Voucher podarunkowy, hotelowy i podróżny. Rodzaje i zasady działania

Strona GłównaPAYBACK EkstraVouchery i karty podarunkowe ● Czym jest voucher?

Voucher to dokument, który uprawnia jego posiadacza do korzystania z określonych usług i produktów. Uzyskiwany jest po uiszczeniu określonej opłaty. Obecnie rodzajem vouchera, który cieszy się dużą popularnością jest bon podarunkowy.

Vouchery dzieli się na kwotowe i usługowe. Jest to świetny pomysł na prezent dla niego i dla niej. Dostępne są zarówno bony na skoki ze spadochronem, do spa, jak i na atrakcje dla dwojga (np. voucher turystyczny na podróż poślubną lub hotelowy na pobyt w romantycznym ośrodku nad morzem).

Voucher – co to znaczy?

Voucher to pochodzące z języka angielskiego słowo oznaczające bon, talon. Proponowany jest przez przedsiębiorców, którzy pragną zwiększyć sprzedaż swoich towarów lub świadczonych usług. Początkowo voucher stanowił określenie czeku podróżnego pozwalającego turyście korzystać z atrakcji, które wcześniej zostały zakupione przez biuro podróży. Z upływem lat pojęcie to nabrało nowego, zdecydowanie szerszego znaczenia.

Obecnie to dokument, który potwierdza przysługujące jego posiadaczowi uprawnienia. Dotyczy on pewnego świadczenia (lub zakupu towaru), które niekoniecznie związane jest z turystyką. Jest on substytutem pieniądza. Odnosi się do wszelkiego rodzaju dóbr, atrakcji, które można kupić wcześniej i zrealizować w późniejszym terminie. Należy traktować go jak zaliczkę na poczet późniejszego wykonania usługi.

Dobrze jest również wyjaśnić, czym voucher nie jest. Otóż nie mieści się on w pojęciu „prawo majątkowe”, nie jest rzeczą w rozumieniu ustawy o VAT, nie jest też usługą i co niemniej ważne nie generuje on podlegającego opodatkowaniu przychodu w podatkach dochodowych. Jest to ważna informacja, szczególnie że opodatkowanie vouchera wywołuje wiele komplikacji i sporów z fiskusem, szczególnie jeśli chodzi o VAT.

Voucher podarunkowy

Jednym z najpopularniejszych rodzajów voucherów jest - voucher podarunkowy, określany mianem Gift Card. Pozwala on obdarowanemu na realizację prezentu w dogodnym dla niego terminie (z reguły przez okres 6–12 miesięcy od dnia zakupu). Co ważne, kupując taki talon, nie trzeba podejmować decyzji o wyborze konkretnej atrakcji, można zostawić wolną rękę odbiorcy bonu. W tym przypadku należy mówić o voucherze kwotowym. Kupując Gift Cards na 2000 zł, obdarowany ma możliwość skorzystania ze wszystkich proponowanych podarunków (towarów i usług), których cena nie przekracza wspomnianej kwoty.

  • Można też zdecydować się na vouchery prezentowe – usługowe. To doskonały pomysł na uczczenie urodzin ukochanego mężczyzny, który np. marzy o przejażdżce Ferrari czy skoku ze spadochronem. Z kolei bon do spa czy na masaż to idealny upominek na wieczór panieński dla przyszłej panny młodej. Tego rodzaju talony są adresowane również do dzieci i hobbystów o różnych zainteresowaniach. Dostępne są vouchery do kina i teatru, z których zadowoleni będą miłośnicy sztuki filmowej. Co ważne, nie trzeba ich realizować z dnia na dzień. Można poczekać do zbliżającej się premiery kolejnego hitu kinowego. Bon podarunkowy daje zatem możliwość spełnienia czyjegoś marzenia.
  • Voucher upominkowy można nabyć w atrakcyjnej, zapakowany w ozdobne pudełko, dzięki któremu prezent będzie wyglądał jeszcze ładniej.

Karta podarunkowa Amazon – gdzie kupić? Jak działa?
Karty podarunkowe Amazon
Sprawdź jak działają
Wymień punkty PAYBACK na Monety allegro
Monety Allegro
Wymień za °punkty PAYBACK!
Odbierz bilet do kina za voucher
Tanie bilety do Multikina
Zobacz jak je odebrać

Voucher hotelowy

Idealnym pomysłem na prezent (i nie tylko) jest voucher hotelowy, czyli dokument, który potwierdza rezerwację pokoju w konkretnym ośrodku wypoczynkowym. Po dokonaniu płatności, która jest końcowym etapem każdej internetowej rezerwacji, bon wysyłany jest na wcześniej podany adres mailowy. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, zaczynając od danych personalnych gościa, poprzez adres hotelu i termin rezerwacji. Wydrukowany voucher jest niezbędny, aby móc zameldować się w ośrodku i otrzymać dostęp do wybranego pokoju. Taki bon nie musi dotyczyć jedynie noclegu. Może uwzględniać także dodatkowe usługi, np. zabiegi kosmetyczne, wejście do spa.

Właściciele hoteli, dając swoim klientom możliwość zakupu vouchera, poprawiają atrakcyjność swojej oferty. Są w stanie trafić z nią zarówno do osób stawiających na pobyt w kameralnym pensjonacie, jak i tych, które chciałyby odpocząć w luksusowym spa.

Voucher podróżny

Świetnym pomysłem na prezent lub na zmotywowanie pracowników jest podarowanie im voucherów podróżnych. Wystawiane są one z góry na określoną kwotę. Mają też określony termin ważności, który jest ustalany indywidualnie z zamawiającym. Prezentując komuś taki bon, daje mu się dowolność w wyborze kierunku i terminu wyjazdu. Talon można wymienić na imprezę turystyczną, ale także wykorzystać przy zakupie biletu na lot czarterowy (tzw. voucher lotniczy). Obdarowana nim osoba sama decyduje o miejscu i czasie podróży, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Należy jednak mieć świadomość, że voucher turystyczny nie może zostać zamieniony na gotówkę. Ponadto decydując się na wycieczkę, której cena jest niższa niż wartość bonu, trzeba mieć na uwadze, że różnica ta nie zostanie zwrócona. Z kolei w sytuacji, gdy jest ona wyższa niż wartość vouchera, klient musi dopłacić brakującą sumę.

Zbieraj i wymieniaj °punkty na vouchery do ulubionych sklepów.