Jak wybrać dobrą wyciskarkę? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Wyciskarka

Rosnąca świadomość, jak ważne jest zdrowie odżywianie, przyniosła zapotrzebowanie na wysokiej jakości wyciskarki do owoców i warzyw. Na rynku znajdziemy przeróżne modele wyciskarek wolnoobrotowych, a także specjalne urządzenia do wyciskania cytrusów. Jaką wyciskarkę do owoców i warzyw zatem wybrać?

Dobra wyciskarka do soku pozwala wydobyć z roślin najcenniejsze składniki i podać je w postaci smacznego napoju. Podczas wyboru konkretnego modelu warto przyjrzeć się jego konstrukcji, jakości oraz przeznaczeniu – inaczej wyglądają wyciskarki do cytrusów, a inaczej do warzyw.

Podstawowe rodzaje wyciskarek ślimakowych

Urządzenia z charakterystycznym ślimakiem, który miażdży nawet bardzo twarde marchewki czy kawałki selera, uważane są za najbardziej efektywne podczas przygotowania soków. Na włókna owoców i warzyw działa duża siła nacisku. Pod jej wpływem sok wydostaje się na zewnątrz, a z roślin zostają suche wióry. Podczas pracy urządzenia nie następuje podgrzanie i utlenienie się składników potraw. Zostaje zachowane maksimum witamin i minerałów. Mechanizm działania jest nieco inny niż w przypadku sokowirówek, w których owoce są ścierane, a następnie w wyniku wirowania oddziela się płyn od miąższu. Wbrew wielu mitom narosłym wokół tych dwóch typów urządzeń kuchennych, soki z wyciskarki wolnoobrotowej oraz sokowirówki zasadniczo nie różnią się ilością korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Zawsze będą pełne witamin i minerałów. Wolnoobrotowe wyciskarki dzielą się na pionowe i poziomie. Różne jest w nich ułożenie ślimaka, a co za tym idzie, sposób przemieszczania się masy wewnątrz urządzenia. W wyciskarce pionowej owoce są miażdżone szybciej i efektywniej ze względu na dodatkowe działanie siły grawitacji. Niekiedy urządzenia tego typu nadają się również do wykonywania przecierów, musów, sorbetów, mielenia ziaren roślin strączkowych czy tłoczenia oleju, pod warunkiem zastosowania specjalnych końcówek i przystawek.


Przeczytaj również: Jaką sokowirówkę warto wybrać i czym się przy tym kierować?

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób poszukuje najlepszej wyciskarki wolnoobrotowej, przeglądając internetowe oferty i strony producentów. W rzeczywistości warto zauważyć, że jakość soku wytworzonego przez takie urządzenie będzie bardzo dobra niezależnie od sumy, jaką przeznaczymy na jego zakup. Można jednak zaobserwować pewne różnice w wygodzie użytkowania związane z jakością maszyny oraz jej konstrukcją. Przede wszystkim niezwykle istotna jest moc, jaką dysponuje urządzenie – to od niej zależy efektywność i zakres jego możliwości. Aby wolnoobrotowa wyciskarka do soków nadawała się do twardszych warzyw korzeniowych (marchew, pietruszka, burak, seler), powinna mieć moc co najmniej 150 W. Im większa wartość, tym skuteczniejsze będzie urządzenie. Najnowocześniejsze maszyny osiągają moc nawet do 500 W. Nieco mniej ważna jest liczba obrotów wałka w ciągu minuty. Wartość ta waha się od 16 do 90, co nie wpływa znacząco na jakość soku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki do soków?

Na pewno warto zadbać o to, by wyciskarka ślimakowa miała duży otwór wsadowy. Przemyślana konstrukcja pozwoli bowiem wrzucać do środka duże kawałki warzyw, bez konieczności kłopotliwego rozdrabniania. Ma to szczególne znaczenie, jeśli urządzenie będzie służyło do przygotowywania dużych ilości napojów bądź sorbetów. W takim przypadku warto także przyjrzeć się wielkości pojemników na płyn oraz odpady. Zwykle każdy z nich ma pojemność około litra, choć zdarzają się zarówno większe, jak i mniejsze zbiorniki. Przy wyborze wyciskarki do owoców warto zwrócić uwagę na zawartość w zestawie dodatkowych akcesoriów. Producenci często dbają o dodatki takie jak sitka, szczoteczki do czyszczenia, popychacz i wiele innych. Mogą okazać się niezwykle pomocne podczas pracy – dobre sitka przydadzą się na przykład przy wykonywaniu przecierów i musów owocowych.

Elektryczna wyciskarka do cytrusów

Niekiedy profesjonalna wyciskarka ślimakowa nie będzie konieczna. Jeśli planujemy robić sok przede wszystkim z cytrusów, wystarczy maszyna przeznaczona do tego typu owoców. Zazwyczaj zbudowana jest ze zbiornika oraz znajdującego się nad nim stożka obrotowego. Przyciska się do niego owoc, by wydobyć z niego sok, który następnie wlewa się przez niewielkie otwory do środka. Istnieją także modele bez zbiornika, za to z wyprofilowanym dzióbkiem kierującym napój prosto do szklanki. Wyciskarka do cytryn i pomarańczy pomoże przygotować orzeźwiającą lemoniadę lub słodki sok, do którego można wrzucić kilka kostek lodu bądź gałązkę mięty. Warto jednak pamiętać, że ten typ maszyny zupełnie nie nadaje się do wytwarzania soków z jabłek czy marchewki. Dlatego każdy, kto szuka uniwersalnej wyciskarki do warzyw i owoców, powinien raczej wybrać model wolnoobrotowy.