Rodzaje desek do krojenia - na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Deska do krojenia

Deska do krojenia jest jednym z akcesoriów niezbędnych w każdej kuchni. Obecnie często używa się jej nie tylko do przygotowywania posiłków, lecz także do serwowanie przekąsek, np. na przyjęciach dla znajomych.

Choć wciąż najpopularniejsze są deski do krojenia drewniane i plastikowe, coraz częściej stosuje się również te wykonane z marmuru albo szkła, a także ekologiczne, zrobione ze sprasowanego bambusa. Poznaj wady i zalety desek do krojenia różnego typu!

Drewniane i bambusowe deski do krojenia

Drewniane deski do krojenia wciąż stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Wynika to nie tylko z naszych przyzwyczajeń, lecz także z licznych zalet takiego typu desek. Drewniane akcesoria cechują się wysoką wytrzymałością i twardością. Doskonale sprawdzają się jako podkładki pod gorące garnki, których bezpośrednie postawienie na blacie mogłoby go uszkodzić. Dodatkową ogromną zaletą desek drewnianych jest również zdolność do samoistnego zasklepiania niewielkich nacięć. Deski drewniane są ekologicznym rozwiązaniem, a przy tym nie tępią noży, co zdarza się w przypadku twardszych modeli, np. desek marmurowych czy szklanych. Wybierając tego typu deskę, należy zwrócić uwagę na jakość drewna, z jakiego została wykonana. Lepszym materiałem jest m.in. buk i dąb, z którego wykonano deskę Natur, dostępną z nożem znanej marki Gerlach. Zaletą jest również naturalne działanie antybakteryjne drewna.

Problemem może być natomiast skłonność drewnianych desek do wchłaniania nieprzyjemnych zapachów. Niekiedy taka deska staje się pożywką dla bakterii, głównie ze względu na swoją wysoką chłonność. Dlatego należy dokładnie wycierać ją po każdym użyciu. Dobrym sposobem będzie też zaimpregnowanie deski olejem jadalnym.

Ekologiczny wybór to również deska bambusowa. Ma ona wiele zalet podobnych do tych, jakie ma drewniany model, jednak jest od niego twardsza i wytrzymalsza. Technika jej wykonania, czyli sprasowanie, pozwala uniknąć potencjalnie szkodliwych substancji sztucznych. Warto również pamiętać, że ani deska drewniana, ani bambusowa zazwyczaj nie może być myta w zmywarce.

Szklana i plastikowa deska do krojenia

Deski plastikowe to, obok drewnianych akcesoriów, najpopularniejszy wybór. Nie pozwalają rozwijać się bakteriom i przy tym nie tępią noży, są też lekkie i niedrogie. Nie wchłaniają przykrych zapachów i można myć je właściwie dowolnymi środkami, czasami nawet w zmywarce. Niestety, dość łatwo je zarysować, co nie tylko znacząco zmniejsza walory estetyczne plastikowej deski, lecz także stwarza środowisko do rozwoju bakterii. Dość łatwo się też przebarwiają, a plamy trudno usunąć.

Zyskującym na popularności wyborem jest również deska szklana. Nie chłonie zapachów i zapewnia wysoką higienę użytkowania, a przy tym jest łatwa w pielęgnacji, zwykle można ją bowiem myć w zmywarce. Trudno też ją zarysować. Jest jednak dość ciężka i łatwo ją zbić, a przy tym nierzadko powoduje tępienie się noży. Szkło to również dość śliska powierzchnia, co może nie być szczególnie komfortowe podczas krojenia.


Przeczytaj również: Dania z warzyw – jak przygotowywać je szybciej? Akcesoria i przybory kuchenne

Deska granitowa, marmurowa i ceramiczna

Deski kamienne i ceramiczne zazwyczaj mogą być stosowane nie tylko do krojenia, lecz także serwowania. Marmurowe lub granitowe akcesoria wyglądają wyjątkowo gustownie, doskonale nadają się do podawania przekąsek. Są też niezwykle higieniczne, a przy tym odporne na zarysowania, dzięki czemu mogą zachować swój doskonały wygląd przez długi czas. Nie chłoną również wody, dzięki czemu łatwo się je pielęgnuje. Niestety, deski kamienne są dość ciężkie, a większość z nich nie należy do szczególnie tanich. Kłopotem może być także ich twarda powierzchnia, mogąca powodować tępienie noży.

Inną ciekawą opcją są deski ceramiczne nie tylko do krojenia, lecz także podawania np. serów czy wędlin. Dostępne są w wielu wzorach, kolorach i kształtach, dlatego można dopasować je do posiadanej zastawy. Deski ceramiczne mogą być stosowane również jako podstawka pod gorące garnki. Trudno je zarysować czy odbarwić, a przy tym nie sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów. Deska ceramiczna nie jest też trudna w pielęgnacji, można ją bowiem myć w zmywarce. Do jej wad należy jednak łatwość uszkodzenia. Problemem bywa także śliskość i spory ciężar. Niekiedy deska ceramiczna może również stępić nóż.

Wybór odpowiedniej deski do krojenia powinien być podyktowany m.in. celem jej zastosowania, a także produktami, które chcemy na niej kroić. Twardsze będą lepsze do soczystych owoców, warzyw i mięs, miękkie sprawdzą się np. do krojenia chleba. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kilku różnych desek.