Ręcznik szybkoschnący to niezwykle przydatny gadżet podczas wyjazdów. Nic więc dziwnego, że w ciągu zaledwie kilku lat stał się nieodłącznym towarzyszem każdego podróżnika. Z czego wykonany jest ręcznik szybkoschnący, jakie są jego zalety i jak go wybrać?
Niejednemu podróżnikowi i miłośnikowi kempingu znana jest sytuacja, gdy po spakowaniu plecaka okazuje się, że do schowania pozostał jeszcze ręcznik. Ten jednak ocieka jeszcze wodą bądź też jest zbyt wilgotny, by włożyć go do bagażu. Wedle powiedzenia „potrzeba matką wynalazku”, producenci sprzętu turystycznego wymyślili ręczniki szybkoschnące, które bardzo szybko okazały się prawdziwym hitem. Wykonane są z materiałów, które nie chłoną wody w ten sam sposób co tradycyjne ręczniki, a tym samym bardzo szybko wysychają. Można je schować do bagażu nawet zaraz po kąpieli w jeziorze czy prysznicu na wysokogórskim kempingu.
Ręczniki szybkoschnące mają za zadanie zastąpić swoje odpowiedniki wykonane z bawełny. Nie oznacza to, że wszystkie wykonane są z jednego, tego samego rodzaju materiału. W sklepach turystycznych znaleźć można między innymi ręczniki wykonane z miękkiej tkaniny frotté oraz z weluru, potocznie zwanym „misiem”. Najpopularniejsze są jednak ręczniki szybkoschnące z mikrofibry. Jest to typ mikrowłókna powstały przy użyciu nowoczesnych technologii, który stanowi połączenie poliestru z nylonem. W dotyku jest gładki i bardzo przyjemny. Do ręczników z mikrofibry trzeba się jednak przyzwyczaić. Ściągają one wodę z ciała w zupełnie inny sposób niż ich bawełniane odpowiedniki, ponieważ nie wchłaniają wilgoci do środka. Woda pozostaje na ręczniku, a nie pomiędzy włóknami i dzięki temu wystarczy kilka sekund na słońcu, aby materiał całkowicie wysechł.
Rodzaje ręczników szybkoschnących
Oprócz materiału z jakiego są wykonane, ręczniki szybkoschnące różnią się także wielkością, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Inny typ przyda się bowiem górskiemu wędrowcowi, a inny miłośnikowi morskich kąpieli. Największe są szybkoschnące ręczniki plażowe. Mają one zazwyczaj około 2 metrów długości, tak aby mogły posłużyć jako koc dla dorosłej osoby. Bardzo często zdobione są także w wakacyjne, plażowe motywy. Najmniejsze są lekkie turystyczne ręczniki szybkoschnące. Są one zazwyczaj wielkości małego ręcznika łazienkowego lub wręcz chusteczki. Dzięki niewielkim rozmiarom modele te są bardzo kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca. Można więc bez problemu zmieścić je w małym bagażu podręcznym lub w podróżnym plecaku.
Ręczniki szybkoschnące mają wiele zalet, które doceni każdy turysta. Przede wszystkim – co oczywiste – bardzo szybko schną. Pozwala to na spakowanie ich do bagażu nawet zaraz po skorzystaniu z nich, np. po kąpieli w morzu. Ważnym aspektem jest także ich rozmiar. Ręcznik z mikrofibry zazwyczaj zajmuje dużo mniej miejsca niż jego odpowiednik z bawełny. Co więcej, wiele modeli wyposażonych jest w odpowiednie ściągacze lub woreczki, które dodatkowo zmniejszają objętość tkaniny. Dzięki temu ręcznik zmieści się w każdym rodzaju bagażu. Zaletą tkanin szybkoschnących jest także ich odporność na bakterie. W nasączonym wodą ręczniku nie trudno o bakterie i grzyby, zwłaszcza gdy wilgotną tkaniną włoży się do zamkniętego plecaka. Producenci ręczników szybkoschnących prześcigają się za to w technologiach chroniących ich produkty przed rozmnażaniem się na nich bakterii.
Jaki ręcznik szybkoschnący wybrać?
Niestety w przypadku ręczników szybkoschnących bardzo często znaczenie ma cena. Droższe modele są zazwyczaj dużo bardziej wytrzymałe i są w stanie wchłonąć większą ilość wody. Nie jest to oczywiście reguła. Bywa, że tani ręcznik ma takie same parametry co jego drogi odpowiednik. Przy zakupie ręcznika szybkoschnącego warto zastanowić się, jakie będzie jego zastosowanie. Na kemping najlepiej zabrać jest model o niedużych wymiarach, a na basen – typowy ręcznik basenowy. Ważnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest także waga produktu. Osoby, które noszą swoje bagaże na plecach, powinny wybrać lekki ręcznik, który zmieści się do plecaka. Natomiast ci, którzy używają ręczników szybkoschnących np. na plaży, mogą spokojnie pozwolić sobie na zakup cięższego, ale grubszego i bardziej wytrzymałego modelu. Dodatkowo przy zakupie warto sprawdzić miękkość materiału, z jakiego ręcznik jest wykonany. Nie każdy lubi bowiem teksturę mikrofibry. Najlepiej wybrać taki ręcznik, którego dotyk sprawia nam największą przyjemność. Ostatnim aspektem jest wygląd. W ofertach sklepów znaleźć można bowiem nie tylko różne kolory tkanin, lecz także ręczniki szybkoschnące ozdobione różnorodnymi nadrukami. Dla dzieci wybrać można ręcznik z wizerunkiem ich ulubionej postaci z bajki, a dla dorosłych – motyw gór lub morza.