Rosnące ceny ogrzewania spędzają ci sen z powiek? To wystarczający argument, by dokładnie przyjrzeć się swoim wydatkom i poszukać oszczędności. Jak się okazuje, czasami wystarczy zmiana codziennych nawyków lub drobna inwestycja, aby podreperować domowy budżet. Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów i ciesz się optymalną temperaturą w mieszkaniu oraz obniżonymi rachunkami.
Według najnowszych badań Polacy najchętniej korzystają z ogrzewania gazowego. Aż 40% zdecydowało się na ten właśnie system, a tuż za nimi znajdują się gospodarstwa domowe, które ogrzewają się węglem. Mniej popularny jest prąd, choć w wielu domach – niezależnie od głównego systemu grzewczego – można spotkać dodatkowe grzejniki. Miesięczne wydatki na ogrzewanie wynoszą nawet 700 zł, dlatego warto znaleźć sposób na oszczędzanie. Pamiętaj, że zakup urządzeń grzewczych w sieci sklepów PSB Mrówka może być tańszy dzięki punktom PAYBACK!
Wystarczy drobna zmiana nawyków, aby oszczędzić na ogrzewaniu. Oto kilka z nich:
Zrób przegląd instalacji przed sezonem grzewczym
Koszty ogrzewania będą mniejsze, jeśli przed każdym sezonem grzewczym zrobisz szybki przegląd wszystkich urządzeń grzewczych, jakie masz w domu. Istotny jest nie tylko ich stan techniczny, lecz również sprawdzenie czystości, ponieważ osady z kurzu utrudniają przepływ ciepła i obniżają sprawność kotłów.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach
Wiele osób ma tendencję do przegrzewania pomieszczeń. Ten nieekonomiczny nawyk niesie też ze sobą przykre konsekwencje dla zdrowia. Przebywanie w zbyt wysokich temperaturach sprzyja zimowym infekcjom, a także zmniejsza jakość snu i może powodować dolegliwości takie jak ból głowy. 21 stopni Celsjusza to optymalna temperatura, dlatego warto zamontować termometr, aby odpowiednio regulować urządzenia grzewcze.
Rób regularny przegląd wentylacji w mieszkaniu
Prawidłowo działający system wentylacyjny to ważny krok w kierunku oszczędności. Jeśli chcesz obniżyć swoje rachunki, warto sprawdzić działanie wentylacji i upewnić się, czy uszczelki wokół przewodów kominowych i wentylacyjnych są prawidłowo zamontowane. Ma to znaczenie nie tylko dla ogrzewania, lecz także dla utrzymania optymalnego poziomu wilgoci w pomieszczeniach.
Nie zakrywaj grzejników i kaloryferów
W wielu gospodarstwach domowych można zobaczyć ubrania suszące się na grzejnikach. Nie ma w tym nic złego, dopóki taki nawyk na stałe nie blokuje rozprzestrzeniania się ciepła w pomieszczeniu. Włączony kaloryfer wysuszy ubrania, jednak nie pozwoli ci ogrzać pokoju do oczekiwanej temperatury. W mieszkaniu będzie chłodno, a rachunki za ogrzewanie pozostaną wysokie.
Ustawienie mebli ma znaczenie
Nie zastawiaj grzejników meblami ani nie zasłaniaj ciężkimi zasłonami. Najlepiej, aby urządzenie grzewcze znajdowało się przynajmniej 10 cm od kolejnego mebla. Dzięki temu ogrzane powietrze nie ucieknie w kierunku okien i ścian, tylko ogrzeje domowe pomieszczenia.
Zainwestuj w ekrany zagrzejnikowe
W efektywnym ogrzewaniu mogą pomóc ekrany zagrzejnikowe. Ten niewielki element to nic innego jak folia magnetyczna, która odbija ciepło do środka domu i ogranicza jego straty. W ten sposób ogrzane powietrze trafia do obiegu i nie zatrzymuje się w ścianach. Aby wzmocnić ten efekt, dbaj o czystość grzejnika, ponieważ warstwa kurzu może blokować przepływ ciepłego powietrza.
Zadbaj o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń
Jeśli wietrzysz pomieszczenia, pamiętaj, aby robić to krótko, maksymalnie przez kilkanaście minut – dzięki temu unikniesz strat temperatury. Otwórz okno na oścież i pamiętaj, aby zakręć grzejniki, ponieważ ogrzewanie pomieszczenia w czasie ich wietrzenia mija się z celem.
Wykorzystuj naturalne źródła ciepła
Aby temperatura w mieszkaniu była odpowiednia, korzystaj także z naturalnego źródła ciepła, czyli promieni słonecznych. W pogodny dzień odsłaniaj firanki, aby wpuścić do środka ogrzewające promienie. Aby uniknąć strat ciepła w nocy, zawsze zamykaj okna po wieczornym wietrzeniu.
Sprawdź, czy twój dom nie potrzebuje dodatkowego ocieplenia
Być może straty ciepła w twoim domu spowodowane są wadami konstrukcyjnymi budynku. W takiej sytuacji spróbuj wraz z fachowcami zlokalizować źródło problemu i skorzystaj z możliwości dodatkowego ocieplenia budynku. Być może ciepło ucieka przez parapety lub okna, które przydałoby się wymienić.
Wymień urządzenia grzewcze na bardziej ekonomiczne
Jeśli twoje grzejniki mają niską klasę energetyczną, będą pobierały więcej energii. W takiej sytuacji wymień urządzenia na nowe. Jako uczestnik Programu PAYBACK możesz kupić je w jeszcze lepszej cenie u jednego z naszych partnerów. Punkty zgromadzone na twoim koncie pozwolą obniżyć wysokość rachunku za zakup urządzeń grzewczych i akcesoriów dostępnych w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka.
Z artykułu dowiesz się:
Ile Polacy wydają na ogrzewanie i jaki sposób ogrzewania najczęściej wybierają.
Jakie nawyki warto wypracować, aby obniżyć miesięczne rachunki za ogrzewanie.
Czym są ekrany zagrzejnikowe i dlaczego warto je mieć.
Jak urządzić mieszkanie, aby uniknąć strat ciepła i jak prawidłowo je wietrzyć.
Jak kupić urządzenia grzewcze i oszczędzać z kartą PAYBACK – pamiętaj, że w markecie budowlanym PSB Mrówka wykorzystasz swoje punkty do obniżenia wysokości rachunku za zakupy.
Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK