Jak segregujemy śmieci - zasady

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Zasady segregacji śmieci

Segregacja śmieci to temat, który jest coraz częściej omawiany. Kolejną okazją ku temu jest wprowadzenie zmian w styczniu 2020 roku. Pojawiły się nowe zasady segregacji śmieci, które pozwalają na coraz lepsze wykorzystanie surowców wtórnych.

Ludzie najczęściej pytają o to, jak prawidłowo segregować odpady oraz czy segregacja śmieci ma sens. Jak się okazuje, wiele osób nadal nie wie, w jaki sposób powinna przebiegać segregacja odpadów i co wrzucać do poszczególnych kubłów. Sortowanie śmieci wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy poznać podstawowe zasady, by bez problemu móc chronić środowisko. Jak zatem sortować śmieci? Co jeszcze musisz wiedzieć na temat recyklingu i ochrony swojego najbliższego środowiska?

Dlaczego sortowanie śmieci jest tak ważne?

Wiele przedmiotów wykonano z materiałów, które da się przetwarzać. Przykładowo, z plastiku po odpowiedniej obróbce można zrobić nie tylko nowe butelki, lecz także m.in. tkaniny do produkcji odzieży (np. tkaniny polarowe są produkowane z materiałów pozyskiwanych z butelek PET). Do recyklingu nadają się również metale, w szczególności aluminium, papier i szkło. Ale czy segregowanie śmieci faktycznie ma sens? Obecnie odpady odbierane są przez przystosowane do tego śmieciarki, które mają wydzielone przegrody na poszczególne rodzaje śmieci, albo odpady umieszczone w osobnych zbiornikach odbierają różne pojazdy. Takie rozwiązanie gwarantuje, że posegregowane śmieci nie pomieszają się podczas odbioru (to właśnie ta kwestia budziła najwięcej wątpliwości).

Sortowanie odpadów pozwala dbać o środowisko naturalne i twój portfel. Segreguj śmieci, jeżeli chcesz płacić mniejsze rachunki za wywóz odpadów. Jak się okazuje, coraz więcej miast podnosi te opłaty, gdy mieszkańcy w ogóle nie segregują śmieci. Pamiętaj też, że posegregowane w odpowiedni sposób odpady pozwalają na ograniczenie liczby wysypisk oraz zmniejszenie ilości plastiku, który coraz bardziej zanieczyszcza naszą planetę, w tym oceany.

Co powstaje z recyklingu

Surowce wtórne

To, jak ważna jest segregacja śmieci i odzyskiwanie surowców wtórnych, ma pokazywać m.in. Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony 15 lipca. Został on ustanowiony po to, aby zwrócić uwagę na problem wyzyskiwania ludności pracującej w afrykańskich nielegalnych kopalniach, w których wydobywa się materiały potrzebne do tworzenia m.in. telefonów komórkowych. Gdyby zużyte telefony i inny sprzęt elektroniczny były odpowiednio wykorzystywane, pozyskiwany materiał znacznie pokrywałby zapotrzebowanie na takie metale jak tantal czy kasyteryt. To z kolei pozwoliłoby ograniczyć wyzyskiwanie ludzi w wielu regionach Afryki, w tym w Demokratycznej Republice Konga. Konsumpcyjny tryb życia i częste wymienianie telefonów prowadzi też do znacznego wzrostu elektrośmieci, co poważnie zagraża bezpieczeństwu środowiska.

Czasami pojawiają się wątpliwości związane z tym, jakie śmieci umieszczać w poszczególnych pojemnikach oraz w jaki sposób pozbywać się sprzętu elektronicznego, lekarstw lub śmieci wielkogabarytowych. Informacje na ten temat znajdziesz w odpowiednim dla danego miasta Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej.

Zasady segregacji śmieci: podstawowe informacje

Jak zostało już wspomniane we wstępie, w styczniu 2020 roku zmieniły się zasady segregacji odpadów. Jak teraz prawidłowo segregować śmieci w domu? Obecnie odpady segreguje się na pięć grup i dla każdej z nich jest przewidziany inny kolor pojemnika:

  • Metale i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik, do którego wyrzuca się m.in. odkręcone i zgniecione butelki, nakrętki, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), reklamówki, folię aluminiową. Nie należy umieszczać w nim takich produktów jak: części samochodowe, opakowania po oleju silnikowym, plastikowe zabawki, opakowania po lekach i artykułów medycznych, pojemniki z zawartością, zużyte baterie i akumulatory.
  • Papier – w pojemniku w kolorze niebieskim możesz umieścić m.in. opakowania papierowe i kartonowe, gazety, czasopisma i papierowe materiały reklamowe, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby papierowe. Nie umieszcza się natomiast takich przedmiotów jak: zużyte ręczniki papierowe, chusteczki, pieluchy, papier powlekany np. folią lub lakierowany, papier zabrudzony, kartony po napojach, papierowe opakowania nawozów i materiałów budowlanych, tapety, naczynia jednorazowe czy ubrania.
  • Szkło – pojemnik zielony (czasami dwa osobne pojemniki na szkło bezbarwne i kolorowe) jest przeznaczony na opakowania szklane po żywności i kosmetykach. Nie należy w nim umieszczać szkła optycznego, żaroodpornego, oświetleniowego (np. żarówki), wyrobów ceramicznych i kryształowych, luster, sprzętu elektronicznego, opakowań wykonanych z kilku surowców oraz produktów medycznych i opakowań po lekach.
  • Odpady biodegradowalne – pojemnik w kolorze brązowym służy do zbierania takich śmieci jak: obierki warzyw i owoców, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, kora i trociny, drewno (niezaimpregnowane) oraz resztki jedzenia. W tym pojemniku nie umieszcza się kości, olejów, popiołu, leków, ziemi, odchodów zwierzęcych, drewna impregnowanego oraz płyt meblowych.
  • Odpady zmieszane – w szarym pojemniku umieszcza się odpadki, z których nie można odzyskać żadnych surowców. Nie zalicza się do nich odpadów niebezpiecznych.

Segregacja śmieci w domu – jak sobie z nią poradzić?

Nowe zasady segregacji odpadów sprawiają, że wiele osób zastanawia się, jak sobie z tym poradzić, w końcu specjalne kubły na śmieci mogą zająć dużo miejsca. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka rozwiązań tego problemu. U partnerów PAYBACK znajdziesz odpowiednie pojemniki, które pozwolą ci na sprawniejsze segregowanie odpadów. Przykładem mogą być specjalne ekotorby w odpowiednich kolorach, a także stelaże, które umieszcza się w szafce, np. pod zlewozmywakiem.

Na takim stelażu możesz zamontować małe pojemniki lub wspomniane ekotorby, ich pojemność wcale nie musi być duża (dostosuj ich rozmiar do własnych potrzeb). W przypadku niewielkiej rodziny wystarczą 25-litrowe. Jeżeli posiadasz już pojemniki na śmieci, ale wszystkie mają ten sam kolor (np. szary), kup specjalne naklejki, którymi oznaczysz, jakie odpady umieszczać w poszczególnych zbiornikach.

Tego rodzaju akcesoria znajdziesz u naszych partnerów, np. na Allegro.pl, a także w sklepach Mrówka. Pamiętaj, że robiąc zakupy w sklepach partnerskich, zbierasz też punkty PAYBACK. Wystarczy, że zalogujesz się do naszego serwisu lub aplikacji i tam wybierzesz odpowiedni sklep. Zanim przejdziesz do strony partnera, sprawdź aktualne kupony umożliwiające szybsze zbieranie punktów. Następnie zrób zakupy, a środki zostaną naliczone po transakcji.



Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK