Ogrzewanie elektryczne staje się coraz droższe, a prognozy na przyszłość raczej nie napawają optymizmem. Aby zmniejszyć rachunki, skorzystaj ze sprawdzonych sposobów. Należą do nich m.in.: większa kontrola używanych urządzeń elektrycznych oraz wymiana sprzętów na energooszczędne odpowiedniki.
Najnowsze dane pokazują, że w ciągu najbliższych 10 lat prąd może kosztować nawet o 180 zł więcej od osoby. Już na początku 2022 roku ceny energii elektrycznej wzrosły o prawie 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać energię elektryczną, aby w domowym budżecie pojawiło się więcej pieniędzy, a życie nie stało się przez to mniej komfortowe. Jeśli masz już kartę PAYBACK, możesz kupować energooszczędne urządzenia i zdobywać kolejne punkty, a następnie wymieniać je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki na zakupy u wybranych partnerów Programu.
Prąd – jakie urządzenia elektryczne zużywają go najwięcej?
Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze i lepiej gospodarować budżetem domowym, przyjrzyj się swoim rachunkom za prąd. Ich wysokość zależy oczywiście od krajowych lub globalnych podwyżek, na które nie masz wpływu, jednak wciąż możesz zmienić sposób gospodarowania swoją energią elektryczną. Niektóre sprzęty AGD zużywają wyjątkowo dużo prądu, dlatego lepiej korzystać z nich z rozwagą. Do grupy największych „pochłaniaczy energii elektrycznej” należą: bojler, płyta indukcyjna, lodówka, zmywarka i piekarnik. Do tego typu urządzeń zalicza się także starsze grzejniki, telewizory czy często eksploatowane komputery stacjonarne. Najnowsze trendy w oświetleniu bazują na energooszczędnych żarówkach LED, jednak na rynku wciąż dostępne są ich tradycyjne odpowiedniki, które pobierają znacznie więcej prądu.
Oszczędzanie energii elektrycznej – 15 sprawdzonych sposobów
Aby podreperować swój budżet domowy, zacznij od wypracowania codziennych nawyków. Oto 15 sprawdzonych sposobów, dzięki którym zmniejszysz swoje rachunki za prąd:
1. Kupuj żarówki energooszczędne LED.
2. Wyłączaj światło, jeśli go nie potrzebujesz.
3. Nie zostawiaj włączonego telewizora i komputera.
4. Jeśli używasz płyty indukcyjnej, gotuj potrawy pod przykryciem. To zmniejszy czas ich przygotowania i ograniczy wydatki na energię elektryczną.
5. Bierz krótsze prysznice, aby ograniczyć podgrzewanie wody.
6. Pranie wstawiaj wtedy, gdy pralka jest zapełniona.
7. Nie włączaj zmywarki, która nie została do końca zapełniona naczyniami.
8. Nie przykrywaj grzejników.
9. Wyłączaj urządzenia elektryczne z kontaktu.
10. Jeśli chcesz oświetlić dom na zewnątrz, wybierz system, który reaguje na ruch.
11. Zawsze włączaj tryb „eko” w urządzeniach, które dają taką możliwość.
12. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia. Wtedy będzie musiał zużyć dodatkową energię, by ponownie nagrzać się do odpowiedniej temperatury.
13. Wlewaj do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Im większa jej ilość, tym dłuższe gotowanie i większe zużycie prądu.
14. Pomyśl dwa razy, zanim otworzysz lodówkę lub zamrażalnik. Zbyt częste otwieranie drzwi pochłania więcej energii elektrycznej.
15. Jak najwięcej korzystaj z możliwości, jakie daje światło dzienne, a po zmroku używaj mniejszych, energooszczędnych lampek.
Wymienione sposoby to dobre praktyki, które łatwo wprowadzić w życie. Co ważne, nie zmniejszą one komfortu codziennego funkcjonowania, a jedynie wygenerują dodatkowe oszczędności.
Urządzenia energooszczędne – żarówka, zmywarka. Gdzie kupić?
Niezawodnym sposobem na oszczędzanie prądu jest zakup energooszczędnych żarówek LED oraz sprzętu AGD. Oszczędzanie na wszystkim wymaga pewnej inwestycji, ponieważ urządzenia o lepszej klasie energetycznej (A+, A++) są zazwyczaj droższe. Jednak większy wydatek szybko zwróci się w postaci zdecydowanie niższych kosztów eksploatacji. Energooszczędne urządzenia możesz kupić taniej dzięki karcie PAYBACK. Wystarczy, że wymienisz swoje punkty na voucher do wykorzystania w sklepie RTV Euro AGD – w ten sposób obniżysz cenę wybranej lodówki lub pralki, a zestaw żarówek LED dostaniesz całkowicie za darmo.
Inne sposoby na oszczędzanie prądu
Ekonomiczny dom wymaga czasami większych inwestycji w spójny system, który znacznie zmniejszy twoje rachunki za prąd. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
inteligentny dom – dzięki tej koncepcji możesz zautomatyzować domowe oświetlenie i sprawić, że zacznie działać bardziej ekonomicznie. Światło będzie gasło, gdy opuścisz pomieszczenie, a jego natężenie zmieni się w zależności od pory dnia. W podobny sposób może działać ogrzewanie. System smart home funkcjonuje dzięki połączeniu szeregu przedmiotów za pomocą bezprzewodowej sieci;
fotowoltaika – instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli korzystać z energii słonecznej, która zamienia się w prąd. Twoje rachunki staną się niższe, a dom zacznie funkcjonować nie tylko w bardziej ekonomiczny, lecz także ekologiczny sposób.
Jakie urządzenia elektryczne zużywają najwięcej energii i gdzie kupić ich energooszczędne odpowiedniki. Pomoże w tym karta PAYBACK – dzięki zebranym punktom zrobisz tańsze zakupy w RTV Euro AGD.
Jakie są sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Można łatwo wypracować 15 dobrych nawyków, które zwiększą twoje miesięczne oszczędności.
Jakie są inne sposoby na oszczędzanie energii. Ekonomiczny sposób myślenia pomoże ci także odpowiedzieć na pytanie, jak oszczędzać gaz w domu.
Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK