Aby rozpalić ognisko, trzeba najpierw przygotować miejsce. Ze względów prawnych najlepiej zrobić to we własnym ogrodzie lub w wyznaczonych miejscach, np. na plaży. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego drewna na rozpałkę, dobór przydatnych akcesoriów i ustalenie smakowitego menu.
Rozpalenie ogniska wymaga nie tylko odpowiedniego rodzaju drewna, lecz także znajomości przepisów prawnych. Za wzniecenie ognia na obszarach leśnych i innych miejscach zagrożonych pożarem można otrzymać grzywnę w wysokości 5000 zł. Dlatego lepiej będzie przygotować ognisko we własnym ogródku. Przepisy prawne zezwalają na to tylko w sytuacji, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Szczegółowe wytyczne można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
Wiele osób zastanawia się, jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie. Nie jest to skomplikowane, jednak wymaga wykonania specyficznych czynności.
Jak przygotować miejsce na ognisko?
Ognisko można rozpalić w specjalnie przeznaczonych do tego obszarach lub samodzielnie wyznaczyć odpowiednie miejsce. Trzeba zacząć od wykopania płytkiego zagłębienia i usunięcia z niego liści, trawy oraz elementów ściółki. Następnie wokół dołka należy ułożyć suche kamienie lub cegły. W pobliżu paleniska musi znajdować się naczynie z wodą lub piasek, który w razie potrzeby pozwoli szybko ugasić ogień.
Jak zrobić ognisko w ogrodzie?
Obowiązujące przepisy mówią, że można rozpalić ognisko w ogrodzie, jeśli zostaną spełnione określone wymagania. Po pierwsze, ogień nie może palić się w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu i 10 m od pola, na którym rosną palne płody rolne. Trzeba więc sprawdzić, czy działka nie znajduje się w pobliżu takich obiektów. Co więcej, palenisko musi znajdować się minimum 4 m od granicy sąsiedniej działki, aby dym nie zakłócał spokoju przebywających na niej osób.
Ognisko z cegieł – jak je zrobić?
Ognisko z cegieł może na stałe zagościć w ogrodzie. Wystarczy wykopać niewielki dołek i wyłożyć go cegłami – najpierw ułożyć je płasko, na dnie, a następnie wznieść pionową ściankę wzdłuż osi zagłębienia. Przerwy między nimi można wypełnić polnymi kamieniami. Tak przygotowane palenisko estetycznie wygląda, a przede wszystkim jest bezpieczne.
Ognisko na plaży
Ognisko na plaży można rozpalić tylko w wyznaczonych miejscach lub po otrzymaniu wymaganych zgód. W przeciwnym razie grozi za to wysoki mandat. Przykładowo, jeśli ktoś chce zorganizować ognisko na plaży w Gdyni, musi wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Urzędzie Morskim. Uzyskaną zgodę trzeba wysłać do administratora wybranej plaży, aby potwierdzić możliwość skorzystania z niej w określonym terminie. Wydanie dokumentów wiąże się z niewielkimi opłatami skarbowymi. Miejsce na ognisko oraz materiał opałowy należy przygotować we własnym zakresie.
Przykładowe menu na ognisko
Trudno wyobrazić sobie klimatyczne ognisko bez smakowitego jedzenia. Obowiązkowe pozycje w menu to chleb i kiełbaski pieczone nad ogniskiem. Potrawą, która będzie gotowa dopiero po wygaśnięciu ognia, są ziemniaki zasypywane w popiele. Należy zawinąć je w folię aluminiową i umieścić między palącymi się kawałkami drewna. Najlepiej smakują jedzone prosto z ogniska. Poza tradycyjnymi przysmakami można zaserwować dodatkowe dania, takie jak sałatki, mini tortille czy owoce. Jeśli masz kartę PAYBACK, zrób z nią zakupy, dzięki temu zbierzesz punkty. Możesz wymienić je na nagrody rzeczowe, kupony rabatowe lub zniżkę na następne zakupy.
Pianki na ognisko
Niezwykle modne stały się ostatnio słodkie pianki marshmallow pieczone w ognisku. W sprzedaży dostępny jest nawet specjalny rodzaj tego smakołyku przeznaczony na grilla lub ognisko. Od klasycznych pianek różnią się przede wszystkim rozmiarem – są duże, dzięki czemu łatwiej nadziać je na kijek.
Najłatwiej rozpalić ogień dzięki takim materiałom jak suche gałęzie drzew iglastych – świerku lub sosny. Równie dobrze sprawdzi się wierzba, topola lub brzoza. Te gatunki zawierają żywicę o łatwopalnych właściwościach, dzięki czemu ognisko szybciej się rozpala. Najlepiej sprawdzi się drewno suche, rozłupane lub połamane wzdłuż.
Przydatne akcesoria na ognisko
Aby cieszyć się smakołykami z ogniska, warto zaopatrzyć się w akcesoria takie jak kijki, patelnia żeliwna czy garnki. Akcesoria na ognisko znajdziesz wśród nagród rzeczowych, które możesz otrzymać w zamian za punkty PAYBACK. Wśród nich są np. siekierka do przygotowania drewna lub wygodny hamak ogrodowy dla biesiadników.
Kijki na ognisko
Kijki wykonane z metalu mają ostrą końcówkę w kształcie widełek, na którą można bez problemu nadziać kiełbaskę lub chleb. Są wystarczająco długie, by nie trzeba było stać zbyt blisko ognia.
Patelnia żeliwna na ognisko
Ten rodzaj patelni można umieścić nad ogniskiem bez obaw, że płomień zniszczy naczynie. W taki sposób przygotowuje się nie tylko mięso, lecz także warzywa.
Garnki na ognisko
Żeliwny garnek można zawiesić nad ogniskiem i ugotować w nim pyszne, jednogarnkowe danie złożone z różnego rodzaju warzyw, mięsa i kaszy. To rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na obozach harcerskich lub w czasie podróży kamperem.
Z tego artykułu dowiesz się
Jak przygotować miejsce na ognisko. Najlepiej i najbezpieczniej zrobić to we własnym ogrodzie. Swoje punkty PAYBACK możesz wymienić na sprzęty oraz akcesoria z kategorii „Ogród”, dzięki którym szybko przygotujesz odpowiednią przestrzeń do biesiadowania.
Jakie potrawy z ogniska smakują najlepiej.
Oprócz drewna potrzebne ci będą akcesoria na ognisko, takie jak kijki, żeliwne garnki czy patelnie. Kupując je w sklepie stacjonarnym PSB Mrówka, zasilasz swoje konto PAYBACK.
Aby bezpiecznie rozpalić ognisko, trzeba kierować się zasadami bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem. Ogień potrafi stworzyć niesamowity, romantyczny klimat, jednak wciąż pozostaje żywiołem, który – jeśli nie będzie kontrolowany – wyrządzi ogromne szkody.