Wybierając najlepszy termos, należy skupić się zarówno na materiale, z jakiego został wykonany, jak i jego pojemności. Dobry termos powinien przede wszystkim przez długi czas utrzymywać odpowiednią temperaturę płynów, a przy tym być wygodny w użyciu.
Znaczenie ma także przeznaczenie termosu. Czy będzie używany wyłącznie w pracy i na spacerach? A może termos ma służyć także podczas górskich wypraw? Dowiedz się, jak wybrać dobry termos i na co zwrócić uwagę.
Termos zbudowany jest z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Pozwala to osiągnąć bardzo dobry efekt izolacji. Najczęściej w sklepach znaleźć można modele plastikowe ze szklaną wkładką bądź w całości wykonane ze stali nierdzewnej.
Termosy plastikowe to najtańsze modele. Niestety, łatwo mogą ulec zniszczeniu. Przez szklaną wkładkę nie są również zbyt lekkie, za to wykazują bardzo dobre zdolności izolacyjne. Ze względu na spory ciężar i niezbyt wytrzymałą konstrukcję zaleca się je przede wszystkim do pracy oraz na spacery czy rodzinne pikniki.
Termosy metalowe, ze stali nierdzewnej, są wyjątkowo wytrzymałe, nie izolują jednak tak dobrze jak termosy ze szklanym wkładem. Są natomiast dość lekkie, dlatego sprawdzą się właściwie w każdych warunkach, również podczas górskich eskapad.
Na rynku dostępne są też termosy szklane. Są zdecydowanie mniej popularne od metalowych czy tych jedynie ze szklaną wkładką. Wszystko ze względu na ich spory ciężar i podatność na uszkodzenia. Często mają za to ciekawy design, dlatego powinny przypaść do gustu estetom.
Warto również rozejrzeć się za produktami z warstwą antypoślizgową. Dzięki temu termos nie wypadnie z ręki.
Odpowiedni korek w termosie ma spore znaczenie dla zachowania właściwej temperatury napojów. Najczęściej stosowane są korki manualne i automatyczne. Te pierwsze, odkręcane ręcznie, mogą powodować szybsze uciekanie ciepła. Manualne korki zazwyczaj zapewniają jednak większą szczelność i skuteczniej zapobiegają wylewaniu się napoju. Korki automatyczne są wygodne i lepiej chronią zawartość termosu przed zmianą temperatury. Niestety, niekiedy mogą nie być wystarczająco szczelne, przez co napój może wylać się w torbie czy plecaku. Czasem znaleźć można też termosy wyposażone w wymienny, manualny korek.
Nakrętka ma nie tylko chronić zawartość termosu przed zmianą temperatury, lecz także służyć jako kubek do picia. Powinna być więc szczelna, a przy tym nie nagrzewać się zbyt łatwo, aby nie poparzyć dłoni. Niektóre nakrętki wyposażone są też w wygodny uchwyt. Czasem można znaleźć modele z podwójną nakrętką, która umożliwia podzielenie się napojem z drugą osobą.
Od korka i nakrętki zależy zatem utrzymywanie temperatury przez termos. Te najtańsze mogą zachować ciepło do ok. 6 godzin, a te z wyższej półki – nawet do 20 godzin. Jest to również zasługą uszczelek. Najlepsze termosy posiadają nawet do trzech takich zabezpieczeń. Ciekawostką jest fakt, że termos, choć najczęściej stosowany jest do transportu ciepłej kawy lub herbaty, znacznie lepiej radzi sobie z zimnymi płynami. Schłodzonym wcześniej napojem pozwala cieszyć się nawet do 3 razy dłużej niż gorącym.
Materiał, z jakiego wykonany jest termos, a także wykorzystane w nim zamknięcie, to bardzo ważne, jednak nie jedyne parametry, jakimi warto kierować się przy wyborze. Jednym z nich jest rozmiar wybranego modelu. Termos dla kilku osób lub na górskie wyprawy powinien być większy, o pojemności co najmniej 1 litra. Mniejsze termosy doskonale sprawdzą się w codziennym użytku dla jednej osoby, np. do szkoły, pracy czy na uczelnię. Nie warto natomiast kupować większego modelu „na wszelki wypadek”. Najlepsze właściwości izolacyjne wykazują bowiem termosy wypełnione po brzegi, bez pustej przestrzeni. Dlatego kupno większego niż rzeczywiście potrzebujemy termosu mija się z celem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie też dodatkowy uchwyt, np. rączka lub pasek. Szczególnie przydatne jest to w przypadku termosów na piesze wycieczki. Można także zakupić takie udogodnienie oddzielnie. Zwykle są one wykonane z silikonu. Przed zakupem warto je jednak przymierzyć, by odpowiednio spełniały swoją funkcję.
Niekiedy w sklepach znaleźć też można termosy w formie dzbanków lub z pompką. Takie gadżety najlepiej sprawdzą się jednak np. na konferencjach. Część z nich dodatkowo zaopatrzona jest w termometr.
Osoby korzystające z termosów jedynie na mieście powinny zastanowić się też nad kubkami termicznymi. Pełnią one bowiem podobną funkcję, a przy tym picie z nich może być nawet wygodniejsze. Warto jednak zainwestować w ten ze szczelnym zamknięciem, które zapobiega uciekaniu ciepła i wylaniu płynu.
Odpowiednio dobrany termos pozwoli cieszyć się zimnym czy gorącym napojem przez wiele godzin. Wystarczy tylko przyjrzeć się kilku parametrom i wybrać model najlepiej pasujący do naszych potrzeb.