Czosnek niedźwiedzi to roślina znana i ceniona w Polsce. Stosuje się ją zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie, głównie ze względu na możliwość wykorzystania praktycznie każdej jej części oraz ciekawy, wyjątkowy smak. Dlatego też coraz częściej można trafić na takie pytania jak: „Czosnek niedźwiedzi – gdzie kupić?”.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie czosnek niedźwiedzi staje się coraz bardziej dostępny, głównie jako produkt w formie suszonej w torebkach. Można też znaleźć świeże liście lub sadzonki pozwalające na samodzielne uprawianie tej rośliny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego czosnku niedźwiedziego i jego właściwości, przeczytaj ten artykuł.
Czosnek niedźwiedzi dość powszechnie występuje w Europie, szczególnie w jej wschodniej części aż do Uralu i Kaukazu. Naturalnie rosnącą roślinę można znaleźć również na terenie naszego kraju – najczęściej jej skupiska występują na południu Polski. Warto zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi rosnący na naturalnych stanowiskach jest objęty ochroną i nie wolno go zrywać, gdy np. znajdziesz jakiś okaz w lesie. Może jednak być uprawiany w ogródku lub na działce. Możesz spotkać się także z innymi nazwami tej rośliny takimi jak: trzemcha, babczy czosnek, babny czosnek oraz psi czosnek. Liście czosnku niedźwiedziego swoim kształtem przypominają nieco listki konwalii, przez co mogą być z nimi mylone. Jednak kwiatostany u obu tych roślin znacznie różnią się od siebie.
Czosnek ten jest coraz chętniej kupowany, gdyż stanowi ciekawy dodatek do wielu potraw. Zazwyczaj stosuje się w kuchni jedynie jego liście, warto jednak wiedzieć, że jadalne są wszystkie części trzemchy.
Właściwości czosnku niedźwiedziego znane były już w starożytności, a nawet wcześniej, gdyż żywiły się nim ludy koczownicze. Istnieją dowody na to, że znajdował się on w diecie m.in. Celtów oraz Rzymian. Jego właściwości szybko docenili też Słowianie. Wzmianki o niej można znaleźć w wielu dokumentach na przestrzeni historii.
Wśród najważniejszych właściwości czosnku niedźwiedziego wymienia się przede wszystkim jego korzystnym wpływ na trawienie. Wskazuje się także na właściwości przeciwbakteryjne. Przypisuje się mu działanie wspomagające układ naczyniowo-sercowy i oddechowy. Działa wspierająco również w leczeniu chorób skóry, łagodzeniu bóli reumatycznych i przeziębieniach. Warto wspomnieć, że czosnek niedźwiedzi zawiera sporo substancji nazywanych antyoksydantami, takich jak np. flawonoidy i karotenoidy, które spowalniają procesy starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Do czego można wykorzystać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi ma dość szerokie zastosowanie w kuchni. Można jeść zarówno świeży, suszony, jak i gotowany czy podsmażony z innymi składnikami. Jak najczęściej są stosowane świeże liście? Jako dodatek do twarożku lub różnego rodzaju sałatek. Co ciekawe, wiele osób używa liści czosnku niedźwiedziego do przygotowywania pesto do makaronu – są wówczas stosowane zamiast bazylii. Zarówno świeży, jak i suszony czosnek niedźwiedzi jest wspaniałym dodatkiem do dań mięsnych. Poleca się go szczególnie do baraniny i ryb. Z powodzeniem można nim także przyprawić pieczony drób lub wieprzowinę. Coraz częściej stanowi dodatek do pasztetów, kiełbas i wędlin, ponieważ nadaje im ciekawego, delikatnego czosnkowego posmaku. Czosnek niedźwiedzi ciekawie podkreśli też smak sera.
Często jest składnikiem dań kuchni gruzińskiej oraz armeńskiej. Jest także powszechnie stosowany w tradycyjnych potrawach rosyjskich i ukraińskich.
Czosnek niedźwiedzi w świeżej postaci najczęściej dostaniesz na niewielkich straganach. Możesz go szukać także w hipermarketach, wśród innych świeżych ziół. Jeżeli chcesz samodzielnie go wyhodować w ogródku, sprawdź wiosenną ofertę sezonową – wtedy w sklepach sprzedawane są nasiona roślin. Suszony czosnek niedźwiedzi oraz jego sadzonki możesz kupić także u naszych partnerów online. Szukaj ich m.in. w serwisie Allegro, gdzie znajdziesz również cebulki tej rośliny.