Wekowanie to najprostszy i powszechnie dostępny sposób pasteryzacji żywności. Dzięki temu przez długi czas zachowuje ona doskonały smak i świeżość. Jedzenie w słoikach możesz wekować na sucho bądź z użyciem wody. Najczęściej konserwuje się w ten sposób dżemy lub przetwory warzywne, jednak na tym lista się nie kończy.
Potrawy w puszkach i słoikach, które znajdziesz na sklepowych półkach, mają długie terminy przydatności. Wszystko dzięki procesowi pasteryzacji, który sprawia, że jedzenie pozostaje świeże przez długi czas. Odtwarzanie tej praktyki w warunkach domowych jest popularnie zwane wekowaniem. Nazwa pochodzi od niemieckiego przedsiębiorcy Johanna Carla Wecka – to właśnie on pod koniec XIX wieku opatentował metodę konserwowania żywności poprzez hermetyczne zamykanie jej w słoikach, które sam wynalazł. To doskonały sposób na planowanie posiłków oraz wyeliminowanie szkodliwego nawyku wyrzucania jedzenia. Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe wekowanie słoików.
Jeśli chcesz uzupełnić zasoby swojej spiżarni lub stworzyć zapas półproduktów, zacznij przygodę z wekowaniem. Będziesz potrzebować przede wszystkim szklanych słoików z okrągłymi nakrętkami typu „twist”, czyli z tymi najpopularniejszymi. Niektórzy używają też do wekowania innych pojemników na żywność – słoików ze specjalnymi gumkami typu weck lub szklanych butelek. Możesz je kupić u partnerów Programu PAYBACK i zgarnąć dodatkowe punkty, które później wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na zakupy.
Bez względu na to, którą wersję wybierzesz, koniecznie sprawdź, czy pojemniki są szczelne. Dokładnie wyparz wszystkie elementy, aby usunąć drobnoustroje, zadbaj o odpowiednią temperaturę i rozpocznij wekowanie. Możesz zawekować słoiki na różne sposoby – w garnku, zmywarce, na sucho lub w mikrofali. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić domową pasteryzację potraw.
Wekowanie słoików w garnku
Najpopularniejszym sposobem jest wekowanie słoików w garnku. Wiele osób zastanawia się, jakie rodzaje garnków sprawdzą się najlepiej. Aby domowa pasteryzacja przebiegała sprawnie, wybierz duże i wysokie naczynie. Jako uczestnik Programu możesz szybko wymienić swoje punkty PAYBACK na jedną z nagród rzeczowych, wśród których znajdziesz akcesoria kuchenne, które pozwolą na sprawne zawekowanie słoików.
W wyparzonych słoikach umieść potrawę, którą zamierzasz zawekować, a następnie szczelnie je zakręć. Dno garnka wyłóż czystą ściereczką i umieść na niej słoiki (nie muszą być odwrócone do góry nogami). Sprawdź, czy nie stykają się ze sobą. Wlej gorącą wodę do poziomu zakrętek, poczekaj, aż zacznie wrzeć i gotuj ok. 20 minut. Po skończonej pasteryzacji wyciągnij słoiki, upewnij się, że są dobrze zakręcone i ustaw je do góry dnem. Odstaw na 24 h w zacienionym miejscu. Wklęsłe wieczka to znak, że słoje zostały odpowiednio zawekowane.
Wekowanie w zmywarce
Jeśli masz w swojej kuchni zmywarkę, wykorzystaj ją do wekowania. Urządzenie zapewni optymalną temperaturę pasteryzacji (70-85 stopni), a większa pojemność sprawi, że cały proces będzie trwał znacznie krócej. Wystarczy, że ustawisz cykl myjący (bez dodawania środków do mycia naczyń!), ułożysz słoiki do góry nogami i uruchomisz urządzenie. Po upływie takiego samego czasu, jakiego potrzebujesz na zwykłe zmywanie, wyłącz sprzęt i poczekaj, aż słoiki ostygną. Następnie odstaw je na dobę i sprawdź, czy ich wieczka są wklęsłe.
Wekowanie na sucho w piekarniku
Wekowanie na sucho najlepiej przeprowadzić w piekarniku. Wyłóż blaszkę ściereczką i ustaw na niej słoiki w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Mogą pozostać w normalnej pozycji. Temperaturę piekarnika ustaw na 120–130 stopni. Jest ona wyższa niż w przypadku wekowania słoików w garnku lub zmywarce, ponieważ naczynia umieszczone w piekarniku nagrzewają się wolniej niż te, które mają bezpośredni kontakt z gorącą wodą. Optymalny czas pasteryzacji to ok. 30 minut od momentu osiągnięcia przez piekarnik ustawionej temperatury. Wyłącz urządzenie, ale pozostaw w nim słoiki na kolejne pół godziny. Gdy ostygną, ustaw je do góry dnem w zacienionym miejscu i odczekaj 24 godziny.
Mikrofalówka w procesie wekowania
Mikrofalówka może okazać się dobrą alternatywą dla sterylizowania naczyń w piekarniku lub wyparzania ich we wrzątku. Urządzenie szybko nagrzewa się do wysokiej temperatury, dlatego cały proces zajmuje zaledwie kilka minut i pobiera mniej prądu niż np. piekarnik. Do umytych uprzednio słoików lub butelek wlej trochę wody. Następnie wstaw je do mikrofali i ustaw urządzenie na najwyższą moc. Po dwóch minutach naczynia są już gotowe do pasteryzacji. Pamiętaj, aby nie wkładać do urządzenia metalowych zakrętek ani gumowych elementów.
Co można wekować w słoiku?
Najczęściej w słoikach wekowane są dżemy lub przetwory warzywne. Jednak możliwości jest więcej – możesz w ten sposób przedłużyć termin przydatności innych potraw np. bigosu, ryby po grecku, zup lub domowych sosów. Dzięki temu łatwiej zaplanować jadłospis na tydzień, nie marnować jedzenia i zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy miesięcznie.
Bigos – wekowanie
Wekowanie to doskonały sposób, by nie marnować nadprogramowej ilości bigosu po świętach. Tę potrawę najwygodniej wekować w dokładnie wysterylizowanych słoikach w piekarniku nagrzanym do temperatury 120–130 stopni. Wystarczy, że przełożysz danie do słojów, szczelnie je zamkniesz i będziesz postępować zgodnie z podaną wcześniej instrukcją pasteryzowania na sucho. Pamiętaj, że bigos w lodówce (np. w pojemnikach plastikowych) może stać najwyżej kilka dni, a przechowywany w ciemnej spiżarni czy piwnicy będzie przydatny do spożycia przez kilka miesięcy.
Ryba po grecku – wekowanie
Inną popularną potrawą, którą bez problemu zawekujesz, jest ryba po grecku. Możesz włożyć do słoików nadprogramową ilość dania lub umieścić w nich świeżo ugotowaną potrawę. Inne sposoby pasteryzacji będą równie dobre. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić szczelność pojemników.
Wekowanie zup, sosów i przetworów
Zawekowane zupy, sosy oraz przetwory ułatwią ci sprawne zaplanowanie jadłospisu na cały tydzień, a także pozwolą zaoszczędzić czas. Półprodukty możesz w każdej chwili wyjąć ze spiżarni i przygotować makaron z sosem domowej roboty. Wybierz dowolną metodę pasteryzacji, a potem ciesz się długim terminem przydatności produktów.
Wekowanie a pasteryzacja
Słowa pasteryzacja i wekowanie używane są zamiennie. To pierwsze jest fachowym określeniem procesu konserwacji żywności, a drugie jego potoczną nazwą. Terminy te określają to samo zjawisko, choć pierwszy z nich często kojarzy się z przemysłowym działaniem na dużą skalę, podczas gdy wekowanie jest określane jako domowy sposób przechowywania potraw.
Podsumowanie – wekowanie, czyli jak zachować żywność na dłużej
Jak prawidłowo wekować słoiki. Najważniejsze jest szczelne zamknięcie oraz odpowiednia temperatura pasteryzacji (70–85 stopni). Konkretną metodę – z wykorzystaniem garnka, zmywarki lub piekarnika – wybierz samodzielnie.
W czym najlepiej wekować potrawy – służą do tego przede wszystkim słoiki, szklane butelki i inne pojemniki na żywność. Pamiętaj, że wiele przydatnych akcesoriów kuchennych znajdziesz wśród nagród rzeczowych, na które możesz wymienić punkty PAYBACK.
Jakie potrawy możesz zawekować w słoiki. Dżemy i przetwory warzywne to nie wszystko. Skorzystaj z możliwości wekowania potraw i półproduktów, które przydadzą ci się do planowania jadłospisu na tydzień.
Jaka jest różnica między pasteryzacją a wekowaniem – to pierwsze pojęcie fachowo opisuje proces, drugie zaś funkcjonuje w języku potocznym.