Ruszt – jakie są rodzaje? Jak go wyczyścić? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Ruszt

Pieczone na ogniu potrawy są naprawdę pyszne. Szczególnie dobrze smakują te przyrządzone na grillu czy w ognisku. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry ruszt. Wyboru odpowiedniego należy dokonywać w oparciu o jego trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

Ruszt to podstawowy element grilla, bez którego nie sposób się obejść. Decyduje on nie tylko o wygodzie przygotowywania posiłków, ale i o ich smaku. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów rusztów zrobionych z wielu materiałów. Jak wybrać ten dopasowany do własnych potrzeb?

Rodzaje rusztów

Ruszt na grilla występuje w kilku odmianach: nierdzewnej, żeliwnej, chromowanej oraz porcelanowej. Ten pierwszy jest bez wątpienia najbardziej popularny i najczęściej kupowany. Grille ze stali nierdzewnej mają bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, temperatury i mogą służyć konsumentom nawet kilka lat. Warunkiem jest ich odpowiednie czyszczenie i konserwacja.

Ruszt składa się z rzędów prętów, które przecinają się ze sobą. Może być on różnych rozmiarów, dopasowany zarówno do grillów podłużnych, jak i okrągłych. W sklepach można znaleźć także model z podręczną brytfanną, np. prostokątną LARGO firmy Ambition.

Dużą popularnością cieszą się też dwustronne ruszty żeliwne. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie się i dobre przewodzenie ciepła. Co ważne, wysoka temperatura utrzymuje się na ich powierzchni bardzo długo. Ten rodzaj polecany jest przede wszystkim zwolennikom charakterystycznych „kratek”, które powstają na mięsie podczas grillowania.

Coraz częściej można spotkać ruszty dwu- a nawet trzypoziomowe. Idealnie sprawdzają się one przy większej liczbie gości. Szybsze grillowanie zapewni w tym przypadku ruszt stalowy, natomiast znacznie trwalszy będzie ten wykonany z żeliwa.

Ruszt chromowany, porcelanowy

  • Jeżeli chodzi o ruszt chromowany, to rdzewieje on w znacznie wolniejszym tempie niż ten ze stali nierdzewnej. Akcesorium to, dzięki swojej wysokiej jakości, może posłużyć użytkownikom nawet kilka dekad. Ponadto jest jednostronne i łatwe w czyszczeniu.
  • Ruszt porcelanowy jest natomiast gadżetem rzadziej spotykanym. Jak sama nazwa wskazuje, jest on pokryty cienką warstwą ceramiki. Podobnie jak ten żeliwny długo utrzymuje ciepło i nie powoduje przywierania potraw.
  • Ruszt nad ognisko wykonywany jest dokładnie z tych samych materiałów co tradycyjny grillowy. Wyjątek stanowi jego wygląd. Najczęściej można go kupić w postaci np. trójnogu. Zaleca się, aby montować go na wysokości ok. 15 centymetrów nad ogniem. Dzięki temu uzyska się efekt przypieczonej, ale nie spalonej skórki na mięsie. Część modeli przeznaczona do pieczenia nad ogniskiem posiada również głęboką misę z pokrywą. Tym sposobem potrawy naturalnie „duszą się” w wysokiej temperaturze, aż do uzyskania miękkości.


Przeczytaj również: Najpopularniejsze rodzaje grillów elektrycznych

Jak czyścić ruszt?

Czyszczenie rusztu po każdym użyciu wydłuża nie tylko jego zdatność do użycia, ale i zwiększa bezpieczeństwo spożywanych posiłków. Na prętach gromadzi się bowiem tłuszcz, który zasycha i może być szkodliwy dla zdrowia. Kumulujące się zanieczyszczenia mogą przenikać do kolejnych przyrządzanych potraw i powodować problemy trawienne, w tym bóle brzucha czy niestrawności. Brudne pręty grilla nie wyglądają ponadto estetycznie i mogą wpłynąć na zmianę smaku posiłków. Dlatego konieczne jest usuwanie zabrudzeń po każdym grillowaniu. Należy zawsze czyścić grill z resztek jedzenia, popiołu i wytrzeć go na sucho. Tylko w ten sposób można uniknąć rdzewienia.

Jeśli czyszczenie odbywa się regularnie, zazwyczaj wystarczy zwykła gąbka kuchenna, ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Trudniejsze zabrudzenia wymagają jednak użycia specjalistycznych środków. Najlepiej zakupić te dopasowane do konkretnego materiału. W sklepach należy wybierać detergenty przeznaczone do usuwania zaschniętego tłuszczu z piekarnika. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań mogą z kolei wykonać specjalistyczną pastę w domowych warunkach. Wystarczy zmieszać niewielką ilość sody oczyszczonej z octem. Taką mieszankę nakłada się na ruszt i pozostawia na około 1–2 godziny. Po upływie tego czasu pręty czyści się za pomocą ciepłej wody i gąbeczki. Jeżeli zabrudzenia są trwalsze, warto zaopatrzyć się w gąbkę drucianą. Pastę i inne środki czyszczące można nakładać także specjalną szczoteczką do rusztu. Dostępne są te okrągłe, jak i prostokątne. Docierają one w najmniejsze zakamarki i usprawniają cały proces mycia.

Aby uniknąć trudnych do czyszczenia zabrudzeń, poleca się korzystanie z aluminiowych tacek i nienakładanie mięsa czy warzyw bezpośrednio na ruszt. Można także posmarować pręty olejem. W ten sposób jedzenie nie będzie przywierało do kratek, a tłuszcz nie będzie na nich zasychał.


Zainteresuje Cię: Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?