Planowanie domowego budżetu to zdanie, które wymaga od domowników systematyczności oraz wypracowania dobrze funkcjonujących rozwiązań. Trzeba zacząć od dokładnej analizy wydatków stałych. Może się okazać, że w niektórych obszarach będzie można całkiem sporo zaoszczędzić.
W skład budżetu domowego wchodzą podstawowe oraz dodatkowe dochody pracujących członków rodziny. Niekiedy do tej sumy wliczają się również świadczenia socjalne, takie jak 500+, oraz okolicznościowe dodatki w postaci np. dofinansowania wczasów. Planowanie budżetu domowego pomoże uniknąć niepotrzebnych wydatków, a także pozwoli znaleźć sposób na oszczędzanie pieniędzy. Do czynności, które trzeba włączyć do codziennej rutyny, należy m.in. sporządzanie listy zakupów spożywczych oraz notowanie każdej transakcji.
Budżet domowy – jak zaplanować i zoptymalizować wydatki?
Nieregularne wydatki i spontaniczne zakupy mogą zrujnować budżet domowy. Dlatego warto nie tylko na bieżąco kontrolować finanse, lecz także wydawać pieniądze zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Dzięki temu na koncie zamiast debetu pojawią się oszczędności. Aby zaplanować wydatki, trzeba najpierw obliczyć budżet na dany miesiąc.
Wydatki stałe – rachunki, opłaty
Znaczną część budżetu domowego należy przeznaczyć na wydatki stałe, takie jak czynsz czy miesięczny abonament za usługi telekomunikacyjne. Do tego trzeba doliczyć rachunki za elektryczność i wodę, których wysokość zależy od zużycia tych dóbr. Regularny dochód zazwyczaj pokrywa te opłaty, jednak zawsze można poszukać oszczędności. W ekonomicznym gospodarstwie domowym oszczędza się wodę, a światło nigdy nie jest włączane bez potrzeby. Warto też połączyć wszystkie usługi telekomunikacyjne (telefon, TV, internet) w ramach abonamentu u jednego operatora. To zazwyczaj mniejszy wydatek, dzięki któremu w budżecie zostaje więcej pieniędzy.
Planowanie budżetu domowego musi uwzględniać zakupy spożywcze. To wydatki, w których przypadku ludzie popełniają wiele błędów. Jednocześnie to duża przestrzeń dla wypracowania finansowej nadwyżki. Najpierw warto wykluczyć z codziennej rutyny jedzenie na mieście. Przy wyjątkowych okazjach można sobie na to pozwolić, jednak gotowanie w domu jest nie tylko tańsze, lecz także zdrowsze. Przed każdym wyjściem do sklepu warto stworzyć listę produktów oraz ustalić maksymalną kwotę, jaką chce się przeznaczyć na dane zakupy. Dobrym nawykiem jest zbieranie paragonów, dzięki którym można np. porównać ceny w poszczególnych sklepach. Niektórzy rezygnują z tradycyjnych hipermarketów na rzecz dużych dyskontów oferujących ceny zbliżone do hurtowych. Oprócz tego warto przeglądać gazetki promocyjne i rozważyć zakupy w sieci. Jako uczestnik programu PAYBACK możesz kupować z korzyścią. Kupując w drogeriach dm, zbierasz cenne punkty PAYBACK, które wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub którymi obniżysz cenę kolejnych zakupów w tym sklepie.
Wydatki nieregularne – ubrania, usługi
Prowadzenie budżetu musi uwzględniać nieregularne wydatki, takie jak zakup ubrań, butów, książek lub wizyty w salonie fryzjerskim. Najlepiej przeznaczyć na to określoną kwotę, bo w ten sposób łatwiej kontrolować swoje finanse. Również w tym przypadku można znaleźć wiele promocji, które pozwolą uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Ze względu na budżet i zarządzanie finansami korzystne będzie wyszukiwanie voucherów w promocyjnych cenach. Kupuj ubrania oraz artykuły gospodarstwa domowego u partnerów PAYBACK – wtedy każda transakcja zasili Twoje punktowe konto i przyniesie korzyści w przyszłości.
