Komputer – czym kierować się przy wyborze? Jakie są rodzaje komputerów?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Komputer

Apple iMac i laptop

Pierwszy komputer zajmował kilka pomieszczeń. Dzisiaj te urządzenia mogą mieścić się w torebce o formacie A4. Nowe technologie pozwalają na tworzenie coraz to mniejszych i zarazem wydajniejszych komputerów, dzięki czemu można w pełni dostosować je do potrzeb użytkownika.

Na rynku znajdziemy komputery gamingowe (tj. komputery do gier), stacjonarne i przenośne. Różnią się one rozmiarami i parametrami poszczególnych podzespołów. Czym kierować się przy wyborze komputera? Jakie są rodzaje tych urządzeń i co warto o nich wiedzieć?

Co to jest komputer?

Komputery dawniej były nazywane mózgami elektronicznymi lub maszynami matematycznymi, gdyż służyły głównie do wykonywania obliczeń i przetwarzania danych. To maszyny elektroniczne, które pozwalają na zapisywanie informacji w sposób cyfrowy. Komputery osobiste, które znamy dzisiaj, po raz pierwszy zaczęły się pojawiać w drugiej połowie ubiegłego wieku. Z czasem zaczęto zmniejszać ich rozmiary, aż wreszcie można było postawić je na biurku. To właśnie m.in. miniaturyzacja tych urządzeń przyczyniła się do znacznego wzrostu ich popularności. Obecnie wykorzystanie komputerów jest szersze niż na samym początku. Z ich pomocą nie tylko wykonuje się skomplikowane obliczenia, lecz także wykorzystuje w innych dziedzinach życia. Znacznie ułatwiają pracę biurową – przygotowywanie dokumentów, raportów i zestawień czy prezentacji. Służą do przygotowywania grafik, obróbki zdjęć oraz filmów. Dla wielu osób są domowym centrum rozrywki. Dzięki połączeniu z internetem pozwalają na słuchanie muzyki, oglądanie filmów z serwisów streamingowych, komunikację ze znajomymi, a także granie w różnego rodzaju gry.


Dowiedz się: Jak wyczyścić komputer z wirusów?

Komputer dla gracza

Jakie są rodzaje komputerów?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rozwój technologii pozwolił na tworzenie coraz to nowych rodzajów urządzeń elektrycznych i wydajniejszych podzespołów. To przyczyniło się do rozwoju szeroko rozumianej branży informatycznej i powstania komputerów, które wykorzystywane są na co dzień także przez przeciętnego użytkownika. Do najpopularniejszych rodzajów komputerów zalicza się:

  • komputer PC – tym pojęciem zazwyczaj określa się sprzęt do użytku osobistego (domowy lub biurowy). PC to skrót od angielskich słów personal computer, co można dosłownie przetłumaczyć na komputer osobisty. Najczęściej tak nazywa się komputery stacjonarne, czyli zestaw składający się z monitora, stacji centralnej, klawiatury i myszy (w wersji podstawowej);
  • komputer przenośny – mobilne urządzenie pozwalające na wygodną pracę w dowolnym miejscu. Wyróżnia się tutaj kilka podtypów, które zostaną przedstawione poniżej;
  • komputer typu all-in-one – to urządzenie, w którym wszystkie podzespoły ukryte zostały w monitorze. To dobre rozwiązanie do niewielkich przestrzeni biurowych czy małych mieszkań.

Wśród komputerów przenośnych wyróżnia się:

  • komputer typu laptop do zastosowań ogólnych (klasyczny komputer przenośny);
  • ultrabook – bardzo cienki, lekki i wydajny komputer przenośny, najczęściej o zastosowaniu biznesowym;
  • komputer przenośny 2 w 1 – to połączenie komputera i laptopa, zazwyczaj ma stosunkowo niewielkie wymiary. Sprawdza się przy pracach graficznych oraz grach (w zależności od parametrów).

Jakie są najważniejsze kwestie przy wyborze komputera?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, wybierając komputer, w pierwszej kolejności trzeba określić, do czego on będzie najczęściej wykorzystywany oraz jaki posiadamy budżet. Przykładowo, komputery do gier lub wykorzystywane do obróbki graficznej zdjęć czy filmów będą wymagały dobrego procesora, karty graficznej oraz sporej pamięci RAM. Komputer biurowy powinien natomiast być wyposażony w dobry monitor o matowej matrycy i wygodną klawiaturę.

Przy wyborze komputera warto też zwrócić uwagę m.in. na następujące kwestie:

  • wielkość i waga – ważne szczególnie w przypadku komputerów przenośnych. Lżejsze urządzenia są łatwiejsze w przenoszeniu, co jest szczególnie istotne dla osób często podróżujących;
  • przekątna i rozdzielczość ekranu – od tego zależy wielkość monitora oraz jakość obrazu, jaki uzyskamy;
  • rodzaj matrycy monitora – do wyboru są błyszczące, matowe, dotykowe oraz pokryte powłoką antyrefleksyjną. Osobom długo pracującym przy komputerze zaleca się matrycę matową lub z powłoką antyrefleksyjną;
  • procesor – im wyższe oznaczenie, tym nowszy i wydajniejszy jest procesor. Do użytku domowego mogą być wykorzystane procesory o wszechstronnym zastosowaniu, np. Intel Core i5 oraz i7, do gier warto wybrać wydajniejszy procesor Intel Core i9;
  • pamięć RAM – większa pamięć RAM pozwala na płynną pracę komputera, dlatego im jej więcej, tym lepiej. Obecnie zaleca się 8GB ram do przeciętnego użytkowania, przy bardziej wymagających czynnościach warto zdecydować się na 12GB i więcej.

Pozostałe parametry zazwyczaj dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać gotowy do użytku komputer lub skompletować najlepszy dla nas zestaw.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.