Królujące co roku na stołach dania bożonarodzeniowe to ryby w różnej postaci, łazanki, makowce, pierniki i kapusta. Warto jednak nieco urozmaicić świąteczne menu, wprowadzając nowe potrawy, które zachwycą przybyłych gości swoim smakiem. Sprawdź, jakie nowe dania na święta możesz zaserwować.
Skuś się na nietypowe potrawy na Boże Narodzenie i wprowadź kulinarne zmiany na świątecznym stole. Urozmaicone menu wcale nie musi oznaczać porzucenia tradycji. Warto szukać nowych smaków i połączeń, które urozmaicą klasyczne dania. Można również sięgnąć po przepisy kuchni wegańskiej. Niektóre z nich (np. kutia) mogą cię zaskoczyć, gdyż doskonale je znasz jako potrawy wigilijne. Koniecznie przygotuj śledzie z boczniaków – to danie będzie pyszną rewolucją w bożonarodzeniowej karcie dań.
Na wigilijnym stole zwykle pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami lub ruskie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie dodatkowej porcji z farszem rybnym. Taką wersję dania możesz podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco, z dodatkiem sosu grzybowego. Jeśli chcesz urozmaicić tradycyjny czerwony barszcz, dodaj do niego małe rybne pulpeciki. Fanów słodkich smaków na pewno zadowoli zupa z suszonych śliwek z dodatkiem migdałów. Dania wigilijne zgodnie z polską tradycją powinny być bardzo proste i postne, dlatego najlepiej sprawdzą się śledzie w różnych smakach. Obok klasycznej wersji w occie i oleju na stole możesz postawić śledzia po żydowsku, z ostrą papryką, korzennego z rodzynkami, w majeranku z kaparami, po litewsku, wytrawnego moczonego w czerwonym winie, z grzybami, lub po góralsku z bryndzą. Doskonałym pomysłem może być też śledziowy tatar.
Przepis na śledziowy tatar (porcja dla 4 osób)
Składniki:
4 duże solone płaty śledziowe,
2 duże cebule,
1 żółtko,
2 łyżki oliwy,
szczypta pieprzu.
Przygotowanie:
1. Filety śledziowe dobrze wymocz, kilkakrotnie zmieniając wodę.
2. Osusz rybne płaty i bardzo drobno posiekaj.
3. Dodaj 2 łyżki oliwy, żółtko, pieprz i wszystko dokładnie mieszaj.
4. Składniki odstaw do lodówki na 30 minut.
5. Cebulę obierz i drobno posiekaj.
6. Na talerz wyłóż kilka porcji tatara, formując je w spłaszczone kulki, i posyp cebulą.
7. Opcjonalnie możesz podać śledziowy tatar z ostrą musztardą, np. rosyjską.
Dania na święta Bożego Narodzenia
Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia daje wiele możliwości w kwestii przygotowywanych potraw. Najczęściej na polskich stołach pojawia się pieczony indyk, kaczka lub nadziewany kurczak. Urozmaiceniem i przełamaniem tradycji mogą być różnego rodzaju pieczenie mięsne, np. ze schabu. W połączeniu z sosem grzybowym, śliwkowym albo warzywnym staną się prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jeśli lubisz ryby, możesz pokusić się o przygotowanie mielonych kotletów np. z dorsza, które doskonale komponują się z sosem koperkowym. Jesteś zwolennikiem bardziej wytrawnych smaków? Do pieczonego mięsa przygotuj sos serowy z gorgonzoli.
Dania wegańskie na święta
Wegańskie Boże Narodzenie może być pełne ciekawych aromatów i smaków, które zaskoczą nawet amatorów mięsa. Do przygotowania dań nie potrzebujesz wymyślnych składników i skomplikowanych przepisów. Nawet jeśli na co dzień jesz mięso, skuś się na jedną lub dwie wegańskie potrawy, które wprowadzą odrobinę urozmaicenia na świątecznym stole. Najważniejszym daniem podczas Bożego Narodzenia w każdym domu jest kapusta z dodatkami. Użyj do jej zrobienia tofu i suszonych śliwek węgierek. Smak w niczym nie będzie ustępował tradycyjnej wersji, a może nawet okazać się lepszy. Kilka garści śliwek nada potrawie głębokiego, wędzonego aromatu. Przygotowując pierogi lub makaron na łazanki, pomiń żółtko (zgodnie z tradycyjnym przepisem nie powinno się go dodawać). Tak przygotowane ciasto możesz podać z farszem na bazie tofu (zastąpi ono twaróg w pierogach ruskich) lub z kapustą i grzybami. Zamiast ryb na gorąco lub klasycznych śledzi w oleju zaserwuj boczniaki w panierce albo pieczony seler owinięty algami. Jeśli chcesz podać kutię – która także jest potrawą wegańską – naturalny miód zastąp syropem z agawy lub klonowym. Kuchnia roślinna to wiele możliwości również w przypadku ciast. Weganie uwielbiają sernik z kaszy jaglanej i makowiec, w których miód zastępują syropem klonowym. Jako danie główne, np. na pierwszy dzień świąt, podaj pulpety z ciecierzycy z sosem pomidorowym.
Przepis na śledzie z boczniaków z cebulą (porcja na litrowy słoik)
Składniki:
500 g boczniaków,
5 średnich cebul,
500 ml oleju,
szczypta czarnego pieprzu,
2 łyżeczki soli,
1 łyżka octu spirytusowego,
1½ l wody,
10 kulek ziela angielskiego,
5 liści laurowych,
1 szklanka suszonych glonów,
50 ml sosu sojowego.
Przygotowanie:
1. Do wrzącej wody dodaj glony, sos sojowy i 2 łyżeczki soli, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez około 30 minut.
2. Odcedź wywar od glonów i zostaw go w garnku.
3. Ponownie podgrzewaj wywar na małym ogniu, stopniowo dodając pokrojone boczniaki.
4. Po 3 minutach zdejmij garnek z ognia i odstaw na 15 minut, by grzyby dobrze namokły. Następnie wyjmij boczniaki i pozostaw do ostudzenia.
5. Pokrój drobno cebulę i przełóż ją do słoika.
6. Dodaj ostudzone grzyby i pozostałe przyprawy.
7. Całość zalej olejem, tak, aby przykrył potrawę.
8. Zamknięty słoik wstaw do lodówki. Śledzie z boczniaków będą gotowe po 24 godzinach.
9. Jeśli lubisz ostrzejszy i bardziej wyrazisty smak, cebulę zamień na czosnek (10 ząbków przeciśniętych przez praskę) i szczyptę ostrej papryki w proszku.