Kamienie szlachetne od wielu lat wykorzystywane są do tworzenia oryginalnej i pięknej biżuterii. Dla wielu osób stanowią symbol piękna i luksusu. Sprawdź, jakie są ich rodzaje, w jakich kolorach występują i co wyróżnia kamienie szlachetne na tle innych minerałów.
Ludzie już w starożytności przypisywali duże znaczenie kamieniom szlachetnym. Wykorzystywano je do produkcji biżuterii, jednak początkowo ich piękny wygląd nie miał aż tak dużego znaczenia, jak współcześnie. Znacznie ważniejsze od walorów dekoracyjnych były ich właściwości – kamienie szlachetne miały przynosić swoim posiadaczom bogactwo, miłość i zdrowie. Niektórzy do dziś wierzą w magiczną moc tych minerałów i wybierają dla siebie tylko te, które przypisane są np. określonym znakom zodiaku. Co sprawia, że diamenty, rubiny i szmaragdy cieszą się tak dużym powodzeniem w przemyśle jubilerskim i dlaczego ludzie na przestrzeni lat nie przestali się zachwycać się wyglądem minerałów?
Kamienie szlachetne świetnie nadają się do tworzenia ozdób. Natura stworzyła tak wiele minerałów o różnych kolorach, składzie i właściwościach fizycznych, że duże zainteresowanie przemysłu jubilerskiego wykorzystaniem ich przy produkcji biżuterii wcale nie dziwi. Od lat oszlifowane kamienie stanowią najważniejszy element dekoracyjny m.in. w pierścionkach zaręczynowych. Mówi się, że minerały takie jak diament czy rubin to dobra inwestycja na lata, ze względu na ich stałą wartość, na którą nie wpływają zmiany gospodarcze i ekonomiczne. Jednak nie wszystkie minerały wytworzone przez naturę zyskały miano kamieni szlachetnych. Kamieniami szlachetnymi (jubilerskimi) nazywa się rzadkie, przezroczyste i jednorodne odmiany skał i minerałów, które wyróżniają się dużą twardością (przekraczającą 7 stopni w dziesięciostopniowej skali Mohsa), wytrzymałością, wysokim połyskiem oraz jednolitym zabarwieniem. Okazy, które charakteryzują się niższą twardością i trwałością, to kamienie półszlachetne. Również są wykorzystywane w jubilerstwie, jednak ich wartość jest znacznie niższa.
Można kolekcjonować same kamienie szlachetne, ale najczęściej kupuje się je w formie biżuterii. Nierzadko oszlifowane minerały łączy się z metalami szlachetnymi, głównie ze srebrem i złotem. Biżuterię z kamieniami szlachetnymi znajdziesz w sklepach PAYBACK, np. na stronach internetowych, wkruk.pl. Pamiętaj, że za zakupy w sklepach partnerskich otrzymujesz punkty, które następnie możesz wymienić na nagrody rzeczowe, kupony zniżkowe lub vouchery.
Jak rozpoznać kamienie szlachetne?
Każdy rodzaj kamieni jubilerskich ma szereg właściwości i cech, które pozwalają odróżnić go od kamieni sztucznie stworzonych w laboratoriach. Na świecie występuje obecnie ponad 4 tysiące różnych minerałów i skał, jednak jedynie niewielka ich część zalicza się do grupy o najbardziej pożądanych właściwościach. W jubilerstwie rzadko wykorzystuje się kamienie w naturalnym kształcie – większość z nich przed oprawieniem poddawana jest starannej obróbce i szlifowaniu, dzięki czemu zostaje wydobyty wysoki połysk i intensywny odcień (niektóre kamienie szlachetne mogą być bezbarwne, przezroczyste).
Do najważniejszych cech minerałów, które określa się mianem kamieni szlachetnych, należą:
wysoki połysk, który sprawia, że kamienie odbijają światło;
wysoka twardość;
duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne;
czystość barwy;
cechy indywidualne, wyjątkowe dla poszczególnych rodzajów kamieni szlachetnych (m.in. możliwie występujące w przyrodzie barwy i odcienie minerału).
Kamienie szlachetne – w jakich kolorach występują?
Choć większość kamieni szlachetnych kojarzy się wyłącznie z jednym kolorem, w naturze minerały występują w różnych barwach lub przynajmniej w kilku odcieniach jednego koloru. Niektóre z nich są jednak znacznie częściej spotykane, co bez wątpienia wpływa również na cenę tych okazów. Co ciekawe, po oszlifowaniu kamienie szlachetne mienią się całą paletą barw. Światło odgrywa znaczącą rolę przy obserwowaniu i docenianiu piękna biżuterii z kamieniami jubilerskimi.
Do podstawowych kolorów kamieni szlachetnych zalicza się czerwień, zieleń, żółć, biel oraz odcienie niebieskiego. Z odcieniem minerałów związana jest również ich symbolika – to głównie od niego zależy, jakie magiczne właściwości są im przypisywane.
Wśród białych i przezroczystych kamieni szlachetnych największą popularnością cieszą się diamenty (określa się tak oszlifowane brylanty) oraz perły. Diamenty są symbolem luksusu, powodzenia w życiu osobistym i spokoju, perłom z kolei przypisuje się niewinność, czystość oraz wierność. Białe kamienie szlachetne uznaje się również za wyraz doskonałej harmonii świata zewnętrznego i wewnętrznego, równowagi między ciałem a duszą.
Zielone kamienie szlachetne to przede wszystkim szmaragdy, które uznaje się za symbol płodności, sił witalnych, nadziei i wiary. Do czerwonych kamieni szlachetnych należą rubiny, turmaliny oraz granaty, a wykonana z nich biżuteria ma przynosić szczęście, miłość oraz odwagę. Do niebieskich kamieni szlachetnych zalicza się m.in. szafir, turkus, topaz oraz akwamaryn. Ciekawą, choć znacznie rzadszą grupę kamieni szlachetnych tworzą minerały o żółtych odcieniach, takie jak cytryny, nazywane również topazami czeskimi lub złotymi.
Najpopularniejsze rodzaje kamieni szlachetnych: charakterystyka, właściwości
Diament (brylant) to zdecydowanie najpopularniejszy i najtwardszy rodzaj kamieni szlachetnych stosowanych w jubilerstwie. Wykorzystuje się go do przyozdabiania złotej i srebrnej biżuterii, najczęściej pierścionków zaręczynowych. Kupując wyroby jubilerskie z tym minerałem, warto upewnić się, że mają one świadectwo autentyczności. Ciekawe modele biżuterii z diamentami, które sprawdzą się jako prezent na rocznicę ślubu lub urodziny, znajdziesz w sklepach partnerów Programu, np. na stronie internetowej wkruk.pl.
Szafir to kamień szlachetny będący odmianą korundu, drugiego najtwardszego minerału występującego w przyrodzie. Najczęściej jest spotykany w odcieniu niebieskim, ale może występować również w kolorze fioletowym, purpurowym, żółtopomarańczowym, a nawet bezbarwnym (nazywanym leukoszafirem).
Rubinto kolejna odmiana korundu. Kamień o dużej twardości występuje w kolorze czerwonym, za który odpowiada znajdujący się w nim chrom. Najcenniejsze rubiny to te w kolorze karminowej czerwieni, nazywanej również gołębią krwią. Rubiny wydobywa się głównie w Birmie, a także w Tajlandii oraz w Pakistanie.
Szmaragdkamień szlachetny będący odmianą berylu. Jego nazwa w języku łacińskim i greckim oznacza po prostu „zielony klejnot”. Za nietypową, głęboką barwę minerału odpowiada mieszanka chromu, wanadu i żelaza.
Tanzanit nazwa tego kamienia szlachetnego odwołuje się do miejsca, w którym po raz pierwszy go znaleziono, czyli do Tanzanii. Minerały występujące w przyrodzie mają odcień czerwonobrązowy, jednak po obróbce termicznej i oszlifowaniu zyskują niebieski kolor. Tanzanit jest jednym z rzadszych kamieni szlachetnych, który wydobywa się głównie niedaleko góry Kilimandżaro.
Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych