Trekking to wyprawy, zwykle kilkudniowe, odbywające się w atrakcyjnej okolicy, często w trudnych warunkach pogodowych. Uprawiany o każdej porze roku, jest bardzo popularną formą turystyki. Podczas wędrówek przydają się kijki trekkingowe oraz odpowiednie buty. Technika używania kijków jest dowolna.
Bardzo często definicja trekkingu używana jest na określenie wypraw w góry, jednak to nieco szersze pojęcie. Trekking to wycieczki piesze, które mogą odbywać się w terenie płaskim lub górzystym, często w atrakcyjnej okolicy. Uczestnicy wypraw bywają narażeni na zmienne i nie zawsze łatwe warunki atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że trekking jawi się jako wyjątkowo ciekawa forma aktywności. W zależności od ukształtowania terenu, w którym odbywa się trekking, wyróżniamy wiele jego odmian: górski, pustynny, tropikalny, polarny, rzeczny itd. Elementy wyposażenia osób uprawiających trekking to przede wszystkim wygodne buty, odpowiednia odzież, plecak, a także kijki do trekkingu.
Wyjazdy trekkingowe – jak się do nich przygotować?
Każda wędrówka to spore obciążenia dla nóg, dlatego tak wielkie znaczenie ma dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia. Dobrze dobrane buty to nie tylko gwarancja wygody i komfortu, lecz także bezpieczeństwa. Buty do trekkingu powinny chronić nogi przed otarciami i kontuzjami, o które wcale nie trudno na szlaku, zwłaszcza górskim. Ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny model buta, sprawdzający się na każdym terenie i w każdych warunkach, kluczowym kryterium wyboru obuwia powinien być rodzaj nawierzchni, po której turysta będzie się poruszał. Wybierając się na wycieczkę po płaskim terenie, do lasu czy po najbliższej okolicy, można wybrać obuwie niskie, które sięga do kostki. Po buty z wysoką cholewką, chroniące kostkę, usztywniające stopę warto sięgnąć, wybierając się na trudniejsze trasy, zwłaszcza w góry. Osobom, które uprawiają trekking cały rok, w wysokich górach i na wyjątkowo trudnych trasach, poleca się obuwie specjalistyczne, zaprojektowane z myślą o skomplikowanych ekspedycjach. Buty trekkingowe muszą być dostosowane do pory roku, dlatego inne sprawdzą się latem, a inne w warunkach zimowych. Buty na piesze wędrówki zaopatrzone w membranę będą odprowadzać wilgoć na zewnątrz i jednocześnie zapewnią nieprzemakalność obuwia. Alternatywą dla butów z membraną są te w całości wykonane ze skóry, które charakteryzuje wygoda, solidność i przewiewność. Odpowiednio zaimpregnowane mogą także chronić stopy przed wilgocią. Kupując buty, należy również zwrócić uwagę na stopień twardości podeszwy. Zasada jest prosta: im twardsza podeszwa, tym trudniejszy teren można eksplorować w danym obuwiu. Miękka podeszwa powinna być wyborem osób, które wędrują po terenie płaskim lub niewysokich górach. Zimą nieoceniona będzie podeszwa antypoślizgowa, a także dająca możliwość przymocowania raków. Co jeszcze może się przydać podczas wyjazdów trekkingowych? Wędrówki mogą ułatwić kijki trekkingowe. Warto pamiętać, że technika podpierania się nimi jest dowolna, inaczej niż w przypadku nordic walkingu. Kije różnią się między sobą ilością segmentów, rodzajem materiału, z którego są wykonane, typem zakończenia, a także systemem blokowania. Wszystkie te składowe należy wziąć pod uwagę, wybierając kijki dla siebie. W tym przypadku istotne jest to, w jakim terenie będzie odbywała się wędrówka. Wiele osób zastanawia się także, jaka jest technika chodzenia podczas trekkingu, o czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim sposób ten odbiega od metody chodzenia z kijkami do nordic walking. Technika chodzenia z kijkami trekkingowymi polega na naprzemiennych wymachach – prawa ręka – lewa noga, lewa ręka – prawa noga. Jeśli jednak wędrówka polega na wspinaniu się po stromym wzniesieniu, można odpychać się dwoma kijkami jednocześnie. Podczas schodzenia kijki pomagają utrzymać równowagę. Choć początkowo mogą pojawić się zakwasy w mięśniach rąk i nóg, po pewnym czasie chodzenie z kijkami staje się proste i znacznie ułatwia wędrowanie.
