W wielu domach pies jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Ma swoje legowisko, zabawki, ulubione miejsca do spacerowania i oczywiście imię. Niektórzy właściciele zastanawiają się, jak nazwać swojego pupila. Idealne imię dla psa powinno być krótkie i dźwięczne, by szybko nauczył się na nie reagować.
Szacuje się, że Polacy częściej mają psy niż koty, a w gospodarstwach domowych na terenie naszego kraju jest ich ponad 7 mln. Nic więc dziwnego, że wybór imienia dla czworonoga to ważna kwestia – właściciele chcą, aby pupil szybko nauczył się reagować na imię, a jednocześnie dążą do tego, by wyróżniał się z tłumu. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybrać imię dla psa, aby spełniało wszystkie najważniejsze kryteria. Maks, Reks czy Fafik to tylko przykłady najczęściej wybieranych imion, które zazwyczaj dopasowywane są do rasy oraz charakteru czworonoga. Jeśli w twoim domu wkrótce pojawi się pies, wybierz nie tylko idealne imię, lecz także wyprawkę złożoną z najpotrzebniejszych akcesoriów. Skompletujesz ją w sklepach zoologicznych online, a przy okazji zgarniesz dodatkowe punkty PAYBACK, które możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki na zakupy u wybranych partnerów Programu.
Wybór imienia dla psa wzbudza wiele emocji i niekiedy bywa powodem rodzinnych sporów. Wiele osób ma dylemat, czy wybrać jedno z popularnych imion, takie jak np. Reks, czy postawić na oryginalność. Lista imion dla psów jest bardzo długa, więc bez problemu można wybrać takie, które będzie krótkie i dźwięczne, a jednocześnie niepospolite. Jeśli wybierzesz powszechnie nadawane imię, musisz liczyć się z tym, że – gdy zawołasz swojego ulubieńca – na twoją komendę przybiegnie nie tylko twój pupil. Gdy natomiast zdecydujesz się na egzotycznie brzmiące lub złożone imię, nauka komend może okazać się karkołomna. Dlatego bądź oryginalny, ale zachowaj umiar.
Czy wygląd psa powinien wpływać na imię?
Kiedy widzisz małego, puchatego szczeniaka, możesz ulec pokusie, by nazwać go Puszek lub Kuleczka. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę szybko urośnie, a wołanie za ogromnym nowofundlandem czy bernardynem „Kuleczka” będzie wywoływało śmiech. Imię powinno być też dostosowane do rasy – dobermana lub owczarka niemieckiego możesz nazwać Alex, ale imię Pimpek nie będzie do niego pasowało. Jeśli zdecydujesz się na suczkę rasy yorkshire terrier, raczej nie nazywaj jej Saba, tylko postaw na coś bardziej wyszukanego, jak Cleo czy Ginger. Duży pies raczej nie powinien nazywać się zbyt infantylnie, z kolei dla małych ras warto wybierać pieszczotliwie brzmiące imiona.
Psy – szczególnie młode – dość szybko uczą się reagować na nadane imię, jeśli jest ono wystarczająco dźwięczne i krótkie. Nie oczekuj, że czworonóg szybko zaakceptuje zbyt złożoną lub obco brzmiącą nazwę. Aby pies szybko nauczył się swojego imienia:
używaj go jak najczęściej – szczególnie w sytuacjach takich jak karmienie czy wyjście na spacer;
imię psa wypowiadaj zawsze głośno i wyraźnie, a w czasie wydawania komendy patrz na niego;
używaj go wraz z podstawowymi komendami, których chcesz nauczyć czworonoga;
nagradzaj pupila smakołykiem, gdy zareaguje. Kiedy pies nauczy się rozpoznawać swoje imię, możesz zrezygnować z dawania mu przysmaków;
jeśli pojawią się trudności, poproś o pomoc psiego trenera lub behawiorystę.
Czy imiona psów mają wpływ na zachowanie naszych pupili?
Czasami właściciele psów nieświadomie wybierają imię, które wpływa na zachowanie pupila. Dzieje się tak, gdy do złudzenia przypomina ono komendę – np. „Trop” i „Stop”. W praktyce oznacza to, że pies o imieniu Trop będzie zatrzymywał się na dźwięk swojego imienia, ponieważ odczyta je jako komendę „Stop”. Dlatego warto uczyć pupila komend, które nie kojarzą się z jego imieniem.
Dlaczego imiona psów powinny być oryginalne?
Wyobraź sobie, że na dźwięk imienia Maks przybiegają do ciebie trzy psiaki naraz. Albo twój pies biegnie przez cały park, bo słyszy znajomo brzmiącą komendę. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do dezorientacji czworonoga i stresującej akcji poszukiwawczej. Dlatego lepiej unikać zbyt pospolitych imion, takich jak Reksio, Pimpek, Maks, Luna czy Tosia.
Imiona dla piesków – czym się inspirować?
Wybierając imię dla psa, można oczywiście kierować się fantazją lub ulubionym serialem, jednak nazwa musi spełniać określone kryteria. Najlepiej, jeśli składa się z dwóch sylab, wśród których znajdują się dźwięczne głoski takie jak „ks”, „dż”, „dź” czy „r”. Dla psiego ucha, które wyłapuje tylko charakterystyczne wyrazy z potoku ludzkich słów, lepiej będzie brzmiało imię Maks, Dżeki, Azor lub Alex. Do grupy najchętniej wybieranych imion dla piesków należy m.in. Charlie, Rocky, Fafik czy Teddy.
Imię dla suczki – jak wybrać właściwe?
Imię dla suczki powinno spełniać te same kryteria, co imię dla samca. Nie może więc być zbyt skomplikowane lub obraźliwe. Najlepiej byłoby, gdyby dało się od niego utworzyć miłe dla ucha zdrobnienie. Na liście najchętniej wybieranych imion dla suczek znajdują się m.in.: Saba, Luna, Pusia, Hera, Tina, Alfa i Nela. Popularnym źródłem inspiracji są bajki, stąd pojawiają się takie opcje jak Elza, Doris lub Nala. Niektórzy ulegają pokusie i nadają suczkom ludzkie imiona – Gabi czy Stefcia brzmi ładnie, jednak może urazić kogoś, kto ma bliską osobę o tym imieniu lub sam się tak nazywa.
Czy psu można zmienić imię?
Psy, które zostały odebrane interwencyjnie, często wraz z nowym życiem dostają także nowe imię. Czasem właściciel czworonoga ze schroniska chce nazwać go inaczej, aby zatrzeć wspomnienia bolesnych przeżyć. Zmiana imienia jest możliwa, jednak wiąże się z pewnym wysiłkiem – starsze pieski często są przyzwyczajone do swoich dotychczasowych imion i niechętnie uczą się reagowania na nowe. W przypadku młodych czworonogów trzeba po prostu uczyć nowego imienia według sprawdzonych metod:
powtarzać je często;
wymawiać je głośno i wyraźnie, patrząc przy tym na psa;
nagradzać reagowanie na komendy ulubionym smakołykiem.
Nauka reagowania na imię w późniejszym wieku to nie lada wyzwanie. Dlatego musisz wykazać się dużą cierpliwością wobec starszego pieska.
Jakie powinno być imię dla psa – pamiętaj, że pupilowi będzie pewnie trudno nauczyć się złożonego imienia, z kolei zbyt pospolity wariant może sprawić, że na Twoją komendę przybiegnie kilka czworonogów.
Jak nauczyć psa reagowania na imię – powtarzaj je jak najczęściej, rób to głośno i wyraźnie. Gdy pies zareaguje, nagródź go ulubionym smakołykiem.
Pamiętaj, aby imię twojego czworonoga nie przypominało popularnych komend. W przeciwnym razie pies nie będzie wiedział, czy go wołasz, czy prosisz o wykonanie polecenia.
Jakie cechy powinno spełniać idealne imię dla czworonoga – najlepiej, żeby było krótkie, dźwięczne, oryginalne (ale bez przesady) i podatne na tworzenie zdrobnień.
Nie nadawaj czworonogom imion przeznaczonych dla ludzi – niektórzy mogą poczuć się tym urażeni.
Jakie są najpopularniejsze imiona dla samców i suczek. Źródłem inspiracji bywają filmy, seriale lub bajki.
Pies może dostać nowe imię, jednak musisz dać mu czas, żeby się do niego przyzwyczaił.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać imię dla psa i skompletować niezbędne akcesoria, zrób zakupy online. Za każdą transakcję otrzymasz punkty PAYBACK, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, kupony rabatowe lub zniżki na zakupy u wybranych partnerów Programu.