Zdrowie - jak o nie dbać? Porady, ciekawostki

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Zdrowie

Pod pojęciem zdrowia kryje się nie tylko sprawność fizyczna, ale i psychiczna. Wiedza o tym, jak o nie dbać, powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto zatem utrwalać pozytywne wzorce wśród przyjaciół i rodziny.

Dbanie o zdrowie powinno mieć wymiar holistyczny. Co to oznacza? Wszystkie układy organizmu stanowią całość poprzez wzajemne oddziaływanie na siebie. Pielęgnując je, ma się realny wpływ na własne zdrowie. Nie musi być to kosztowne, jedynie konsekwentne.

Definicja zdrowia

Zgodnie z definicją, zdrowie jest stanem umysłowego, fizycznego i społecznego dobrostanu. Jest to całkowity brak schorzeń oraz niepełnosprawności. Prawidłowa troska o samego siebie oraz bliskich pozwoli na osiągnięcie tego stanu. Znacznie łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Tym bardziej że opieka medyczna i leki są dziś bardzo kosztowne. Na zdrowie wpływa wiele czynników, a zaburzenie jakiegokolwiek z nich zazwyczaj ciągnie za sobą pozostałe.

Dieta a zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka i jego zdrowie. Zgodnie z opiniami dietetyków odżywianie się jest jednym z najważniejszych komponentów warunkujących dobrostan. Pierwszym z podstawowych błędów jest przejadanie się oraz nieregularnie spożywanie posiłków. Pędzący tryb życia sprawia, że często ostatnie danie przyjmuje się w późnych godzinach nocnych. Nie wpływa to pozytywnie na metabolizm i może nawet zaburzać sen. Specjaliści radzą, aby zjadać od 4 do 5 posiłków dziennie, co około 3 godziny. Codzienna dieta powinna być bogata w świeże warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. W ten sposób dostarcza się organizmowi niezbędnych mikroelementów, minerałów oraz błonnika, który ułatwia trawienie. Węglowodany i mięso są na cenzurowanym, dlatego należy je ograniczać. Porcje powinny być niewielkie – tak, aby zaspokoić głód, a nie powodować uczucia pełności. Nie wolno zapominać też o nawadnianiu. Woda jest podstawowym środowiskiem, w którym zachodzą wszystkie procesy niezbędne do życia. Optymalna ilość niegazowanej wody mineralnej, którą należy wypijać każdego dnia, to około 1,5 litra. Wszystko zależy oczywiście od prowadzonego trybu życia oraz aktywności fizycznej.

Ćwiczenia fizyczne a zdrowie

Zdrowie fizyczne przekłada się na samopoczucie i ogólny dobrostan organizmu. Niestety, coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, pracując za biurkiem. Sprzyja to powstawaniu wielu chorób układu krążenia, otyłości i cukrzycy. Duńscy naukowcy wykazali, że potrzeba jedynie 30 minut intensywnego ruchu dziennie (połączonego z odpowiednią dietą), aby zapobiec chorobom cywilizacyjnym. Może być to szybszy spacer, rozciągająca joga, jazda na rowerze do pracy lub fitness na siłowni. Ważne, żeby przez pół godziny tętno znacznie się podniosło. Mitem jest teoria o katorżniczych i bardzo długich treningach jako gwarancji zdrowia. Wszystkie ćwiczenia fizyczne należy wykonywać z rozsądkiem, pamiętając, że przetrenowanie się jest równie niebezpieczne, jak brak ruchu. Osoby ćwiczące codziennie muszą przyjmować znacznie więcej wody mineralnej, gdyż z potem tracą cenne elektrolity. Przy pracy przed komputerem zaleca się wykonywanie przerw minimum co 2 godziny. Warto wówczas wstać z krzesła, zrobić kilka przysiadów, wyjść na chwilę na świeże powietrze lub – jeśli jest to niemożliwe – przejść się po firmie, przeciągnąć się i zrelaksować oczy, patrząc na zieleń za oknem.

Duchowość a zdrowie

Zdrowie duchowe nie zawsze musi być kojarzone z religią i wiarą. Pod tym pojęciem kryje się nasza psychika oraz myśli, które codziennie przepływają przez głowę. Mamy tendencję do tworzenia czarnych scenariuszy, bezpodstawnego osądzania innych i zamartwiania się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Istnieje związek przyczynowo–skutkowy między napięciem psychicznym a zdrowiem. Coraz modniejsze stają się kursy pozytywnego myślenia, mindfulness czy celebrowania codzienności. Nabranie dystansu do codziennych problemów, znajdowanie chwili na spokojne picie kawy czy czytanie, nauka głębokiego oddychania, a nawet zwykła, życzliwa rozmowa z przyjacielem pomaga zredukować stres i po.

Odpoczynek kluczem do zdrowia

Człowiek potrzebuje około 7–8 godzin snu na dobę. W tym czasie organizm regeneruje się po całym dniu, a w mózgu dochodzi do uporządkowania wspomnień. Skracanie snu może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jego deprywacja prowadzi do zaburzeń psychicznych, spadku koncentracji, pogorszenia stanu skóry, a nawet upośledzenia funkcjonowania układu odpornościowego i hormonalnego. Aby sen był długi i zdrowy, nie wystarczy położyć się spać. Ważne, aby na 2 godziny przed odpoczynkiem nocnym nie korzystać z ekranów emitujących światło niebieskie, gdyż zaburza ono funkcjonowanie hormonu snu. Zatem oglądanie filmów czy klikanie na czacie ze znajomymi na smartphonie nie jest dobrym pomysłem.


Zainteresuje Cię: Jak spożywanie melisy wpływa na organizm?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.