Rumianek – jakie ma zastosowanie? Właściwości

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Rumianek

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin o właściwościach leczniczych. Powszechnie występuje w Europie, obu Amerykach i Azji. Niektóre odmiany rosną także w Australii. W Polsce rumianek można spotkać zarówno rosnący dziko, jak i uprawiany w ogrodach.

W ziołolecznictwie stosowany jest rumianek pospolity, który charakteryzuje się białymi kwiatami zebranymi w koszyczek. To właśnie w nich ukrytych jest najwięcej cennych substancji, które wpływają na właściwości tej rośliny. Na co pomaga rumianek i czy każdy może go stosować?

Jak wygląda rumianek?

niego białe kwiaty w formie koszyczka. Znajdują się one na długich, nagich i rozgałęzionych łodygach, które mogą dorastać do ok. 50 cm. Liście są pierzastodzielne. Warto zaznaczyć, że cała roślina wydziela bardzo charakterystyczny zapach. Często unosi się on w pobliżu kęp rumianku.

Z uwagi na to, że roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby, może rosnąć praktycznie wszędzie, również na podłożach gliniastych i piaszczystych. Jednak jeżeli chce się ją uprawiać w ogrodzie, warto zadbać o to, aby stanowisko, na którym będzie sadzona, było dobrze nasłonecznione – jest to roślina światłolubna.

Kiedy należy zbierać rumianek do przygotowania suszu?

Herbata rumiankowa i inne produkty przygotowywane są na bazie suszu z koszyczków tych kwiatów. Aby go zrobić, najpierw należy zebrać je w odpowiednim czasie. Zaleca się, aby zbiór był przeprowadzony, zanim kwiaty w pełni rozkwitną (późną wiosną), gdyż wtedy zawartość cennych składników odżywczych jest w roślinie największa. Jeżeli zbierane będą egzemplarze dziko rosnące, warto zwrócić uwagę na to, aby wybierać te, które umiejscowione są z dala od dróg i miejsc narażonych na zanieczyszczenia. Warto też sprawdzić, jaka będzie pogoda w dniu, w którym planowane jest pozyskanie kwiatów rumianku. Najlepiej wybrać słoneczny i ciepły dzień. Dobrze jest też poczekać do południa, gdyż na kwiatach nie powinno być wilgoci (może ona powstać w wyniku osadzania się rosy na płatkach).

Koszyczki rumianku suszy się w całości – można to robić w piekarniku, suszarce lub pozostawić na kilka dni w ciepłym, przewiewnym miejscu. Łodygę wykorzystuje się bardzo rzadko, niekiedy tylko do mieszanek zapachowych. Wówczas należy ją przyciąć za pomocą specjalnych nożyczek do ziół.


Zainteresuje Cię: Kolendra – uprawa, działanie na organizm i zastosowanie w kuchni

Rumianek – jakie właściwości ma ta roślina?

Roślina bogata jest przede wszystkim w takie substancje, jak garbniki katechinowe, fenolokwasy, fitosterole, flawonoidy, a także szereg soli mineralnych i witamin. Warto wspomnieć, że jednym ze składników olejku eterycznego rumianku jest cholina, która ma właściwości przeciwzapalne. Często jest głównym elementem leków podawanych przy bólu gardła. Jednak działanie prozdrowotne rumianku kojarzone jest głównie z łagodzeniem dolegliwości od strony układu pokarmowego. Picie naparu z tej rośliny zaleca się między innymi przy skurczach mięśni gładkich (dlatego rumianek jest często stosowany przy kolkach). Zioło to pobudza także przemianę materii. Jest również pomocne przy różnego rodzaju zapaleniach jelit i nieżytach żołądka. Wyciąg z rośliny można stosować także do płukania jamy ustnej przy zakażeniach bakteryjnych – pozwala na złagodzenie dolegliwości.

Rumianku można używać także do przemywania oczu (w celu złagodzenia objawów zapalenia spojówek), a także do pielęgnacji skóry problematycznej. Pomaga w walce z owrzodzeniami, trądzikiem oraz zmianami powstałymi w wyniku alergii skórnych. Kompresy pomagają również w leczeniu drobnych ran. Działają przeciwzapalnie, a także regenerują naskórek.

Rumianek znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest często składnikiem szamponów do pielęgnacji jasnych włosów, a także kremów czy balsamów o kojącym i łagodzącym działaniu. Bywa też elementem mieszanek ziołowych mających na celu wyciszenie się przed snem. Ma on właściwości rozluźniające i odprężające. Susz można dodawać również do kąpieli.

Czy rumianek jest bezpieczny dla wszystkich?

Często zioła zawierają substancje, które w nadmiarze mogą szkodzić zdrowiu lub powodować drobne dolegliwości. Rumianek jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych ziół – nie zawiera toksyn, a także nie uszkadza płodu. Napar z tej rośliny czasami można podawać również małym dzieciom (inne z ziół zaleca się stosować dopiero po ukończeniu 12 lat).

Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych rumianek może wywoływać reakcje ze strony układu immunologicznego – działać alergizująco. Zdarza się to u osób, które są uczulone na inne rośliny z tej rodziny. W innych przypadkach pomaga on jednak łagodzić objawy alergii. Warto więc uważać przy podawaniu go niemowlętom, małym dzieciom oraz kobietom w ciąży, szczególnie przy zastosowaniu zewnętrznym.


Przeczytaj również: Zioła – jakie są rodzaje? Właściwości lecznicze

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.