Naturalne sposoby na mszyce w większości przypadków są równie skuteczne jak chemiczne środki owadobójcze. Jeśli w pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych stawiasz na ekologiczne rozwiązania, spróbuj pozbyć się mszyc za pomocą octu, gnojówki z pokrzyw albo wywaru z czosnku lub cebuli.
Naturalne sposoby na mszyce przydadzą się wszystkim, którzy preferują ekologiczne środki zwalczania szkodników żerujących na roślinach doniczkowych. Co więcej, to rozwiązanie dużo tańsze, a ekologiczne preparaty łatwo przygotowuje się samodzielnie z produktów dostępnych pod ręką – takich jak czosnek czy cebula. Domowe środki na mszyce działają równie skutecznie jak chemiczne preparaty. W obu przypadkach efekt jest uzależniony od tego, kiedy zostanie dostrzeżony problem, a także od szybkości reakcji.
Jak zwalczyć mszyce domowym sposobem? Prysznice i kąpiele dla roślin doniczkowych
Skutecznym sposobem na mszyce w przypadku kwiatów doniczkowych może okazać się zwykły prysznic lub kąpiel rośliny. Pozbycie się szkodników za pomocą tej metody jest zalecane zwłaszcza w początkowym stadium inwazji. Duże rośliny doniczkowe wstaw do wanny i polewaj silnym strumieniem wody (zarówno od góry, jak i od dołu), aby zmyć przyczepione do liści mszyce. Taki prysznic powtarzaj raz na kilka dni aż do momentu usunięcia wszystkich pokoleń mszyc. Mniejsze kwiaty doniczkowe możesz całkowicie zanurzyć w letniej wodzie, np. w misce, obracając doniczkę do góry dnem, i poczekać, aż mszyce wypłyną.
Przed taką kąpielą rośliny upewnij się, że dany gatunek dobrze znosi obfite podlewanie i nadmierna wilgoć nie zaszkodzi roślinie w późniejszym rozwoju. Próba usunięcia mszycy na storczyku takim sposobem może zakończyć się chorobą lub obumarciem rośliny.
Naturalne środki na mszyce – wywary z cebuli, czosnku i mniszka lekarskiego
Ekologiczne, domowe środki na mszyce możesz przygotować również z wywarów roślinnych, a następnie spryskiwać nimi rośliny. Tego typu wywary da się zrobić z czosnku, cebuli oraz mniszka lekarskiego. Do 5 litrów wody dodaj: 100 g ząbków czosnku lub pociętej cebuli (gotowanych przez pół godziny) albo 200 g liści mniszka (wcześniej zalanych i pozostawionych na co najmniej 3–4 godziny). Przygotowanych domowych środków na mszyce nie musisz rozcieńczać wodą przed spryskaniem roślin.
Domowy sposób na mszyce – jak stosować ocet?
Ocet to najpopularniejszy naturalny sposób na zwalczanie mszyc w ogrodzie. Stosowany jest już od wielu lat. Uznaje się go za niezwykle skuteczną metodę likwidowania owadów i złożonych przez nich jaj. Przygotowanie odpowiedniego środka zajmuje tylko kilka minut, a co najważniejsze, wystarczą jedynie dwa składniki – woda i ocet w proporcjach 1:1. Żeby wzmocnić i wydłużyć działanie roztworu, niektórzy decydują się na dodanie do niego odrobiny szarego mydła lub płynu do mycia naczyń.
Po dokładnym wymieszaniu octu z wodą mieszankę przelej do butelki z atomizerem, a następnie regularnie spryskuj nią zaatakowane przez mszyce rośliny. Stosuj roztwór w dużych ilościach i pamiętaj, żeby nanosić go nie tylko na górną, ale także na spodnią stronę liści, czyli tam, gdzie mszyce ukrywają się najczęściej.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Domowy sposób na mszyce
Ekologicznym, naturalnym sposobem na zwalczenie mszyc jest również gnojówka przygotowana z pokrzyw. To skuteczna metoda, ale przed użyciem preparatu sprawdź, czy jesteś w stanie zaakceptować silny i nieprzyjemny zapach utrzymujący się w pomieszczeniu. Gnojówka z pokrzyw świetnie nadaje się do opryskiwania sadzonek ogrodowych.
Do przygotowania 10 litrów gnojówki z pokrzyw potrzebujesz 1 kg świeżych pokrzyw pociętych na mniejsze fragmenty oraz wodę (najlepiej deszczówkę), którą je zalejesz. Wystarczy, że całość przełożysz do dużego słoika i szczelnie zamkniesz, a fermentującą mieszankę będziesz codziennie mieszać. Domowy środek na mszyce stanie się gotowy do użytku po ok. 2–3 tygodniach. Ze względu na intensywną woń gnojówki z pokrzyw zaleca się przygotowywać ją poza domem, na świeżym powietrzu.
Co zrobić, jeśli naturalne metody zwalczania mszyc nie działają?
Nie wszystkie domowe sposoby na mszyce mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Im szybciej zostanie zauważony problem, tym większe są szanse na wyleczenie rośliny i mniejsze uszkodzenia. Domowe sposoby na mszyce sprawdzą się w przypadku niewielkiej inwazji szkodników, jednak silnie porażone rośliny mogą wymagać specjalistycznych środków. Możesz wtedy sięgnąć po chemiczne środki zwalczające mszyce, które są dostępne u naszych partnerów, takich jak sklep Sadowniczy, OBI oraz Mrówka. Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą spraye przeciw mszycom o działaniu powierzchniowo czynnym oraz pułapki lepowe, zwabiające niechcianych gości. Dużym zainteresowaniem cieszy się również towar żywy, czyli m.in. mszycarze szklarniowe oraz dziubałeczki wielożerne, będących naturalnymi wrogami mszyc, zwalczającymi zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki.