Potrawy z pieca lub piekarnika to znakomity sposób na przegryzkę czy danie główne. Można je bardzo szybko i łatwo przygotować, najczęściej w naczyniu żaroodpornym lub ceramicznym. Sprawdź, w czym i jak piec zapiekanki.
Pieczenie zapiekanek wcale nie jest trudne. Wystarczy znaleźć odpowiedni przepis, a cały proces ich przygotowywania może okazać się prawdziwą przyjemnością. Dlatego warto się dowiedzieć, jak piec zapiekanki w piekarniku.
Na co zwrócić uwagę podczas pieczenia zapiekanek w naczyniu?
Zapiekanka to potrawa, która smakuje wszystkim. Można ją przygotować z makaronu, warzyw lub mięsa. Każdy z tych składników można również dowolnie łączyć, tworząc zupełnie nowe kompozycje smakowe. Wszystko zależy od gustów kulinarnych i fantazji kucharza. Zapiekanka z pieca to danie, którym naje się cała rodzina i z pewnością posmakuje nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Żeby wyszła idealnie, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas jej przygotowywania.
Zapiekanki najczęściej pieczone są w naczyniach żaroodpornych lub ceramicznych, rzadziej w klasycznych gęsiarkach lub brytfankach. Aby wszystkie składniki dobrze się upiekły, należy zwrócić uwagę na czas pieczenia. Jeśli w daniu są surowe kawałki mięsa, całość powinna znajdować się w piekarniku od 60 do 90 minut. Podobnie jest w przypadku zapiekanki makaronowej. Mniej czasu potrzebują surowe warzywa, które będą gotowe po upływie około 40 minut. Nie bez znaczenia jest również grubość i wysokość potrawy oraz stopień rozdrobnienia składników.
Niektóre dania wymagają pieczenia pod przykryciem, ale nie zawsze jest to konieczne. Jak się okazuje, pokrywka ma wpływ na chrupkość zapiekanki z pieca. Jeśli zdejmiemy ją na kilka minut przed końcem pieczenia, potrawa będzie bardziej chrupiąca, zwłaszcza jeśli posypana jest z wierzchu żółtym serem. Natomiast, aby wydobyć z niej jak najwięcej aromatu, wszystkie składniki należy obficie posypać przyprawami, w szczególności mięso. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy zapiekanka w naczyniu będzie się składała z maksymalnie czterech warstw. To wpływa nie tylko na jej aromat, ale również pomaga uzyskać bardziej wyrazisty smak.
Rodzaje naczyń używanych do zapiekania w piekarniku
Do zapiekania potraw można używać wielu rodzajów naczyń. Różnią się one nie tylko tworzywem, z jakiego są wykonane, ale również wielkością, a nawet kształtem. Co prawda ten ostatni aspekt nie wpływa na walory smakowe, ale na wizualne jak najbardziej. Jak wiemy, często w pierwszej kolejności „jemy oczami”, dlatego wygląd naczynia wbrew pozorom także ma znaczenie, ponieważ decyduje o finalnym kształcie potrawy. Planując przygotowanie zapiekanki na przyjęcie, można zaskoczyć gości, podając danie o oryginalnym wyglądzie, np. w kształcie serca. Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonane są naczynia, najpopularniejsze są szkła żaroodporne i formy ceramiczne. Żeliwne modele do zapiekania przeszły już do lamusa, choć niektórzy nadal mają do nich sentyment i wciąż używają w swoich kuchniach. Są również miłośnicy przygotowywania zapiekanek w małych naczyniach – chętnie decydują się oni na kokilki i ramekiny, które umożliwiają robienie potrawy dla jednej tylko osoby.
Wielu użytkowników często staje przed wyborem między naczyniem ceramicznym a szkłem żaroodpornym. Obydwa rodzaje mają swoje zalety i wady. Dlatego warto przemyśleć, na czym najbardziej nam zależy i według indywidualnych kryteriów wybrać najlepsze rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na wersję żaroodporną, szkło powinno być bezołowiowe i hartowane. Takie tworzywo wytrzyma nawet bardzo wysokie temperatury. Ponadto ich przezroczysty wygląd zapewni stałą kontrolę procesu pieczenia zapiekanek w naczyniu, a dodatkowo pasować będzie do każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzona. Dobrym pomysłem jest zakup zestawu naczynia żaroodpornego 2,5 l z rękawicą. Jeśli chodzi o formy ceramiczne, najważniejsza jest jakość porcelany, z jakiej są one wykonane. To gwarantuje wieloletnie użytkowanie, bez ryzyka pęknięć i odprysków. Dobra porcelana jest odporna nie tylko na bardzo wysokie, ale również bardzo niskie temperatury. Dlatego takie naczynie nada się zarówno do zapiekania, jak i mrożenia. Ponadto zapiekanka może pięknie prezentować się na elegancko przybranym stole.
Szukając idealnej formy, warto pomyśleć nad jej funkcjonalnością. Ważna jest nie tylko odporność na wysokie temperatury, ale również praktyczność użytkowania. Niezależnie, czy będziemy piec zapiekanki w naczyniu ceramicznym, czy żaroodpornym, żadne z nich nie powinno posiadać miejsc, w których może gromadzić się tłuszcz lub resztki potrawy. Wykluczone są również wszelkiego rodzaju ozdoby, które podczas pieczenia i tak się zniszczą, pozostawiając nieestetyczne ślady. Dobrym rozwiązaniem są modele ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem, który ułatwi wkładanie i wyjmowanie naczynia z piekarnika.