Telefony komórkowe – najlepsze, najnowsze i dla seniorów. Jak je wybrać i jaką mają historię?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Telefony komórkowe

Telefony komórkowe współcześnie nieodłącznie towarzyszą większości ludzi na świecie i wydają się niezastąpione. Najnowsze modele obfitują w szereg nowoczesnych funkcji, ale powstają także np. specjalne telefony dla seniorów. Jak wygląda ich historia oraz jaki smartfon wybrać najlepiej?

Obecnie na rynku dominują głównie smartfony, czyli nowoczesne telefony komórkowe wyposażone w wiele funkcji, dzięki którym spokojnie mogą zastąpić urządzenia takie jak tablet, notebook czy laptop. Telefonów dotykowych nie byłoby, jednak gdyby nie wcześniejsze modele z klawiaturą, a sięgając jeszcze dalej – aparaty stacjonarne i telegrafy. Stając przed wyborem telefonu komórkowego, zwrócić uwagę należy na jego cenę i parametry, które powinny być dostosowane do określonych potrzeb użytkownika. Nie każdemu bowiem przyda się nowoczesny iPhone X, nie każdy też jednak będzie zadowolony z aparatu starszego typu.

Historia telefonów

Kiedy dwóch wynalazców, Elisha Grey i Alexander Bell, w 1876 roku zgłaszało projekt patentowy pierwszego telefonu świata, prawdopodobnie żaden z nich nie spodziewał się, jak wysoce przyszłościowe rozwiązanie proponują. Pierwsze aparaty bazowały na wykorzystaniu elektromagnesu i przypominały konstrukcyjnie bardziej zaawansowane telegrafy, służące do przekazywania krótkich wiadomości na duże odległości. Klasyczny, znany obecnie wyłącznie ze starych filmów, model stacjonarny z tarczą numeryczną został wynaleziony w 1896 roku. Ponad sześćdziesiąt lat później, w 1963 roku, powstał telefon z klawiaturą. Z kolei pierwsza komórka, opracowana przez firmę Ericsson, ujrzała światło dzienne w 1956 roku. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy telefon komórkowy przypominał bardziej walizkę i ważył 40 kilogramów, ale pozwalał na mobilne łączenie się z innymi użytkownikami.

Współcześnie rynek smartfonów, czyli telefonów dotykowych, w skali globalnej wart jest ponad 350 miliardów dolarów. Nowoczesne aparaty od dawna już nie przypominają wyglądem swoich odpowiedników z lat 80. czy 90. Pomijając specjalnie zaprojektowane telefony komórkowe dla seniorów, obecnie nie produkuje się już modeli z klawiaturami.

Rodzaje telefonów komórkowych

Telefony komórkowe, w przeciwieństwie do np. satelitarnych, charakteryzuje to, że działają w obrębie naziemnych fal radiowych w technologii GSM (i w różnych jej wariantach: 3G, 4G czy niebawem 5G). Zasadniczo można jednak wyróżnić wiele ich rodzajów i podzielić je na różne kryteria. I tak, ze względu na rodzaj obudowy, można mówić o telefonach jednobryłowych, rozsuwanych, obrotowych czy też z klapką. Obecnie jednak najbardziej popularne i – ze względu na posiadane parametry – najlepsze telefony komórkowe to smartfony dotykowe.

Także ze ze względu na kwestię karty operatora telefony można podzielić na te z dual sim, klasyczną kartą lub micro sim. Jej rodzaj nie wpływa jednak na wygodę czy funkcjonalność codziennego korzystania z aparatu.

Telefony komórkowe różnią się również rodzajem oprogramowania, z którego korzystają. Do dwóch najszerzej rozpowszechnionych systemów operacyjnych należą iOS i Android. Pierwszy z nich przeznaczony jest na znane urządzenia firmy Apple. Kwestia firmy również jest istotna, ponieważ poszczególne marki nieraz implementują w telefonach różne właściwości, nadając korzystaniu z nich indywidualnego charakteru.

Dużym fenomenem stają się również specjalne telefony dla seniorów, które w przeciwieństwie do nowoczesnych smartfonów, bogatych w wiele funkcji, mają jeden główny cel – ułatwienie możliwości komunikacji osobom starszym, także niedołężnym i z niepełnosprawnościami.


Uchwyt na telefon, na co zwrócić uwagę? Przeczytaj.

Jak wybrać dobry telefon komórkowy?

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto kierować się jego ceną i parametrami. Im wyższe parametry posiada telefon, tym płynniej i szybciej będzie działał. Więcej pamięci operacyjnej przełoży się na stabilniejszą pracę, większa ilość pamięci magazynowej umożliwi przechowywanie w aparacie dużej liczby zdjęć, filmów czy zainstalowanych aplikacji, z kolei więcej pikseli w aparacie fotograficznym wpłynie na możliwość robienia zdjęć większego formatu. Starając się wybrać jak najlepszy telefon komórkowy, warto przyjrzeć się kilku modelom, a następnie porównać ze sobą ich parametry. Do najważniejszych z nich należą:

● waga urządzenia i jego rozmiary,

● rozmiar ekranu i rodzaj matrycy (ew. wbudowana ochrona wyświetlacza),

● pojemność baterii,

● pamięć operacyjna RAM,

● pamięć wbudowana i zewnętrzna,

● interfejs,

● system operacyjny,

● procesor,

● aparaty fotograficzny.

Ostatecznie nie należy zapominać, że telefon komórkowy powinien się także podobać. Wybierając najlepszy aparat, warto zatem zwrócić uwagę na jego wygląd i design.

Zastanawiasz się nad wyborem operatora sieci komórkowej przy okazji telefonu komórkowego?

Przeczytaj o czym warto wiedzieć przy wyborze operatora komórkowego.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.