Poza obuwiem i kijkami znaczenie ma kompletny strój dopasowany do warunków pogodowych, a także pozostałe wyposażenie – plecak, do którego zostaną spakowane niezbędne akcesoria, ewentualnie śpiwór, namiot, a gdy w planach jest wysokogórska wyprawa – uprzęże, kaski, czekany, scyzoryk, nóż czy apteczka.
Czym charakteryzuje się plecak trekkingowy?
Stare plecaki trekkingowe sprzed lat znacznie różniły się od tych współczesnych. Dawniej każdy z nich wyposażony był w specjalny stelaż, który dodatkowo zwiększał wagę całego bagażu. Dziś producenci sprzętu turystycznego prześcigają się w ulepszaniu plecaków, by były one jak najbardziej funkcjonalne i lekkie. Plecaki trekkingowe są największe spośród dostępnych na rynku modeli. Pomieszczą one ekwipunek niezbędny np. podczas kilkudniowej wędrówki przez góry. Bardzo często są także wyposażone w dodatkowe udogodnienia, przydatne w czasie podróży, takie jak różnorodne linki, troki, zapięcia, siatki czy kieszenie.
Pojemność plecaka trekkingowego
Pierwszym aspektem, nad którym należy się zastanowić przy wyborze plecaka trekkingowego, jest jego pojemność. W ofertach sklepów sportowych znaleźć można różne rozmiary plecaków:
plecak trekkingowy 20–30 litrów – najmniejsze plecaki trekkingowe to te nie większe niż 30 litrów. Spełnią swoją funkcję jedynie podczas krótkich spacerów, gdyż pomieszczą niewiele. Są jednak idealne na jednodniową przechadzkę. Zmieści się do nich pudełko z lunchem, napój, bluza i aparat fotograficzny. Dzięki małym rozmiarom mogą posłużyć także jako plecaki miejskie;
plecak trekkingowy 40–50 litrów – średnie plecaki sprawdzą się przede wszystkim podczas kilkudniowych wędrówek i wyjazdów. Ich dużym atutem jest fakt, że są lekkie. Dzięki niewielkim gabarytom mogą również posłużyć jako bagaż podręczny do samolotu;
plecak trekkingowy 60–70 litrów – najpopularniejszym rodzajem plecaków trekkingowych są większe modele, które przydadzą się podczas dłuższej podróży. Do tak dużego plecaka można spakować rzeczy, które wystarczą nawet na miesięczną wyprawę. Należy jednak pamiętać, że do większego plecaka zmieści się więcej, a to oznacza cięższy bagaż.
Turystyka trekkingowa – co warto wiedzieć?
Trekking to rodzaj turystyki, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a najbardziej lubianą odmianą jest trekking górski. Wyjazdy trekkingowe mogą również polegać na eksplorowaniu trudno dostępnych, odległych i egzotycznych zakątków na całym świecie. Istnieje wiele odmian trekkingu, jednak takie jak trekking pustynny czy lodowcowy wymagają już większych umiejętności i solidnego przygotowania. Wyprawy trekkingowe dla początkujących powinny odbywać się na łatwiejszych trasach, tak aby poznać swoje możliwości i nabrać wprawy. Takie proste wyprawy nie wymagają jeszcze zakupu specjalistycznego sprzętu.