Zapasy żywności – jak zrobić? Co kupić? | PAYBACK Ekstra

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Zapasy żywności

Pełna spiżarnia daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz także pomaga w rozsądnym planowaniu tygodniowego jadłospisu. Jeśli planujesz zrobić zapasy, na swojej liście zakupów uwzględnij produkty długoterminowe, np. kaszę, ryż, makaron czy mąkę. Wekowanie potraw w słoikach również znacznie przedłuży termin przydatności do spożycia.

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić zapasy żywności, które będą solidnym zabezpieczeniem na kilka miesięcy lub nawet rok. Pandemia COVID-19 pokazała, że warto mieć pełną spiżarnię na wypadek kwarantanny domowej lub chwilowego braku niektórych produktów żywnościowych w sklepach. Zapasy jedzenia najlepiej robić systematycznie, biorąc np. po kilka dodatkowych produktów długoterminowych w miesiącu, aby nie nadwyrężyć zbytnio domowego budżetu. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz kupić żywność i jeszcze na tym skorzystać. Wystarczy, że będziesz robić zakupy przez aplikację lub online w dostępnych sklepach – każda taka wizyta u partnera Programu nagradzana jest punktami. Wymień je na atrakcyjne nagrody rzeczowe (np. praktyczne pojemniki na żywność), vouchery do wykorzystania u wybranych partnerów (np. na platformie Allegro) lub wykorzystaj do obniżenia rachunku za kolejne zakupy spożywcze.

Zapasy żywności – jakie produkty kupować?

W domowej spiżarni nie może zabraknąć żywności długoterminowej. Przedłużony termin ważności do spożycia mają niektóre konserwy. Wśród typowo „kryzysowych” produktów znajdziesz także gotowe racje żywnościowe.

Produkty długoterminowe
Do artykułów długoterminowych należą przede wszystkim produkty sypkie i suszone, takie jak makaron, kasza, ryż, płatki (owsiane lub żytnie), musli, nasiona, kawa, mąka, cukier, sól, kakao i suszone owoce. Dużą trwałością wyróżnia się także miód. Odpowiednio przechowywane – w oryginalnym opakowaniu oraz optymalnej wilgotności i temperaturze (ok. 20 stopni Celsjusza) – mogą przetrwać nawet kilkanaście lat. Ogromną zaletą tych produktów jest powszechna dostępność. Tego typu żywność kupisz w każdym sklepie spożywczym. Możesz później wymienić je m.in. na nagrody rzeczowe z kategorii kuchnia (np. pojemniki plastikowe do przechowywania żywności).

Konserwy
Długim terminem przydatności do spożycia charakteryzują się także niektóre konserwy, np. ryby, mięsa, pasztety czy warzywa. Zachowują świeżość przez co najmniej kilka lat. Warto je mieć, ponieważ razem z żywnością długoterminową, której głównym składnikiem są węglowodany, stworzą pełnowartościowy posiłek. Jeśli chcesz zrobić zapasy żywności na rok, umieść w swojej spiżarni produkty konserwowe.

Gotowe racje żywnościowe
Racje żywnościowe to gotowe porcje, które zostały stworzone z myślą o sytuacjach kryzysowych. Tego rodzaju posiłku zabierają ze sobą żołnierze na operacje wojskowe lub ćwiczenia, jedzą je też harcerze podczas obozów survivalowych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo długi termin przydatności do spożycia oraz kompaktowy rozmiar porcji, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Wysoka zawartość kalorii sprawia, że dają błyskawiczny zastrzyk energii.

Jak rozsądnie zrobić zapasy żywności na miesiąc lub rok?

Wiele osób zastanawia się, jak rozsądnie zrobić zapasy żywności. Przede wszystkim nie warto kupować zbyt wielu produktów naraz. Zamiast tego lepiej gromadzić je stopniowo i systematycznie uzupełniać spiżarnię. Pamiętaj, że pośpiech nie należy do dobrych doradców. Nawet w kryzysowej sytuacji takiej jak pandemia czy widmo wojny, staraj się nie ulegać zbiorowej panice. Kupowanie zbyt wielu artykułów na szybko sprawi, że wydasz zbyt dużo pieniędzy, a niektóre produkty okażą się niepotrzebne.

Zapasy żywności na rok pomogą ci nie tylko przetrwać kryzysową sytuację, lecz także efektywnie zaplanować jadłospis na tydzień. Jeśli chcesz zaoszczędzić na jedzeniu, zawsze rób listę zakupów. Dzięki aplikacji PAYBACK stworzysz ją szybko i wygodnie w swoim smartfonie, a w razie potrzeby udostępnisz bliskiej osobie. Sprawdź, jak oszczędzać na jedzeniu, aby nie rezygnować z dobrego smaku.

Co zrobić, aby przedłużyć termin ważności potraw?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przedłużenie terminu ważności potraw. Należy do nich wekowanie żywności w słoikach oraz pakowanie próżniowe.

Wekowanie
Wekowanie żywności w słoikach to po prostu proces domowej pasteryzacji. Dzięki wysokiej temperaturze produkty spożywcze zachowują swoje wartości odżywcze, nie tracą smaku i dłużej pozostają świeże. Do najpopularniejszych metod wekowania należą:

  • pasteryzacja w gorącej wodzie;
  • pasteryzacja na sucho w piekarniku;
  • pasteryzacja z wykorzystaniem zmywarki.

W słoikach możesz zamknąć np. warzywa, sosy, zupy, rybę po grecku czy bigos. Takie potrawy dobrze mieć pod ręką.

Pakowanie próżniowe
Dzięki opakowaniom próżniowym produkty spożywcze i gotowe dania dłużej zachowują świeżość. Urządzeniem, które pozwoli przygotować je w taki sposób, jest zgrzewarka próżniowa. Jeśli chcesz kupić ją taniej, wymień swoje punkty PAYBACK na kartę podarunkową do wykorzystania w RTV Euro AGD lub na Allegro, gdzie z pewnością znajdziesz wysokiej jakości sprzęt.

Najważniejsze informacje z tego artykułu

  • Jakie produkty powinny znaleźć się w twojej spiżarni. Żywność długoterminową i konserwy kupisz w każdym sklepie spożywczym,
  • Jak robić zapasy żywności z głową. Przede wszystkim nie daj się ponieść emocjom i nie kupuj zbyt dużo naraz. Zawsze rób listę zakupów, dzięki której unikniesz zbędnych wydatków – sporządzisz ją wygodnie i szybko w aplikacji PAYBACK.
  • Jak przedłużyć termin ważności potraw. Do najprostszych sposobów należy wekowanie żywności w słoikach lub pakowanie próżniowe. Zebrane punkty PAYBACK wymienisz np. na voucher do wykorzystania na platformie Allegro, gdzie kupisz akcesoria, które ci w tym pomogą.