Dobra kamera sportowa – jaką wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Kamera sportowa

Dobra kamera sportowa pozwala na uchwycenie nawet najbardziej ekstremalnych momentów – skok ze spadochronem, przej­ście stromą granią czy też przejazd rowerem downhillowym. Jaką kamerę wybrać i na jakie jej funkcje zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy uprawiamy wspinaczkę, kajakarstwo górskie czy spokojną jazdę na rowerze – podczas tego typu aktywności lepiej nie używać lustrzanki czy dużych rozmiarów sprzętu nagrywającego. W czasie uprawiania sportów sprzęt fotograficzny jest dużo bardziej narażony na upadek, zamoknięcie bądź spore zabrudzenie. Natomiast nagrywany obraz jest często pełen drgań, spowodowanych ruchem sportowca-filmowca. Do nagrywania aktywności fizycznych najlepiej sprawdzi się spe­cjalna kamera sportowa, która z ogromną precyzją uchwyci nawet najbardziej dynamiczne chwile. Jest ona bowiem wyposażona w funkcje i dodatki stworzone z myślą o pasjonatach sportów, takie jak: stabilizator obrazu, uchwyt do przymocowania kamery do kasku, dodatkowe obudowy itp.

Czym charakteryzuje się kamera sportowa?

Kamera sportowa pozornie nie różni się wiele od swoich zwykłych odpowiedników. Jest jednak zazwyczaj dużo mniejsza i lżejsza. Dzięki temu bez trudu można ją spa­ko­wać do małego bagażu, przymocować do kasku lub sprzętu sportowego (np. do roweru) czy nawet trzymać w ręku podczas różnorodnych aktywności. Dobre kamery sportowe zbudowane są z mocnych, wytrzymałych na wstrząsy materiałów. Często są także wodoszczelne i brudoodporne. Te funkcje przydadzą się zwłaszcza w trakcie uprawiania bardziej intensywnych sportów, kiedy to sprzęt fotograficzny narażony jest na upadek czy zachlapanie wodą. Najlepsza kamera sportowa to taka ze stabilizacją obrazu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obraz nagrany w trak­cie upra­wia­nia sportu jest zazwyczaj bar­dzo chaotyczny, pełen zakłóceń i drgań.

Czym się kierować wybierając kamerę sportową?

Przed zakupem kamery sportowej warto zastanowić się, kiedy dokładnie będzie się jej używało. Inna kamera przyda się bowiem do nagrywania slalomu pomiędzy ośnieżonymi sosnami na stromych alpejskich zboczach, inna w trakcie latania paralotnią, a jeszcze inna do uwieczniania przejścia po łagodnych górskich szlakach. Przy wyborze odpowiedniej kamerki sportowej warto zastanowić więc przede wszystkim:

  • jaką zdolność ruchową ma się w trakcie uprawiania danego sportu (np. czy można trzymać kamerę w dłoni czy nie)?
  • czy w czasie uprawiania danego sportu sprzęt może znaleźć się pod wodą?
  • czy w czasie uprawiania danego sportu kamera może spaść z dużej wysokości?
  • jaka jakość obrazu jest potrzebna?


W sklepach z elektroniką znaleźć można ogromny wybór kamer sportowych. Warto więc dobrać odpowiednią dla si­bie i uprawianego przez nas sportu.


Najważniejsze parametry kamer sportowych

Sprawą priorytetową w kamerach sportowych jest oczywiście uzyskany za ich pomocą obraz. Większość sprzętu przeznaczonego do nagrywania dynamicznych scen nagrywa w rozdzielczości 2–3k lub HD. Różna jest jednak proponowana przez nie rozdzielczość – od Full HD, po 8K. Większość kamerek dla sportow­ców posiada obiektyw szerokokątny, dzięki czemu uwiecznianie dynamicznych i szybkich ruchów jest łatwiejsze. Na popularności zyskują także kamery i aparaty 360°, pozwalające na uchwycenie wszystkiego wokół osoby filmującej. Podczas zakupu kamerki dla sportowców warto zwrócić także uwagę na to, czy posiada ona ekranik, na którym oglądać można zrobione zdjęcia i nagrania. Starsze modele kamer sportowych są często go pozbawione.

Akcesoria do kamer sportowych

Producenci prześcigają się w projektowaniu dodatków do kamer sportowych, które ulepszą ich pracę i zwiększą komfort ich używania. Do sprzętu nagrywającego zakupić można przede wszystkim specjalne uchwyty, dzięki którym aparatu nie trzeba trzymać w dłoni. Są to różnorodne mocowania (np. aby przypiąć kamerkę do kasku lub kierownicy roweru), pasy (np. do przypięcia sprzętu na piersi) i „selfie sticki”. Popularne są także wszelkie akcesoria, które czynią kamerę sportową wodoszczelną i brudoodporną – zwłaszcza różnego rodzaju obudowy i nakładki. Można nawet zakupić specjalną bojkę, dzięki której aparat nie zatonie w przypadku wpadnięcia do wody. Innym dodatkiem, który przyda się podczas pracy z kamerą sportową jest gimbal – specjalne urządzenie do ograniczenia drgań w nagraniu (w przypadku aparatów bez wbudowanej stabilizacji).

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.