Odpowiednia walizka podróżna musi być lekka, wygodna w transporcie i wykonana z trwałego tworzywa. Dużym zainteresowaniem cieszą się walizki na kółkach, dzięki którym bagaż transportuje się szybko i bez trudu. Znaczenie ma też środek transportu, z jakiego najczęściej korzystamy.
Wybierając walizkę podróżną, warto zwrócić też uwagę na zastosowane w niej praktycznego rozwiązania, takie jak dodatkowe kieszenie czy zamki, a także zabezpieczenie przed otwarciem przez osoby niepożądane. Jak wybrać najlepszą walizkę podróżną?
Walizki podróżne z materiału czy tworzywa sztucznego?
Pierwszym ważnym parametrem przy wyborze walizki podróżnej jest materiał, z jakiego została wykonana. Modele ekonomiczne najczęściej wytwarza się z nylonu i poliestru. Mają one, niestety, sporo wad. Największą z nich jest możliwość uszkodzenia znajdujących się wewnątrz przedmiotów. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy ktoś często podróżuje samolotem. Walizka podróżna z materiału może być za to dobrym pomysłem na wyjazdy samochodem czy pociągiem. Mniejsze modele doskonale pełnią również funkcję walizek kabinowych i lekkich walizek dla dzieci. Inną wadą tego typu walizek podróżnych jest ich łatwe brudzenie się oraz trudne czyszczenie. Za to ich dużą zaletą jest rozciągliwość, pozwalająca spakować więcej rzeczy na wyjazd i zmieścić pamiątki.
Walizki podróżne z tworzyw sztucznych znacznie lepiej radzą sobie z ochroną znajdującego się w nich bagażu, nawet jeśli zostaną niezbyt ostrożnie potraktowane przez pracowników lotniska. Do najczęściej stosowanych tworzyw w produkcji walizek twardych należą:
poliwęglan (inaczej policarbon) – materiał ten jest elastyczny, po wciśnięciu szybko powraca do swojej pierwotnej formy. Jest również lekki, wytrzymały i odporny na zadrapania. Jednak ze względu na wysoką jakość tego tworzywa, wykonane z niego walizki należą do najdroższych na rynku,
polipropylen – wykonane z niego walizki są twarde i elastyczne, dzięki czemu jest on szczególnie odporny na mechaniczne uszkodzenia, w tym wgniecenia i pęknięcia,
ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) – jest twardy i wytrzymały, jednak znacznie mniej elastyczny od poliwęglanu czy polipropylenu, może więc pęknąć pod wpływem dużego nacisku. Ze względu na mniejszą trwałość walizki z ABS-u są jedną z tańszych opcji wśród twardych tworzyw sztucznych.
Poza materiałem, z jakiego wykonana jest walizka podróżna, znaczenie ma jej waga i rozmiar. Lżejsza walizka to nie tylko wygoda i łatwość transportu, lecz także duża zaleta przy częstych podróżach samolotem. Wszystko ze względu na obowiązujące w liniach lotniczych limity dotyczące ciężaru bagażu. Obowiązują one też w kwestii rozmiaru walizki podróżnej. Jej wielkość ma znaczenie podczas podróży innymi środkami komunikacji. Warto przemyśleć, czy rozmiar walizki pozwoli na komfortowe spakowanie się i czy bez trudu zmieścimy ją do bagażnika samochodu lub na półce w przedziale pociągu.
Kolejną ważną kwestią są kółka. Zdecydowana większość walizek podróżnych jest w nie wyposażona, warto jednak zastanowić się nad rodzajem. Kółka plastikowe, choć tańsze, łatwiej ulegają uszkodzeniom. Dlatego dobrym pomysłem będą kauczukowe wersje – są wytrzymalsze, a przy tym gładko toczące się po różnego typu nawierzchni. Znaczenie ma też liczba kółek. Podstawowe modele walizek podróżnych zwykle mają dwa kółka, co powinno wystarczyć mniej wymagającym użytkownikom. Taka konstrukcja nie zapewnia jednak bagażowi odpowiedniej stabilności. Znacznie wygodniejsze w użyciu są walizki na czterech kółkach, szczególnie tych obracających się o 360°. Takie walizki można ciągnąć albo prowadzić przed sobą, a w razie potrzeby stabilnie postawić bez obaw, że bagaż się przewróci. Warto zwrócić uwagę na wielkość kółek. W walizkach dwukołowych zwykle są one większe, niż w czterokołowych, co sprawia, że znacznie wygodniej prowadzi się je po nierównej nawierzchni.
Nie bez znaczenia jest zastosowany w walizce rodzaj zapięcia. Powinno ono skutecznie chronić przed otwarciem przez obce osoby. Dobrym wyborem będzie zamek na szyfr. Uważać należy za to na kłódki w tanich modelach walizek, bo zwykle nie zabezpieczają dostatecznie bagażu. Osoby często podróżujące samolotem mogą zdecydować się na zamek z systemem TSA, do którego klucze znajdują się na każdym lotnisku. W razie wątpliwości dotyczących bagażu służba lotniska ma prawo otworzyć walizkę, nawet jeśli w efekcie musiałaby ją zniszczyć – dzięki zamkowi TSA nie ma takiego ryzyka.
Ważne są również funkcje dodatkowe, w tym pasy zabezpieczające bagaż oraz dodatkowe kieszenie. Przydatne będą nie tylko schowki wewnątrz walizki, lecz także na zewnątrz, w których można schować np. dokumenty czy podręczny sprzęt elektroniczny.
Wybór walizki podróżnej zależeć powinien od indywidualnych preferencji i stylu podróżowania. Znając wady i zalety różnych opcji, z pewnością uda się wybrać najlepszy model.