Właściwie zaplanowany budżet domowy pozwala korzystać z rozrywki. Na ten cel można przeznaczyć np. nadwyżkę finansową z poprzedniego miesiąca lub inną zaoszczędzoną kwotę. Aby nie wydać na ten cel zbyt dużo, warto korzystać z takich rozwiązań jak vouchery, karnety na basen lub siłownię albo zniżki na bilety do kina w określone dni tygodnia. Z kartą PAYBACK możesz pozwolić sobie na tańsze bilety do kina w wybrane dni.
Nieprzewidziane wydatki
W każdym budżecie domowym powinny znajdować się środki na nieprzewidziane wydatki, takie jak np. wizyta u dentysty. Taka „poduszka finansowa” daje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w budżecie domowym nie zabraknie środków na podstawowe potrzeby.
Prowadzenie budżetu domowego – jakie akcesoria będą przydatne?
Skuteczne planowanie wydatków wymaga trochę czasu. Oprócz tego przydatne są akcesoria, dzięki którym można szybko i łatwo zapisywać bieżące wydatki. Oto narzędzia, które przydadzą się do prowadzenia budżetu domowego:
Excel – bieżące wydatki można notować w przeznaczonym do tego arkuszu kalkulacyjnym. Program komputerowy sam dokonuje obliczeń według określonego schematu. Dzięki temu można uniknąć żmudnego liczenia na kalkulatorze;
aplikacja mobilna – w sieci dostępne są różne narzędzia, dzięki którym można wygodnie zarządzać budżetem domowym, a jednym z nich jest aplikacja instalowana na smartfonie. Korzystaj też z aplikacji PAYBACK, która daje możliwość wygodnego i szybkiego sporządzenia listy zakupów;
notes – zwolennicy tradycyjnych rozwiązań prawdopodobnie zdecydują się na własnoręcznie stworzony szablon w papierowym zeszycie.
Z artykułu dowiesz się
Jak mądrze planować wydatki stałe, czyli podstawowe opłaty. Pamiętaj, że jako uczestnik programu PAYBACK możesz korzystać z usług telekomunikacyjnych i zdobywać w zamian dodatkowe punkty. Za zawarcie umowy na preferencyjnych warunkach z takimi operatorami jak Orange, Play czy Plus otrzymasz nawet do kilku tysięcy punktów PAYBACK. Wymienisz je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe czy zniżkę na kolejne zakupy,
Jak robić zakupy z głową. Zacznij od sporządzenia listy zakupów w aplikacji mobilnej PAYBACK, a następnie zrób zakupy w jednym z partnerskich sklepów. Za zakupy dostaniesz jeszcze więcej punktów, jeśli aktywujesz kupony przygotowane dla Ciebie w aplikacji.
Jak planować wydatki nieregularne. Ubrania i sprzęt AGD kupuj online u partnerów PAYBACK. Dzięki temu każda transakcja będzie wiązała się z dodatkowymi punktami na Twoim koncie. Punkty możesz wymienić na nagrody rzeczowe, vouchery albo użyć ich do obniżenia rachunków za zqakupy u wybranych partnerów (np. drogerie dm, bp Polska, PSB Mrówka).
Jak oszczędnie korzystać z rozrywki. Dzięki karcie PAYBACK nie musisz rezygnować z wypadów do kina – w wybrane dni kupisz tańsze bilety i otrzymasz zniżki na wybrane zestawy barowe. Punkty PAYBACK możesz też wymienić na vouchery m.in. na zakup abonamentu w serwisach streamingowych czy sklepach z grami.
Planowanie budżetu domowego wymaga czasu i uwagi. Mogą pomóc w tym nowoczesne narzędzia, takie jak programy komputerowe i aplikacje mobilne. Umiejętne zarządzanie bieżącymi wydatkami pozwoli znaleźć sposób na oszczędzanie i znacznie poprawi sytuację finansową.
Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK