Rodzaje kart płatniczych: najczęściej używane środki płatnicze Polaków

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Rodzaje kart płatniczych

Według najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego* w obiegu znajduje się obecnie ok. 45 mln kart płatniczych. Oznacza to, że niemal każdy obywatel posługuje się tym środkiem płatniczym lub ma w portfelu kilka różnych kart. Dane jednoznacznie wskazują, że najczęściej korzystamy z kart debetowych z funkcją zbliżeniową. Sprawdź, jakie są pozostałe rodzaje kart płatniczych.

Planujesz założyć dodatkowe konto w innym banku i korzystać z kolejnej karty płatniczej? Jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz otrzymać kilka tysięcy punktów za otwarcie konta w Alior Banku, mBanku, Banku Pekao lub PKO Banku Polskim. Pomnażaj swoje środki w Programie i pamiętaj, że zgromadzone punkty PAYBACK możesz wykorzystać do obniżenia rachunku za zakupy u takich partnerów stacjonarnych jak stacje bp Polska, markety budowlane PSB mrówka czy drogerie dm.

Z jakich rodzajów kart płatniczych korzystamy najczęściej?

Według danych Narodowego Banku Polskiego z końca września 2023 roku Polacy mieli ok. 45 mln kart płatniczych. W stosunku do czerwca tego samego roku ich liczba wzrosła o ponad 160 tys. Nie sposób nie zauważyć, że środków płatniczych jest zdecydowanie więcej niż obywateli – liczba mieszkańców naszego kraju wynosi ponad 37,5 mln – i niemal każdy posługuje się przynajmniej jedną kartą płatniczą. Największą popularnością cieszą się – niezmiennie od wielu lat – karty debetowe, które stanowią 85% wszystkich produktów tego rodzaju. Na drugim miejscu są karty kredytowe (10,9%), a na trzecim uplasowały się karty przedpłacone, czyli tzw. prepaid (3,6%).

Jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz otworzyć konto w Banku Pekao, PKO Banku Polskim, Alior Banku lub mBanku i – oprócz karty debetowej lub kredytowej – otrzymać punkty PAYBACK. Za zawarcie umowy z partnerskim bankiem dostaniesz nawet 16000 punktów i więcej, które możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody rzeczowe z wielu kategorii, vouchery do wybranych partnerów lub np. tańsze tankowanie na stacjach bp Polska.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Wśród kart płatniczych, które najczęściej nosimy w portfelu, znajdują się: karty debetowe, kredytowe, prepaid i wielowalutowe. Niemal każda z nich może mieć również wersję wirtualną.

  • Karta debetowa
    Jest przypisana do określonego rachunku bankowego i służy do wykonywania operacji finansowych (gotówkowych i bezgotówkowych) związanych z tym kontem. Wartość transakcji, których dokonuje jej posiadacz, nie może przekraczać sumy środków dostępnych na koncie. Tego rodzaju karty mają najczęściej saldo debetowe. Debet to krótkoterminowa „pożyczka”, dzięki której właściciel rachunku może nieznacznie przekroczyć dostępne na koncie saldo i zrealizować transakcję, nawet jeśli nie ma wystarczających środków. Gdy tylko środki pieniężne wpłyną na konto, debet zostanie automatycznie spłacony.
  • Karta kredytowa
    To karta płatnicza, której wydanie jest równoznaczne z przyznaniem określonego limitu kredytowego na podstawie zdolności kredytowej klienta banku. W praktyce oznacza to, że posiadacz takiej karty może dokonać transakcji na kwotę, której faktycznie nie ma, a którą będzie musiał oddać bankowi w określonym terminie, podobnie jak spłaca się pożyczkę gotówkową czy kredyt hipoteczny.
  • Karta przedpłacona (prepaid)
    Karta prepaid jest przypisana do określonego rachunku bankowego, ale można z jej używać dopiero wtedy, gdy zostanie zasilona środkami pieniężnymi. To rozwiązanie pozwala na łatwiejsze kontrolowanie wydatków, więc chętnie korzystają z niej przedsiębiorstwa lub rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dzieci umiejętnego gospodarowania kieszonkowym. Kartą można płacić wielokrotnie do momentu wyczerpania się środków, a następnie ją ponownie doładować.
  • Karta wielowalutowa
    To rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają za granicę w celach służbowych lub turystycznych. Dzięki karcie wielowalutowej nie muszą za każdym razem chodzić do kantoru ani martwić się, że pieniądze zostaną pobrane z ich konta według niekorzystnego przelicznika. Do zwykłej karty debetowej można „podpiąć” rachunki w innych walutach – euro, dolarach, funtach. W momencie finalizowania transakcji system automatycznie identyfikuje walutę i pobiera ją z dodatkowego konta, nie obciążając głównego rachunku. Dostęp do bankowości elektronicznej daje możliwość kontrolowania wszystkich sald na bieżąco.
  • Karta wirtualna
    Obecnie niemal wszystkie karty płatnicze dostępne są w wirtualnej wersji. Oznacza to, że nie trzeba mieć karty przy sobie, aby zrealizować transakcję. System bankowości elektronicznej może być ściśle zintegrowany ze smartfonem. Z tego powodu coraz więcej osób przykłada do terminala płatniczego telefon zamiast karty. To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ ryzyko zgubienia plastikowej karty spada niemal do zera. Trzeba jednak odpowiednio zadbać o zabezpieczenie smartfona.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak płacić kartą PAYBACK?

PAYBACK to karta lojalnościowa, którą możesz mieć w formie fizycznej lub wirtualnej (jeśli tylko zainstalujesz w swoim smartfonie aplikację mobilną Programu). Zgromadzone na niej punkty odpowiadają środkom pieniężnym w wybranych punktach stacjonarnych i umożliwiają płacenie za zakupy (częściowe lub całkowite) m.in. na stacjach bp Polska, w drogeriach dm czy w marketach budowlanych PSB Mrówka. Jeśli chcesz obniżyć swój rachunek za zakupy u tych partnerów Programu, przed realizacją transakcji pokaż sprzedawcy swoją kartę PAYBACK i poinformuj, jaką część punktów chcesz wykorzystać.

Najważniejsze informacje z artykułu

  • Ile jest kart płatniczych w Polsce i jakie rodzaje są najbardziej popularne?
  • Czym charakteryzują się karty debetowe, kredytowe, przedpłacone (prepaid), wielowalutowe oraz wirtualne?
  • Ile punktów PAYBACK można zdobyć, otwierając konto w banku należącym do grona partnerów Programu?
  • Gdzie można płacić kartą PAYBACK i jak to zrobić?

*https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Informacja-o-kartach-planiczych-2023Q3.pdf

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!