Rodzaje łopat ogrodowych, jaką wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Łopata

Dobrej jakości łopata jest inwestycją na długie lata. Jest to narzędzie niezbędne zarówno podczas wiosennych wykopków, jak i zimowego odśnieżania podjazdu. Jednak obie te czynności wymagają nieco innych kształtów łopat, dlatego warto jest zaopatrzyć się w kilka modeli.

Łopata musi być przede wszystkim dopasowana do bieżących czynności, jakie wykonuje się w ogrodzie, oraz cechować się ergonomicznością. W zależności od jej przeznaczenia może mieć różne wielkości i kształty. Do kopania w ziemi znakomicie nadają się łopaty z wąską i ostro zakończoną łyżką. Do regularnych prac w ziemi z kolei lepiej sprawdzą się te szerokie i wklęsłe w środku. Są one przydatne podczas przenoszenia kompostu, sadzenia drzewek i przesadzania roślin.

Spis treści:


Jak wybrać łopatę do ogrodu?

Czy jedna łopata wystarczy?


Data publikacji: 17.02.2022

Jak wybrać łopatę do ogrodu?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie łopaty do ogrodu, warto wziąć pod uwagę fakt, że posługiwanie się tym narzędziem jest najczęściej dość czasochłonne i wyczerpujące. Dlatego też łopata musi mieć odpowiedni ciężar, wysokość trzonka, kształt sztychu oraz dopasowany do dłoni uchwyt. Wpływa to na komfort użytkowania. Jest to istotne również z tego powodu, że wielogodzinne prace wokół domu mogą powodować bóle mięśni czy kręgosłupa. Wiele sklepów z narzędziami ogrodniczymi dysponuje modelami lżejszymi, odpowiednimi dla kobiet. Są one doskonałe na początkowych etapach zaangażowania w prace ogrodowe. Z czasem, wraz z doświadczeniem, zwiększa się zapotrzebowanie na inne narzędzia ogrodnicze, które pozwalają na usprawnienie większości czynności.

Łopaty do odśnieżania muszą być mocne, jednak zrobione z lekkich materiałów. Najlepiej sprawdzą się zatem te wykonane z plastiku, gdyż masy śnieżne są zbyt ciężkie, aby przenosić je metalowymi narzędziami. Konieczny jest wybór szerokiej łopaty, ponieważ pozwoli to na szybsze pozbywanie się śniegu. Podobne cechy powinny posiadać łopaty piaskowe. Osobom starszym lub borykającym się z bólami kręgosłupa zaleca się zakup łopat do śniegu na kółkach.

Zainteresuje Cię: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Ich użycie wymaga znacznie mniej wysiłku i pozwala na oszczędność czasu. Są one nieco droższe niż tradycyjne, kosztują ok. 150 zł.

Codzienne prace ogrodowe będą wygodniejsze i szybsze dzięki łopatom aluminiowym lub metalowym. Wzruszanie ziemi, przekopywanie, sadzenie roślin czy drzew wymaga często wykorzystania dwóch rodzajów łopat – płaskich oraz ostro zakończonych. Najwygodniejszy jest szpadel zakończony ostrym sztychem, ponieważ dzięki niemu jest łatwiej przebić się przez grube warstwy ziemi, często zbite przez wilgoć czy zamarzniętą wodę. Trzonek łopaty najczęściej wykonany jest z lekkiego aluminium albo włókna węglowego. Dzięki takiej lekkości praca w ogrodzie może trwać dłużej, bez powodowania kontuzji. Bardziej wymagające czynności lepiej jest jednak wykonywać z użyciem solidniejszych trzonów, zrobionych np. z drewna lub metalu. Są znacznie cięższe i wymagają użycia większej siły.

Uchwyt łopaty może mieć kształt litery D lub T i wpływa na ostateczny efekt pracy. Uchwyt w kształcie litery T wymaga przyłożenia większej siły, jednak z racji tego, że mocowany jest jednopunktowo, może tracić na stabilności. Uchwyt w kształcie litery D z kolei pozwala na bardziej precyzyjną pracę, ale ogranicza używaną siłę z racji na jej równomierny rozkład. Każdy uchwyt jednak musi swobodnie dopasowywać się do kształtu dłoni, tak aby nie powodować odcisków i nie obcierać naskórka.

Ergonomiczność łopaty, podobnie jak każdego innego narzędzia ogrodowego, jak sekator czy siekierka, sprawia, że prace w ogrodzie stają się mniej obciążające dla organizmu, a co za tym idzie, mniej męczą. Dopasowane narzędzia to połowa sukcesu w każdej z prac ogrodowych.

Czy jedna łopata wystarczy?

Osoby posiadające ogród dobrze wiedzą o tym, że prace w nim wymagają zazwyczaj stosowania więcej niż jednego narzędzia. Co prawda ogrodnicze akcesoria są teraz coraz bardziej wszechstronne, jednak to konkretna czynność determinuje wybór określonego rodzaju łopaty. Rozsądnie jest zaopatrzyć się w dwa lub trzy modele, w tym o bardziej ostrym końcu oraz płaskiej łopacie z wgłębieniem. Najtańsze modele dostępne w marketach bywają zawodne w kwestii trwałości. Mogą one nie wytrzymać długotrwałego kopania w twardszym gruncie. Łatwiej też złamać trzonek. Warto zatem zainwestować w dobrej jakości łopatę, która może posłużyć przez wiele lat. Cena łopaty oscyluje w granicy 100–200 zł. Z reguły, im droższa, tym lepszej jakości.

Którą łopatę wybrać, jeśli nie chce się inwestować w kilka modeli? Chyba najbardziej uniwersalnym szpadlem jest ten o wąskim, lekko zaostrzonym końcu. Trudności może jednak sprawiać przenoszenie ziemi, kamieni czy śniegu w sezonie zimowym. Dlatego poza jednym, wąskim szpadlem można zakupić tanią, plastikową szeroką i głęboką łopatę. Zapewni to pomoc w podstawowych pracach ogrodowych.


Przeczytaj również: Piły spalinowe – rodzaje, przeznaczenie i parametry, które warto sprawdzić przed zakupem

Remontuj z PAYBACK: Zdobywaj punkty i obniżaj koszt zakupów. Dołącz już dziś!