Żywność długoterminowa to takie artykuły spożywcze jak cukier, mąka, ryż, kasze czy orzechy. Mogą przez wiele lat stać w spiżarni i ciągle być przydatne do spożycia. Co ważne, z tych produktów przygotujesz szybki, smaczny i wartościowy pod względem składników odżywczych posiłek.
W domowej spiżarni – poza popularnymi potrawami zawekowanymi w słoikach – nie powinno zabraknąć żywności długoterminowej. Uważa się, że te produkty zachowują świeżość nawet przez 25 lat, dlatego wiele osób robi zapasy na tzw. czarną godzinę. Przykładem takiej sytuacji był szczyt pandemii COVID-19, kiedy ludzie ograniczali wychodzenie z domu do niezbędnego minimum i wielu przebywało na kwarantannie domowej bez możliwości zrobienia zakupów. Robienie zapasów to nawyk, dzięki któremu łatwiej zaplanować tygodniowe menu i uniknąć marnowania żywności. Jeśli planujesz mieć większe zaopatrzenie, pamiętaj o możliwościach, jakie daje Program PAYBACK. Zakupy w sklepach dostępnych na PAYBACK premiowane są punktami, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak np. pojemniki na żywność, vouchery do wykorzystania w wybranych sklepach, czy zniżkę na kolejne zakupy.
Dzięki żywności długoterminowej nie tylko przetrwasz każdy kryzys, lecz także błyskawicznie przygotujesz obiad, gdy wpadną do ciebie niezapowiedziani goście. Jeśli zamierzasz zrobić zapasy w spiżarni, zacznij od produktów suszonych i sypkich z długim terminem przydatności. Do tej grupy zaliczają się:
ryż;
kasze;
makarony;
płatki (np. owsiane, żytnie);
musli;
suszone owoce;
herbata;
kawa;
kakao;
sól;
cukier;
mąka.
Długi termin przydatności do spożycia mają też niektóre produkty konserwowe, w tym tzw. racje żywnościowe, czyli posiłki gotowe do spożycia. Te ostatnie używane są np. przez żołnierzy armii amerykańskiej podczas ćwiczeń czy operacji wojskowych. Zaletą tego typu produktów jest wysoka zawartość składników odżywczych, a także kompaktowy rozmiar. Ich smak nie zachwyca, jednak tego typu artykuły należy traktować jako rozwiązanie awaryjne. Pamiętaj, że długoterminowe produkty spożywcze zachowają świeżość tylko wtedy, gdy będziesz przechowywać je w oryginalnych opakowaniach. Te, które już zostały otwarte, przesyp do pojemników plastikowych i uwzględnij w swoim tygodniowym jadłospisie.
Gdzie kupić żywność długoterminową?
Żywność długoterminowa jest powszechnie dostępna. Jeśli kupisz makaron, ryż lub kaszę w sklepach dostępnych na PAYBACK, otrzymasz w zamian dodatkowe punkty. Jeśli skorzystasz z kuponu rabatowego, możesz otrzymać ich nawet 20 razy więcej. Zgromadzone punkty wymień na atrakcyjne nagrody rzeczowe, wśród których jest wiele praktycznych akcesoriów kuchennych. Do wyboru masz także vouchery do wykorzystania w sklepach partnerskich – m.in. w RTV Euro AGD lub na Allegro, gdzie możesz zamówić np. zgrzewarkę próżniową. Urządzenie to umożliwia próżniowe pakowanie żywności, co automatycznie przedłuża jej świeżość. Inną opcją, poza nagrodami rzeczowymi i kartami podarunkowymi, jest wykorzystanie punktów PAYBACK do obniżenia wysokości rachunku za zakupy u partnerów stacjonarnych.
Żywność długoterminowa – jak ją wykorzystywać?
Produkty takie jak ryż, kasza czy mąka powinny znajdować się w każdej spiżarni nie tylko na wypadek kryzysu, lecz także ze względów praktycznych. Dzięki zapasom żywności długoterminowej nie musisz za każdym razem uwzględniać tych artykułów na swojej liście zakupów. Wystarczy, że dokupisz mięso, ryby, nabiał i warzywa, aby móc zaplanować wartościowe menu na cały tydzień. Do znanych i lubianych potraw, które błyskawicznie przygotujesz na bazie tych składników, należą: spaghetti po bolońsku, zapiekanka z makaronem i warzywami, risotto z sosem grzybowym, kaszotto z mięsem i warzywami, kopytka w ulubionym sosie, naleśniki z serem czy pizza. Słodkie desery takie jak ciasta również powstają na bazie produktów długoterminowych.
Zapasy żywności – jak robić to mądrze?
Nie trzeba być preppersem, czyli osobą, która stale zabezpiecza się przed sytuacjami kryzysowymi takimi jak głód, wojna czy epidemia, aby mieć zapasy żywności w swojej spiżarni. Produkty długoterminowe warto kupować wtedy, gdy analitycy przewidują podwyżki cen. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak oszczędzić na jedzeniu, kup większą ilość tego typu artykułów w promocji. W ten sposób w portfelu pojawią się spore oszczędności, a ty będziesz swobodnie planować niedrogie i bardzo smaczne menu na cały tydzień.
Najważniejsze informacje z tego artykułu
Jakie produkty należą do grupy żywności długoterminowej.
Jak kupować żywność długoterminową i czerpać z tego korzyści. Pamiętaj, że mąkę, cukier lub zapas kaszy możesz kupić online i otrzymać za to dodatkowe punkty PAYBACK, które wymienisz na nagrody rzeczowe, vouchery do wykorzystania u wybranych partnerów lub zniżkę na kolejne zakupy.
Jakie potrawy można przygotować z żywności długoterminowej i w jaki sposób robić zapasy, aby mieć nie tylko więcej jedzenia w spiżarni, lecz także więcej oszczędności na koncie.