Alkomaty – rodzaje urządzeń. Jaki alkomat warto kupić?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Jaki alkomat wybrać?

Alkomat to urządzenie, które jest w stanie zabezpieczyć kierowcę przed groźnymi konsekwencjami wynikającymi z jazdy w stanie nietrzeźwości lub po prostu przekroczenia posiadanego i dozwolonego przez prawo stężenia alkoholu we krwi. Jak wybrać alkomat, aby mieć pewność, że zadziała właściwie?

To niezwykle przydatne urządzenia, jednak jaki alkomat kupić? Warto zapoznać się z ich trzema głównymi rodzajami: alkomatem półprzewodnikowym, elektrochemicznym (bardzo popularnym, często policyjnym) i najdokładniejszym, najdroższym alkomatem spektrofotometrycznym. Na uwagę zasługują też alkomaty internetowe, które jednak nie zapewniają pełnoprawnych badań poziomu alkoholu we krwi. Aby urządzenie działało sprawnie, należy pamiętać o jego okresowej kalibracji.

Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w alkomat?

Alkomaty najczęściej kojarzą się z policją, jednak urządzenia te są powszechnie dostępne i można je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Posiadanie alkomatu nie powinno przywodzić na myśl osoby z problemem alkoholowym. Wbrew pozorom zakup alkomatu może oznaczać dużą odpowiedzialność kierowcy, który pragnie wiedzieć, kiedy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę pojazdu, a kiedy czynność tę musi odłożyć na później. Każdemu czasami zdarzają się sytuacje, w których przydałaby się obecność alkomatu w domu. Jak pokazują statystyki policyjne, najczęściej z tego urządzenia powinno się korzystać rano – najwięcej bowiem zatrzymań kierowców z przekroczonym dopuszczalnym stężeniem alkoholu we krwi jest właśnie w godzinach porannych. Zwykle są to osoby, które piły nie rano, lecz poprzedniego wieczora. Chociaż czują się zdrowe i całkowicie trzeźwe, to pewne ilości substancji jeszcze została w ich organizmie. Dzięki zakupowi alkomatu tego rodzaju niemiłej niespodzianki na drodze można uniknąć.

Jak działa alkomat? Rodzaje urządzeń

Alkomat jest urządzeniem pomiarowym – miernikiem sprawdzającym poziom stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Przypomnijmy, że dopuszczalna wartość w Polsce wynosi 0,2‰, chociaż warto też podkreślić, że jest to liczba określająca poziom stężenia alkoholu we krwi, a nie w wydychanym powietrzu. Różnice pomiędzy pomiarem za pomocą alkomatu a badaniem krwi w niektórych przypadkach (np. źle skalibrowanego sprzętu – nie tylko tego prywatnego, lecz czasami także policyjnego) mogą być na tyle duże, że przesądzają o popełnieniu wykroczenia, przestępstwa (powyżej 0,5‰) lub niewinności kierowcy.

Jakie są rodzaje alkomatów? Ze względu na częstotliwość użytkowania urządzenia można podzielić na alkomaty jednorazowy i niejednorazowe. Z kolei ze względu na konstrukcję i sposób działania dzieli się je na:

  • Alkomaty półprzewodnikowe – najtańsze urządzenia oferujące najniższą wiarygodność i dokładność pomiaru. Działają w taki sposób, że znajdujący się w wydychanych powietrzu alkohol powoduje utlenianie się powierzchni wewnętrznej elektrody, co z kolei wpływa na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Pomiary są jednak mało obiektywne – wystarczy wcześniejsze zażycie lekarstwa lub użycie płynu do płukania jamy ustnej, aby sfałszować wynik w większości przypadków.
  • Alkomaty z sensorem elektrochemicznym – współcześnie prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj tych urządzeń. Często są to alkomaty policyjne. Elektrochemiczny sensor złożony jest ze związków chemicznych wchodzących w reakcję chemiczną z alkoholem. Rezultatem reakcji chemicznej, jeśli w wydychanym powietrzu zawarty był alkohol, jest wytworzenie się kwasu octowego. Kwas wpływa na powstanie energii elektrycznej w urządzeniu, a jej ilość staje się podstawą do podania wyniku.
  • Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym – to urządzenia wykorzystujące podczerwień do zbadania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Są najdokładniejszym sprzętem służącym do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przeczytaj: Rodzaje uchwytów na telefon, jak je wybrać?

Wirtualny alkomat a rzeczywistość. Jak działa alkomat internetowy?

Coraz większą popularnością cieszą się strony internetowe oferujące dostęp do tzw. alkomatów online. Alkomaty internetowe działają na zasadzie kwestionariusza, który należy wypełnić. Strona pobiera takie informacje, jak:

  • wiek,
  • płeć,
  • wzrost,
  • typ sylwetki,
  • waga,
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
  • czas, w jakim został spożyty alkohol,
  • rodzaj spożywanych posiłków przed i w czasie konsumpcji alkoholu,
  • przyjmowane leki.

Na podstawie powyższych danych zaprogramowany algorytm wylicza, czy alkohol został już wydalony z organizmu. Niektóre alkomaty internetowe pokazują także, o której godzinie ewentualnie powinno nastąpić zmniejszenie się poziomu alkoholu we krwi z dokładnością nawet do kwadransów. Do takich rozwiązań należy jednak podchodzić sceptycznie i pamiętać, że nie jest to wiarygodne badanie alkomatem.


Może cię zainteresować: bezpieczne zakupy w internecie - na co uważać?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.