Opakowania foliowe pojawiają się na każdym kroku. Foliowe woreczki, opakowania na pościel, na prezenty – to tylko niektóre sposoby użytkowego wykorzystania tego materiału. Świadomość ekologiczna wzrasta i coraz więcej osób rezygnuje z opakowań foliowych na rzecz ich ekologicznych odpowiedników.
Folia jest powszechnie wykorzystywana na co dzień. Foliowe woreczki, opakowania z nadrukiem, woreczki celofanowe z klejem, opakowania na ubrania – to tylko kilka przykładów wykorzystania tworzyw sztucznych. Nie od dziś wiadomo, że mają one negatywny wpływ na środowisko i przyczyniają się do jego stopniowej degradacji. Trudno je całkowicie wyeliminować, ale na szczęście na rynku można znaleźć ich ekologiczne odpowiedniki. Rezygnowanie z tworzyw sztucznych to krok w stronę lepszego jutra naszej planety. Takie inicjatywy jak Dzień bez Opakowań Foliowych pomagają zwiększyć świadomość ekologiczną gospodarstw domowych.
Opakowania foliowe mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ich praktyczne zastosowanie trudno zanegować – foliowe woreczki służą m.in. do pakowania drugiego śniadania do pracy czy szkoły i to właśnie one pomagają bezpiecznie przetransportować zakupy ze sklepu do domu. Niestety, w tworzywach sztucznych zawarte są toksyczne substancje, które nie tylko negatywnie wpływają na organizm człowieka, lecz także przyczyniają się do stopniowej degradacji naszej planety.
Jak to się dzieje? Opakowania foliowe z nadrukiem, z którymi często wychodzisz ze sklepu, wydzielają szkodliwe substancje. Naukowcy potwierdzają, że są one jeszcze bardziej niebezpieczne dla zdrowia, niż do tej pory przypuszczano. Toksyny przenikają do organizmu, jednak ich negatywny wpływ nie staje się od razu zauważalny. Substancje te są podstępne – gromadzą się przez wiele lat i mogą wywoływać takie dolegliwości jak: zaburzenie równowagi hormonalnej, choroby układu nerwowego, otyłość oraz cukrzyca. Opakowania foliowe są groźne szczególnie wtedy, gdy zawarte w nich tworzywa sztuczne mają bezpośredni kontakt z żywnością.
Dla naszej planety folia jest wręcz zabójcza. Zwykła reklamówka rozkłada się przez 400 lat. To tym bardziej szokujące, że do jej wyprodukowania wystarczy sekunda, a klient sklepu zazwyczaj używa torebki foliowej przez mniej niż 30 minut.
Na szczęście świadomość ekologiczna mieszkańców gospodarstw domowych się zwiększa. Coraz więcej producentów proponuje klientom przyjazne dla środowiska zamienniki foliowych opakowań. Są one równie praktyczne, jednak wymagają od użytkownika większej dyscypliny – artykuły wielokrotnego użytku trzeba regularnie myć, aby można było z nich ponownie skorzystać.
Czym zastąpić woreczki foliowe? Oto kilka pomysłów:
Opakowania foliowe można wymienić na torby papierowe wielokrotnego użytku. Papier to tworzywo biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Dobrym pomysłem jest również używanie materiałowych toreb na zakupy. W sklepach dostępne są modele w różnych rozmiarach i kolorach, które nie tylko będą praktyczne, lecz także staną się ciekawym dodatkiem do codziennej stylizacji.
Foliowe woreczki, w które pakowane jest drugie śniadanie, można zastąpić pojemnikami wielokrotnego użytku. One także są zazwyczaj wykonane z plastiku, jednak pomagają w redukcji opakowań foliowych. U partnerów PAYBACK znajdziesz pojemniki na żywność z metalowym wnętrzem. Nie tylko są ekologiczne, lecz także pozwalają na podgrzanie potrawy w mikrofalówce bez konieczności przekładania jej do innego naczynia.
Opakowania foliowe mogą zostać zastąpione przez wózek zakupowy. To nie tylko praktyczne, lecz także wygodne i zdrowe dla kręgosłupa rozwiązanie. Taki model również znajdziesz w sklepach biorących udział w Programie PAYBACK.
Foliowe woreczki na prezenty w wersji ekologicznej? Teraz to żaden problem. Torby prezentowe coraz częściej wykonywane są z tworzyw biodegradowalnych, takich jak papier czy bambus. Mogą być eleganckie, a przy tym przyjazne dla środowiska.
Dzień bez opakowań foliowych – społeczne inicjatywy dla środowiska
Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która ma na celu zmobilizowanie społeczeństwa do wdrażania ekologicznych rozwiązań w wielu sektorach. Dzień ten obchodzony jest 23 stycznia, ale zamiarem są długofalowe skutki. Unia Europejska już w 2021 planuje wycofać z obiegu takie produkty jak słomki czy jednorazowe talerze i sztućce.
Foliowe opakowania i woreczki zostały wycofane z użytku w wielu krajach. Australia, Alaska, RPA i Bangladesz zrezygnowały z ich używania całkowicie. We Francji zakaz sprzedaży jednorazowych toreb wszedł w życie już w 2009 roku, a na początku XXI wieku w Irlandii wprowadzono podatek od plastikowych reklamówek. W USA sklepy oferują papierowe torby, a supermarkety w Wielkiej Brytanii nagradzają klientów, którzy przychodzą do sklepów z własnymi, ekologicznymi torbami – w zamian za odpowiedzialną postawę można otrzymać zwrot niewielkiej kwoty lub punkty w programie lojalnościowym. Takie inicjatywy pomagają stopniowo eliminować foliowe opakowania z obiegu.