Jak sprawdzić kod CVV bez karty? Czy to możliwe?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Jak sprawdzić kod CVV

Kod CVV (ang. Card Verification Value) składa się z 3 cyfr, znajduje się na odwrocie karty płatniczej i identyfikuje jej właściciela. To dodatkowe zabezpieczenie tego środka płatniczego, które – podobnie jak kody weryfikacyjne – może udaremnić próby zapłaty twoją kartą, jeśli zostanie skradziona. Zastanawiasz się, czy można sprawdzić kod CVV bez karty? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Kod CVV/CVC – co to takiego?

Kod CVV (ang. Card Verification Value) to kod bezpieczeństwa karty płatniczej, który identyfikuje posiadacza konta z konkretnym rachunkiem i uniemożliwia kradzież pieniędzy, gdy nieuczciwa osoba pozna numer karty. Kod CVV to oznaczenie stosowane w kartach VISA, natomiast skrót CVC (ang. Card Verification Code) spotkasz na środkach płatniczych Mastercard. Oba rodzaje mają ten sam cel – dodatkową ochronę właściciela konta.

Dzięki kodom CVC/CVV możesz płacić kartą zdalnie, ale nie w każdej sytuacji. Wszystko zależy od dodatkowego oznaczenia cyfrowego, które informuje, jak można wykorzystać dany środek płatniczy. Oznaczenie CVV1/CVC1 wskazuje, że kartą nie da się zapłacić zdalnie i służy ona jedynie do płatności bezpośrednich. Kod CVV2/CVC2 oznacza, że jeśli podasz pełne dane karty, wybrany sklep obciąży twoje konto kwotą za zakupy.

Karta z kodem zabezpieczającym CVV2/CVC2 może się przydać, gdy zechcesz zdalnie zapłacić za bilet lotniczy lub rezerwację hotelu. Rezerwując apartament lub kupując bilet lotniczy w Liniach Lotniczych LOT, pamiętaj o kodzie zabezpieczającym twoją kartę. Nie zapomnij również o karcie PAYBACK – każda transakcja w partnerskich sklepach to szansa, by zgarnąć kolejne punkty i wymieniać je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki w wybranych sklepach.

Sprawdź jak działa karta wielowalutowa >

Gdzie znajduje się kod CVV/CVC?

Kod zabezpieczający CVV/CVC znajduje się na odwrocie karty debetowej lub kredytowej, pod paskiem magnetycznym po prawej stronie, tuż przy miejscu na podpis posiadacza rachunku. Składa się on z ciągu 3 cyfr, np. 234, 790.

Na odwrocie karty płatniczej znajdują się jeszcze inne elementy:

  • hologram – znaczek w metalicznym, srebrnym kolorze, który poświadcza autentyczność karty;
  • pasek magnetyczny – jest zlokalizowany w górnej części karty i ma czarny kolor. To właśnie tutaj zakodowane są dane właściciela: imię, nazwisko, kraj;
  • miejsce na podpis – między hologramem a kodem CVV/CVC znajduje się miejsce na podpis posiadacza karty. To kolejne zabezpieczenie przed fałszerstwem;
  • dane twojego banku – adres lub numer kontaktowy placówki znajdziesz w dolnej części karty.

Czy wiesz, że każdy uczestnik Programu PAYBACK może założyć konto w mBanku, Alior Banku, BNP Paribas, Banku Pekao lub PKO Banku Polskim i za podpisanie umowy otrzymać nawet 16000 punktów (tyle wynosi premia za otwarcie rachunku firmowego)? Karta do nowego rachunku przyda ci się także do tego, by płacić za zakupy u partnerów PAYBACK – wśród nich znajdziesz ponad 350 znanych marek – i zasilać swoje konto w Programie.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak sprawdzić kod CVV bez karty krok po kroku?

Chcesz dokonać zdalnej transakcji płatniczej, ale brakuje ci numeru CVV twojej karty? 3-cyfrowy kod możesz sprawdzić w aplikacji bankowej. Aby to zrobić:

  • uruchom aplikację mobilną swojego banku;
  • wejdź w „Produkty” i wybierz opcję „Karty”;
  • wybierz kartę, której kod CVV/CVC chcesz sprawdzić i wyświetl szczegółowe informacje na jej temat;
  • w twojej aplikacji pojawi się wirtualna karta z podstawowymi danymi;
  • wybierz opcję „Dane karty”, aby zobaczyć szczegółowe informacje na jej temat;
  • po wpisaniu kodu PIN zobaczysz pełny numer karty oraz kod zabezpieczający CVV/CVC. Przy kodzie wyświetli się również cyfra 1 lub 2, dzięki której sprawdzisz, czy za pomocą tej karty możesz dokonać płatności zdalnych.

Karty debetowe lub kredytowe dostępne są w formie wirtualnej i można uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem aplikacji bankowej. Z tego powodu musisz objąć szczególną ochroną swój smartfon, tj. zabezpieczyć go nieoczywistym kodem PIN lub odciskiem palca, a w razie zagubienia lub kradzieży zdalnie zablokować urządzenie.

Ze względów bezpieczeństwa unikaj zapisywania danych swojej karty debetowej lub kredytowej w notesach, zeszytach lub innych widocznych miejscach. Pamiętaj, że do zrealizowania zdalnej płatności potrzebny jest numer karty, kod CVV/CVC i data ważności, więc te informacje – podobnie jak sama karta – powinny być odpowiednio chroniona.

Zobacz jak płacić kartą przez internet >

Najważniejsze informacje z artykułu

  • Czym jest kod CVV/CVC i gdzie się znajduje?
  • Do czego używa się kodu CVV/CVC i jakie inne dane znajdują się na odwrocie kart płatniczych?
  • Jak sprawdzić kod CVV/CVC bez karty – to możliwe dzięki bankowości elektronicznej i najłatwiej to zrobić, korzystając z aplikacji banki.
  • Jak korzystać z produktów bankowych i zdobywać punkty PAYBACK?

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!