Wędkowanie i metody łowienia ryb

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Wędkowanie

Jezioro lub rzeka to idealne miejsce na zorganizowanie wędkowania. Aby łowić ryby, potrzebna jest nie tylko wiedza dotycząca konkretnych gatunków, lecz także znajomość przepisów. Różne formy wędkowania wymagają również odpowiedniego sprzętu.


Aby rozpocząć przygodę z wędkowaniem podlodowym, spławikowym lub morskim, trzeba zdobyć wiedzę na temat gatunków ryb, a także dowiedzieć się, jakie są sposoby oraz limity połowu. Obowiązkiem każdego wędkarza jest zdanie egzaminu w kole Polskiego Związku Wędkarskiego – dopiero na tej podstawie wydaje się kartę wędkarską uprawniającą do połowu ryb. W ramach jednego dokumentu można wędkować z dodatkową osobą, np. współmałżonkiem. Dzieciom poniżej 14. roku życia prawo pozwala łowić ryby wyłącznie pod opieką osoby dorosłej mającej odpowiednie uprawnienia.

Co zabrać na ryby? Niezbędne akcesoria

Aby legalnie łowić ryby w wybranych wodach, potrzebne jest przede wszystkim ważne zezwolenie. Jeśli amator wędkarstwa ma już odpowiednią wiedzę oraz kartę wędkarza, może śmiało odwiedzić sklep wędkarski w celu zakupienia przydatnych akcesoria. Do podstawowego wyposażenia należy przede wszystkim wędka. W sprzedaży dostępne są wysuwane wędki teleskopowe oraz modele składane z dwóch lub trzech części. Oprócz tego warto dobrać rodzaj sprzętu do preferowanego sposobu wędkowania. Pod tym względem wędki można podzielić na:

  • spławikowe;
  • podlodowe;
  • gruntowe;
  • morskie;
  • muchowe;
  • spinningowe.

Na liście przydatnych akcesoriów dla wędkarza znajdują się: podbierak do łapania dużych ryb oraz wyhaczacz służący do sprawnego wyjmowania haczyków z gardeł złowionych okazów. Z pewnością przydadzą się też cążki, miarka wędkarska, scyzoryk, rozkładane krzesełko oraz latarka. Oprócz odzieży wędkarskiej warto kupić okulary polaryzacyjne, które nie tylko chronią przed szkodliwymi promieniami UV, lecz także pozwalają szybciej dostrzec, co kryje się pod wodą. Nie zapomnij również o prowiancie na cały dzień. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz wymienić zgromadzone punkty np. na praktyczną torbę termiczną, w której przechowasz zimne napoje.

Kiedy na ryby? Jaka jest najlepsza pora?

Letnia lub wiosenna aura wydaje się najlepsza, by wybrać się nad jezioro i łowić ryby. Warunki pogodowe oraz piękne otoczenie nie decydują jednak o czasie amatorskiego połowu ryb. Trzeba kierować się przede wszystkim terminami określonymi w Wykazie Łowisk Ogólnodostępnych i Specjalnych. Przyjmuje się, że z brzegu lub lodu można wędkować od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli przez cały rok. Wędkowanie z łodzi z kolei jest możliwe między 1 maja lub 1 czerwca a 15 listopada lub 31 grudnia.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że każda ryba – szczupak, karp czy leszcz – ma wskazany przez regulamin okres połowu oraz wyznaczone terminy, kiedy należy zrezygnować z łowienia danego okazu. Łowienie w okresie ochronnym jest zabronione i może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości 200 zł według taryfy mandatów określonej przez Polski Związek Wędkarski.

Rodzaje wędkarstwa – jakie są?

Do najpopularniejszych rodzajów wędkowania należą: wędkarstwo podlodowe, spławikowe, morskie z brzegu oraz gruntowe. Oprócz tego można wyróżnić jeszcze spinning, który polega na łowieniu wyjątkowo drapieżnych okazów. Sprzęt do wędkowania znajdziesz w Decathlonie. Pamiętaj, że zakupy w tym sklepie to kolejne punkty PAYBACK, które wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki na kolejne zakupy.


Wędkarstwo podlodowe

Ten rodzaj łowienia polega na połowie ryb spod lodu. Odbywa się najczęściej na zamarzniętym jeziorze, w którym trzeba wywiercić otwór. Sprzęt potrzebny w przypadku tej metody jest bardzo krótki – jego długość to maksymalnie kilkadziesiąt cm. Lekki i elastyczny materiał wykonania umożliwia używanie wędki w skrajnie niskich temperaturach. Wędkarz powinien również zadbać o odpowiednio ciepły ubiór.


Wędkowanie spławikowe

Łowienie ryb na spławik należy do najstarszych oraz najczęściej używanych technik. Główną rolę odgrywa tu sam spławik, czyli element wędki, który sygnalizuje, że ryba połknęła haczyk. Musi on być odpowiednio duży i dobrze widoczny z brzegu. Najczęściej wykonany jest z drewna lub tworzywa sztucznego pomalowanego na bardzo intensywne kolory.


Wędkarstwo morskie z brzegu

Łowienie ryb morskich z brzegu poleca się osobom, które preferują statyczną pozycję i lubią rozkoszować się pięknem nadmorskiego krajobrazu. Metoda (znana też jako surfcasting) pozwala łowić ryby, których nie da się znaleźć na otwartym morzu. Trzeba jednak pamiętać, że w wyznaczonych miejscach obowiązują opłaty za wędkowanie. Przykładowo, we Władysławowie cena tygodniowego zezwolenia na tę aktywność wynosi 7 zł.


Wędkowanie gruntowe

Wędkowanie gruntowe to jedna z najczęściej wybieranych form łowienia ryb, która w 2021 roku wciąż cieszy się dużą popularnością. Należy do technik statycznych, jednak potrafi dostarczyć ogromnych emocji, jeśli łowisko pełne jest zachwycających okazów. W praktyce wygląda to tak, że wędkarz stoi na brzegu na lądzie lub pomoście i obserwuje ruch spławika.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jak przygotować się na ryby i co ze sobą zabrać. Oprócz niezbędnych akcesoriów wędkarskich pamiętaj o prowiancie na cały dzień.
  • Jakie akcesoria ze sobą zabrać. Punkty PAYBACK szybko i wygodnie wymienisz na nagrody rzeczowe z kategorii „Sport i turystyka”. Znajdziesz tam m.in. poręczny scyzoryk i koc piknikowy, który pozwoli Ci urządzić wygodne stanowisko na brzegu. Pamiętaj też o zasadach, którymi powinien kierować się każdy wędkarz posiadający uprawnienia.
  • Jakie są rodzaje wędkarstwa. Każdy typ wymaga specyficznego sprzętu, który znajdziesz np. w sieci sklepów Decathlon. Wydane u tego partnera pieniądze to kolejne punkty PAYBACK. Przed zakupami sprawdź też ofertę kuponów promocyjnych. Dzięki nim za pojedyncze zakupy na Twoje konto wpłynie nawet 20 razy więcej punktów. Wystarczy, że aktywujesz wybrany kupon za pomocą jednego przycisku.

Bez względu na preferowaną metodę wędkowanie to aktywność, która wymaga sporej wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania, jeśli chodzi o sprzęt. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, trzeba poznać regulamin amatorskiego połowu ryb, w którym zawarte są niezbędne informacje na temat gatunków.

Przeczytaj również: Co warto zabrać ze sobą w góry wiosną, latem, jesienią i zimą?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki