Na kompleksowe żywienie królików składa się wysokiej jakości karma, świeża zielonka i odrobina pasz objętościowych suchych. Sprawdź, jak wybrać najlepszą karmę dla swojego zwierzaka i która będzie najlepsza dla królika miniaturki.
Wybór odpowiedniej karmy dla królika ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Podstawą żywienia są produkty świeże, które powinieneś uzupełniać o gotowe granulaty. Wybierając konkretne produkty, zwróć uwagę by nie zawierały dodatku sztucznych barwników, konserwantów, jak również cukru. Jako urozmaicenie diety sięgnij po przysmaki (chipsy, sałatki owocowe, batony), które mogą posłużyć jako nagroda podczas zabaw.
Podstawą żywienia królika miniaturki jest dobrze wysuszone siano, które dostarcza zwierzęciu niezbędnego błonnika, dbając również o jego zęby. W codziennej rutynie nie powinno zabraknąć suszonych ziół, gałązek, odrobiny warzyw i owoców (nie przesadzaj z ich ilością ze względu na zawarty w nich cukier). Pupile lubią i mogą jeść marchew, buraki, pietruszkę, bazylię, miętę, koperek, jabłka, truskawki, brzoskwinie czy grejpfruty. Dietę powinieneś uzupełniać o gotową karmę dla królików, dostępną w sklepach również pod nazwą granulatu. Jej zaletą jest skoncentrowana zawartość niezbędnych składników odżywczych. Wśród wielu dostępnych rodzajów wybieraj produkty z jak największą zawartością błonnika. Wysokiej jakości gotowy pokarm w 100% składa się z przetworzonych kawałków ziół, traw, kwiatów, warzyw i owoców. Najlepsza karma dla królika miniaturki powinna dostarczyć zwierzęciu witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i odrobinę wapnia. Dobry granulat nie powinien mieć w składzie sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Unikaj produktów o wysokiej zawartości cukru lub wyprodukowanych z wytłoków oraz śruty. Pełnowartościowa karma powinna umożliwić zwierzęciu ścieranie zębów. Pamiętaj, by gotowych pokarmów nie traktować, jako zamiennika dla produktów świeżych, które powinny stanowić podstawę żywienia królika miniaturki. Przestrzegaj wskazówek producenta dotyczących zalecanej dziennej porcji.
Najlepsza karma dla królika
Podstawą żywienia królików jest siano, świeże zielonki i pasze treściwe (np. gałązki ). Ponadto wskazane jest podawanie zwierzętom gotowej karmy. Najlepiej, by była bogata w składniki odżywcze zapobiegające monotonii i zaburzeniu trawienia. Ilość podawanego granulatu nie powinna przekraczać 3 porcji dziennie. Karma dla królika hodowlanego powinna być uzupełnieniem codziennej diety naturalnej i stanowić 50% podawanych porcji.
Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze karmy?
Granulat powinien składać się w 100% z produktów naturalnych, lekkostrawnych i niskokalorycznych.
Produkt powinien zawierać cząstki długich włókien, które wspomagają ścieranie zębów.
Karma powinna zawierać dodatek prebiotyków, które wspierają działanie mikroflory jelitowej i zapobiegają problemom trawienia.
Karma musi pochłaniać dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki odżywcze, a przede wszystkim witaminę C i E, które chronią organy przed wolnymi rodnikami. Bardzo ważna jest również zawartość beta-karotenu, który wspiera odporność królików i stymuluje naturalny rozwój przeciwciał.
Granulat bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 zapewni lśniącą, grubą i gęstą sierść.
Przysmaki, które warto podawać królikowi jako uzupełnienie żywienia
chipsy warzywne lub owocowe (np. z pomidora, pasternaku, brokuła, jabłek),
suszona sałatka owocowa lub warzywna, przełamująca monotonię i rutynę, dzięki której królik odkryje nowe smaki,
chrupiące ciasteczka dla królików wykonane z otrębów, ryżu, suszonych owoców, warzyw, które podczas tresury lub zabawy mogą służyć jako pyszna nagroda,
batony z orzechów, wiórków kokosowych i zbóż.
Szeroki wybór zarówno karm podstawowych, jak i przysmaków znajdziesz w sklepach zoologicznych online dostępnych na PAYBACK. Króliki są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany diety i błędy żywieniowe. Żywność słabej jakości lub częste wprowadzanie nowych pasz i granulatów może doprowadzić do problemów żołądkowych zwierzęcia. Dlatego wszelkie zmiany powinieneś wprowadzać stopniowo. Wyjątek stanowią karmy i przysmaki, które wywołują u królika reakcje alergiczne. W tym przypadku nie powinieneś podawać ich ponownie, ale zupełnie wykluczyć z jadłospisu. Pamiętaj, by w diecie królika nie dominowały owoce, nawet suszone lub te dodawane do gotowych granulatów. Zawarty w nich cukier obciąża trzustkę i zwiększa ryzyko zachorowalności zwierzęcia na cukrzycę. Jego jedzenie nie powinno natomiast zawierać następujących produktów: czosnku, cebuli, świeżego pomidora, ziemniaków, szczawiu, czarnego bzu, goździków, hiacyntów, konwalii, drewna drzew iglastych i gałązek akacji. Ich zjedzenie przez królika prowadzi do silnego zatrucia. Przed doborem właściwego pokarmu zawsze skonsultuj ten wybór ze specjalistą.