Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak nauczyć się oszczędzać

Nie trzeba być bogatym, aby efektywnie oszczędzać. Odłożenie większej sumy pieniędzy stanie się prostsze, jeśli wprowadzisz do codziennego życia kilka dobrych nawyków. Naukę oszczędzania zacznij od planowania budżetu domowego i ograniczenia zbędnych wydatków.

Z najnowszych badań UCE Research i SYNO Poland wynika, że 20% Polaków nie ma żadnych oszczędności, a niewiele ponad 10% zgromadziło sumę do 1 tys. zł. Te niepokojące dane można wytłumaczyć rosnącymi cenami oraz wciąż zbyt niskimi zarobkami. Niektórzy znaleźli się też w nowym położeniu – chodzi tu o takie sytuacje jak wyprowadzka z domu i mieszkanie na swoim. Jednak nawet w takiej sytuacji da się odłożyć trochę gotówki. Wystarczy rozsądnie gospodarować budżetem domowym, zredukować niekonieczne wydatki i korzystać z promocji. Jeśli masz kartę PAYBACK, oszczędzanie staje się jeszcze łatwiejsze. Zgromadzone punkty możesz wymienić na praktyczną nagrodę rzeczową (sprzęt kuchenny lub ogrodowy), voucher do wykorzystania w wielu znanych sklepach online lub obniżenie kwoty zakupów bądź paliwa.

Jak oszczędzać pieniądze? Planuj budżet domowy

Naukę oszczędzania zacznij od dokładnego zaplanowania budżetu domowego. Najlepiej robić to pod koniec lub na początku miesiąca. Najpierw dokładnie policz domowe finanse (pensje członków rodziny, dodatki socjalne, premie, wynagrodzenia za pracę dodatkową, ewentualnie stypendia dzieci), a następnie sprawdź, jakie wydatki czekają twoją rodzinę. Kategorie, które warto uwzględnić w domowym budżecie, to:

  • wydatki regularne – czynsz, rachunki za prąd, wodę i media, rata kredytu, składki na ubezpieczenie, zakupy spożywcze;
  • wydatki nieregularne – np. wycieczki szkolne dzieci, zakup podręczników, potrzebnych ubrań i domowych sprzętów, ubezpieczenie samochodu;
  • wydatki nieprzewidziane – pewną część budżetu domowego warto przeznaczyć na awaryjne sytuacje, takie jak naprawa samochodu czy wizyta u dentysty. Odkładanie określonej kwoty co miesiąc pomoże ci zbudować poduszkę finansową.


Aby skutecznie zarządzać budżetem domowym, możesz skorzystać z metody tradycyjnej (zeszyt i długopis), programu komputerowego (Excel) lub bezpłatnej aplikacji mobilnej. Wypracowanie tego comiesięcznego nawyku pozwoli ci szybko zidentyfikować obszary, w których warto poszukać oszczędności.

Zainteresuje Cię: Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Nauka oszczędzania – jak w prosty sposób ograniczyć wydatki?

Wydatki regularne zazwyczaj mają stałą wysokość, jednak rachunki można w prosty sposób obniżyć. Wystarczy, że będziesz rozsądniej korzystać z prądu, tj. gasić niepotrzebne światła, nie przegrzewać pomieszczeń i inwestować w energooszczędne rozwiązania. Rachunki za wodę zmniejszą się, jeśli zamiast zmywania ręcznego zaczniesz używać zmywarki, a długie kąpiele w wannie pełnej wody zastąpisz szybkim prysznicem. Jeśli zdecydujesz się na połączenie usług telekomunikacyjnych (telewizja, internet, telefon) w jeden pakiet, najprawdopodobniej otrzymasz lepszą cenę. Oszczędzanie na jedzeniu to kolejny ważny krok w kierunku większej sumy na koncie bankowym. Kupuj w sklepach, które oferują najkorzystniejsze ceny i planuj swoje posiłki w taki sposób, aby nie marnować pożywienia.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie – korzystanie z promocji, kuchnia zero waste

Nauka oszczędzania, również oszczędzania na etacie, polega na wprowadzeniu do codziennego życia kilku prostych nawyków. Oto one:

  • Porównuj oferty sklepów spożywczych i wybieraj ten, który ma najkorzystniejsze ceny.
  • Przeglądaj gazetki promocyjne – dzięki nim wiele produktów możesz kupić taniej.
  • Szukaj kuponów rabatowych na stronach internetowych lub w niektórych czasopismach.
  • Aktywnie zbieraj punkty PAYBACK – pamiętaj, że możesz wymienić je na nagrody rzeczowe w postaci praktycznego sprzętu kuchennego, ogrodowego lub akcesoriów samochodowych. W zamian za zgromadzone punkty otrzymasz także vouchery do wykorzystania w wielu znanych sklepch online.
  • Naucz się gotować w myśl filozofii zero waste. Planuj posiłki na cały tydzień i zgodnie z ustalonym jadłospisem sporządzaj listę zakupów. Nie marnuj żywności – pamiętaj, że z resztek obiadu możesz przygotować wyśmienitą zapiekankę, a suche ciasto łatwo przerobić na bajaderkę.
  • Nie rezygnuj z rozrywki, ale poluj na okazje w postaci tańszych biletów do kina (punkty PAYBACK możesz wymienić na tańszy bilet na seans w Multikinie) lub voucherów na masaże, wizyty u fryzjera, zabiegi SPA i inne usługi.

Może Cię zainteresować: Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak planować budżet domowy – dokładne przeanalizowanie miesięcznych wydatków pomoże ci zidentyfikować obszary, w których łatwo znaleźć oszczędności.
  • Jak ograniczyć regularne wydatki. Korzystaj z prądu i wody z głową, a rachunki za media połącz w jeden korzystniejszy pakiet u wybranego operatora.
  • Jakie nawyki pozwolą ci zaoszczędzić. Nie zapominaj o swojej karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty wykorzystaj do obniżenia wysokości rachunku za tankowanie paliwa na stacji bp Polska.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK