Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać. Pierwszym, a przy tym bardzo skutecznym krokiem, są domowe sposoby na odkładanie pieniędzy. W praktyce chodzi o znalezienie takich obszarów codziennego życia, w których można bez większego wysiłku zredukować wydatki.
Z najnowszych badań wynika, że 44% Polaków nie ma żadnych oszczędności*. Oznacza to, że prawie połowa społeczeństwa pod koniec miesiąca ma puste albo prawie puste konto. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by to zmienić. Najpierw warto przyjrzeć się regularnym, miesięcznym wydatkom i zidentyfikować obszary, w przypadku których kwoty mogłyby być mniejsze. Aby zacząć oszczędzać, trzeba zrezygnować m.in. ze spontanicznych zakupów i jedzenia na mieście.
Oszczędzanie warto zacząć metodą małych kroków, aby nie zniechęcić się na samym początku i dać sobie czas na wyrobienie nowych, dobrych nawyków. Wiele osób woli odkładać pieniądze do skarbonki lub tzw. skarpety. Płacąc gotówką, można za każdym razem odkładać niewielką resztę z zakupów spożywczych. W skali miesiąca może powstać z tego całkiem spora kwota. Aby pomnożyć swoje finanse, warto również sprawdzić, jak kształtują się miesięczne wydatki.
Jak się okazuje, domowy budżet najbardziej cierpi na zakupach spożywczych. Często są to straty spowodowane kupowaniem zbyt dużej ilości jedzenia lub w ogóle niepotrzebnych produktów. Pomocna może okazać się lista zakupów, którą łatwo stworzyć po przejrzeniu kuchennych szafek i lodówki. Warto przygotować ją w aplikacji na telefonie, aby znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że się zgubi. Taką opcję ma m.in. aplikacja dla uczestników Programu PAYBACK.
Kolejnym dobrym pomysłem jest zaplanowanie posiłków dla całej rodziny na cały tydzień z góry. Ustalenie długoterminowego menu daje gwarancję, że wszystkie zakupione produkty zostaną wykorzystane. Do dobrych nawyków należy także przeglądanie ofert promocyjnych oraz porównywanie cen w poszczególnych sklepach. Kupując ubrania, obuwie i artykuły gospodarstwa domowego, warto wybrać sklep internetowy – zazwyczaj oferuje korzystniejsze ceny niż punkty stacjonarne. Dodatkowo za każdy zakup u jednego z licznych partnerów PAYBACK można otrzymać punkty. To właśnie dzięki nim można obniżyć koszt paliwa na stacji bp Polska lub zapłacić mniej za kupując chemię i kosmetyki w drogeriach dm. Zgromadzone środki wymienisz również na vouchery do wykorzystania np. w sklepie RTV Euro AGD lub na Allegro. Wybrane artykuły otrzymasz wtedy w znacznie korzystniejszych cenach.
Domowe sposoby na oszczędzanie to najprostsza droga do realizacji wyznaczonych celów. Istnieją też inne metody, które warto zastosować. Należy do nich m.in. konto oszczędnościowe, dzięki któremu bank pomnaża posiadane środki zgodnie z wysokością rocznego oprocentowania lokaty. To najprostsza forma biernego inwestowania pieniędzy. Nieco odważniejsze osoby decydują się na fundusz inwestycyjny. W przypadku tego rozwiązania powierza się określoną kwotę profesjonalistom, którzy ją pomnażają i zwracają ze znacznym zyskiem.
Inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy to:
uczestnictwo w programach lojalnościowych takich jak PAYBACK – zgromadzone punkty można wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku za paliwo na stacji bp Polska bądź za zakupy w drogeriach dm, marketach budowlanych PSB Mrówka lub u innych partnerów Programu;
korzystanie z voucherów – kupując karty podarunkowe lub kupony promocyjne, można taniej korzystać z takich usług jak wizyta w salonie fryzjerskim czy masaż. Dzięki temu można efektywniej gospodarować domowym budżetem;
karnety zamiast jednorazowych „wejściówek” – ceny karnetów na basen lub do klubu fitness to wariant oszczędnościowy w porównaniu z pojedynczymi biletami. Najkorzystniej wykupić kartę OPEN, która pozwala na korzystanie z tych placówek bez limitu.
Okazuje się, że można sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Wystarczy pamiętać o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów czy zmywania. Co więcej, korzystanie ze zmywarki zużywa znacznie mniej wody niż tradycyjne mycie naczyń, dzięki czemu wydatek na miesięczne opłaty znacznie się zmniejsza. Oszczędności można szukać także podczas codziennej kąpieli – szybki prysznic jest bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie z dużą ilością wody. Gospodarstwa domowe, które dotychczas korzystały z własnego szamba, mogą postarać się o przyłącze do kanalizacji miejskiej. Będzie można wówczas zużywać więcej wody i nie martwić się rosnącymi cenami za wywóz szamba.
Oszczędzanie energii – porady
Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że rachunki za prąd stają się coraz wyższe. Aby nie był to zbyt duży wydatek, warto oszczędzać prąd, gasić niepotrzebne światła i wyłączać ogrzewanie w miejscu, gdzie aktualnie nie przebywają domownicy. Oszczędzanie energii stanie się bardziej efektywne, jeśli w mieszkaniu pojawią się wyłącznie energooszczędne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które znacznie obniżają zużycie prądu i ułatwiają odkładanie pieniędzy.
Z tego artykułu dowiesz się
Jakie są domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy – kupuj z głową, a nie będziesz marnować jedzenia! Planuj zakupy z aplikacją PAYBACK i zbieraj punkty, dzięki którym możesz obniżać rachunki za zakupy np. na stacjach bp Polska.
Jakie masz narzędzia, żeby wdrożyć domowe sposoby na oszczędzanie – podczas zakupów stacjonarnych i online zbieraj punkty PAYBACK, które wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub którymi obniżysz rachunki za zakupy u wybranych partnerów. Gra jest warta świeczki – do grona partnerów PAYBACK należy ponad 350 marek.
Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę – dzięki temu nie tylko zadbasz o stan swojego budżetu, ale też pokażesz, że zależy Ci na dobru środowiska.
Jak oszczędzać prąd – nawet niewielka zmiana nawyków może pomóc zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy, tym bardziej biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej. Zaoszczędzone środki możesz zainwestować albo wydać na bieżące potrzeby.
Skuteczne zarządzanie budżetem domowym wymaga przede wszystkim wypracowania dobrych nawyków. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, a wśród nich można znaleźć proste, domowe metody. Jedną z nich jest założenie karty PAYBACK. Udział w programie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze podczas rutynowych czynności, takich jak tankowanie paliwa czy robienie zakupów spożywczych. Każda transakcja w sklepie internetowym lub stacjonarnym partnera to cenne punkty. Możesz wymienić je np. na vouchery, dzięki którym kupisz wybrane produkty w niższych cenach lub obniżysz koszt zakupów.