Pojemniki do przechowywania żywności są idealne do trzymania jedzenia zarówno w lodówce, jak i w szafce kuchennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu potrawy dłużej pozostają świeże i aromatyczne. Do naczynia nie przenikają zapachy z innych potraw i z łatwością można je transportować.
Pojemniki na żywność bez wątpienia ułatwiają przechowywanie jedzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich naczyń, zarówno plastikowych, metalowych, szklanych, jak i ceramicznych czy glinianych. Szczelne pojemniki chronią żywność przed szybszym zepsuciem, owadami oraz każdego rodzaju zanieczyszczeniami. Część z naczyń nadaje się również do podgrzewania jedzenia w mikrofalówce lub pieczenia w piekarniku. Warto jednak pamiętać o tym, że pojemniki na jedzenie powinny być dostosowane do rodzaju żywności, jakie będzie w nich przechowywane.
Wszystkie materiały, z jakich zrobione są dziś pojemniki do przechowywania żywności, mają swoje wady i zalety. Najbardziej popularnym materiałem jest plastik. Naczynia plastikowe są lekkie i odporniejsze na zniszczenia, w tym na stłuczenia. Łatwo też utrzymać je w czystości. Na ogół mają kształt prostokąta lub kwadratu. Przechowuje się w nich zarówno pożywienie sypkie (kaszę i kaszki, ryż, mąkę), jak i resztki z obiadu, sery oraz wędliny. Plastikowe pojemniki na żywność mogą jednak zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak bisfenol. Z tego powodu przed zakupem warto się upewnić, że na opakowaniu umieszczony został symbol „BPA free”. Zdarza się, że ulegają odbarwieniu (szczególnie jeśli przechowuje się w nich danie w sosie). Większość takich pojemników jest odporna na temperaturę niską i wysoką. Łatwo utrzymać je w czystości i na ogół mogą być myte w zmywarce. Dobrym pomysłem jest zakup kilku naczyń, np. zestawu pojemników plastikowych. Można spakować w nie posiłki do pracy lub do szkoły. Nadają się także do przewożenia – mogą okazać się przydatne podczas podróży, zarówno tych dłuższych, jak i krótszych.
Metalowe puszki
Do przechowywania kawy lub herbaty sypkiej najczęściej wykorzystuje się metalowe puszki z wieczkiem. Zapobiegają one zawilgoceniu produktu i chronią przed promieniowaniem słonecznym.
Szklane pojemniki
Szklane pojemniki na żywność mogą pełnić zarówno funkcję typowo praktyczną, jak i estetyczną. Można przechowywać w nich niemal wszystko, nawet serwować dania, piec w piekarniku czy podgrzewać jedzenie w mikrofalówce. Pięknie prezentują się na kuchennym regale czy półkach. Najczęściej wypełnia się je makaronami, kaszami, ciasteczkami oraz płatkami do mleka. W szklanych, podłużnych pojemnikach znakomicie przechowuje się wędliny i sery. Dłużej zachowują one świeżość niż trzymane w plastikowych woreczkach. Jednym minusem opakowań szklanych jest ich ciężar i to, że łatwo je stłuc. Tak jak w przypadku naczyń plastikowych, możne je bezpieczne myć w zmywarce.
Pojemniki gliniane i ceramiczne
Znacznie rzadziej spotykane są pojemniki gliniane oraz ceramiczne. Wyglądają one efektowniej niż plastikowe czy szklane. Stanowią przyjemną dla oka dekoracją, a co za tym idzie – są również odpowiednio droższe. Nierzadko są ręcznie malowane i nadają się do przechowywania wyrobów własnych, takich jak dżemy czy smalec.
Jak przechowywać żywność?
Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych pozwala dłużej cieszyć się ich świeżością. Bez wątpienia najlepszym miejscem do takiego przechowywania jest lodówka. Jednak nie każdy wie o tym, że wewnątrz niej, w zależności od miejsca, panuje różna temperatura, która dopasowana jest do konkretnych produktów spożywczych. Na drzwiach lodówki jest zazwyczaj najcieplej. Temperatura w tych okolicach wynosi od 10 do 12°C. Na niewielkich półeczkach ustawia się najczęściej mleko, musztardę, keczup, dżem, majonez, gotowe sosy oraz jaja. Na samym dnie lodówki najczęściej umieszcza się zamykaną półeczkę na warzywa i owoce. Warto wyłożyć ją papierem lub ręcznikiem papierowym. Pomaga to zachować większą higienę. Na środkowej półce temperatura wynosi ok. 5°C. W specjalnych pojemnikach na żywność trzyma się na niej wędliny, mięso oraz pozostałości z obiadu, w tym zupę. Na najwyższej półce panuje temperatura zbliżona do 8°C. Zaleca się, aby trzymać na niej wszystkie produkty mleczne, w tym masło, sery białe i twarde żółte, twarogi, maślankę oraz kefir. Sery warto umieszczać w osobnych pojemnikach, aby dłużej cieszyć się ich świeżością.
Poza lodówką w szczelnych, chroniących przed wilgocią pojemnikach powinno się trzymać wszystkie sypkie produkty. Niektóre produkty trzeba po otwarciu umieścić w chłodnej temperaturze. Zaliczają się do nich soki, przetwory, oliwki w słoiku, ogórki, paprykę konserwową itp.