie.

Jak dbać o żelazko na co dzień?

Pamiętaj o przechowywaniu żelazka w pozycji pionowej, bez wody w środku. Jeżeli twój sprzęt wyposażony jest w funkcję autoczyszczenia, korzystaj z niej regularnie. Zazwyczaj zaleca się włączenie jej dwa razy w miesiącu. Jeżeli chcesz korzystać ze środków czyszczących do stopy lub środka żelazka, sięgaj wyłącznie po produkty do tego przeznaczone. Nie używaj wody destylowanej ani dodatków chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na poszczególne elementy żelazka.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK