Już jedna niewinnie wyglądająca mrówka spacerująca po mieszkaniu może zwiastować prawdziwe problemy. Te owady szybko tworzą w domach gniazda, utrudniając codzienne życie domowników. Można jednak pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów lub specjalnych chemicznych preparatów.
Owady pojawiające się w mieszkaniach są zazwyczaj trudne do wytępienia, dlatego też lepiej zapobiegać ich wizytom niż później zmagać się ze skutkami osiedlenia się mrówek wewnątrz budynków. Pomaga w tym regularne sprzątanie, przechowywanie jedzenia w szczelnie zamkniętych pojemnikach oraz zamykany kosz na śmieci. Co zrobić, jeśli pomimo starań w domu pojawią się mrówki? Sprawdź, jak możesz się ich pozbyć, stosując skuteczne domowe sposoby i specjalne środki na mrówki.
Zabezpieczenie domu przed mrówkami pomaga zmniejszyć ryzyko przedostania się owadów z zewnątrz, a następnie założenia gniazd w mieszkaniu. Regularnie przecieraj blaty i nie pozostawiaj na nich resztek jedzenia, zbieraj wszystkie okruszki z podłogi, często wynoś śmieci i przechowuj produkty spożywcze w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Bardzo trudno całkowicie uchronić się przed pojawieniem się owadów – wystarczy niewielka szczelina pod drzwiami, nieszczelne okna czy drobne pęknięcia w ścianach budynku, by mrówki dostały się do środka.
Warto wiedzieć, że mrówki w domu pojawiają się, ponieważ mają łatwy dostęp do pożywienia. Mogą przechodzić między mieszkaniami położonymi obok siebie i przemieszczać się między poszczególnymi piętrami w bloku. Zadbaj więc o to, aby w miarę możliwości zabezpieczyć wszystkie potencjalne przejścia, które mogłyby ułatwić mrówkom dostanie się do wnętrza budynku. W tym celu wykorzystaj silikon lub preparaty odstraszające owady.
Mrówki w domu – domowy sposób na pozbycie się faraonek
W Polsce występuje ponad 130 rodzajów mrówek, nie wszystkie jednak równie chętnie korzystają z możliwości posilania się w ludzkich siedzibach. W domach najczęściej spotyka się mrówki faraona, tzw. faraonki. Długość ich ciał nie przekracza 4 mm, mogą mieć kolor żółty, czerwony i brązowy. To gatunek nie tylko najpopularniejszy, lecz także najtrudniejszy do usunięcia z mieszkania, ze względu na szybkie rozmnażanie się oraz skłonności do tworzenia kilku oddzielnych gniazd z odrębnymi królowymi. Aby więc całkowicie pozbyć się mrówek z domu, musisz wytępić przedstawicieli każdej z kolonii. Faraonki żywią się głównie produktami składającymi się z białka i cukru. Pozostawiają na nich zanieczyszczenia niebezpieczne dla człowieka.
Aby usunąć mrówki z domu, musisz przede wszystkim zlokalizować ich gniazda. Jak to zrobić? Pozostaw w łatwo dostępnym i widocznym miejscu okruszki, a następnie wyśledź, dokąd zanoszą je owady. Możesz spróbować zlikwidować mrówki, rozsypując na trasie do gniazda cynamon, proszek do lutowania (boraks) oraz umieszczając rośliny o odstraszającym owady zapachu, np. miętę, lawendę czy majeranek.
Chemiczny preparat na mrówki w domu – kiedy warto po niego sięgnąć?
Jeśli domowe sposoby na mrówki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, rozważ skorzystanie z chemicznych środków owadobójczych i odstraszających. Mimo że nie są one całkowicie neutralne dla człowieka, zazwyczaj znacznie lepiej radzą sobie ze zwalczaniem niechcianych gości. Stosując tego typu środek na mrówki w domu, pamiętaj, żeby zabezpieczyć miejsca, w których został użyty, aby dzieci i zwierzęta domowe nie miały do nich bezpośredniego dostępu.
Skuteczny preparat na mrówki w domu możesz kupić u partnerów Programu i tym samym zyskać punkty PAYBACK do wykorzystania podczas kolejnych zakupów. Sklepy takie jak Sadowniczy oraz OBI oferują szeroki asortyment środków owadobójczych i odstraszających, wśród których znajdują się:
Spray na mrówki – musi być zastosowany bezpośrednio w skupiskach, w których przebywają owady. Ze względu na odpowiednio skonstruowany aerozol, tego typu produkty można rozpylać nawet w trudno dostępnych miejscach.
Płytka owadobójcza – umieszcza się ją blisko gniazd mrówek, w pomieszczeniu zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza. Zazwyczaj już po kilkunastu godzinach uzyskuje się pożądany efekt.
Proszek na mrówki – zawiera substancje wabiące owady do miejsca, w którym został rozsypany. Mrówki przenoszą preparat do gniazda, powodując tym samym zniszczenie całej kolonii.
Pułapka na mrówki w formie karmnika z trutką, który wabi owady. Mrówki giną po spożyciu substancji aktywnej.
Tego typu produkty można zamówić również online za pośrednictwem Allegro. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem chemicznych środków na mrówki zapoznać się z dołączoną do nich instrukcją obsługi.
Jeśli żadna z powyższych metod nie pomogła ci w pozbyciu się mrówek z domu, skontaktuj się z firmą świadczącą usługi dezynsekcji. W przypadku silnych inwazji owadów może się to okazać jedynym skutecznym rozwiązaniem.