Jak zbudować karmnik i jak dokarmiać ptaki?

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Karmnik dla ptaków

Dokarmianie ptaków w przydomowych karmnikach to coraz częściej spotykana forma pomocy zwierzętom zimą. Należy jednak wiedzieć, jak robić to umiejętnie, by nie szkodzić ptakom. Sprawdź, jak dbać o karmnik i jak możesz wykonać go samodzielnie.

Zanim zdecydujesz się na dokarmianie ptaków, poznaj kilka wskazówek, jak robić to prawidłowo i bezpiecznie. Zimujące w Polsce zwierzęta przystosowane są do trudnych warunków i ograniczonej możliwości zdobywania pokarmu, dlatego dokarmianie nie jest niezbędne. Pamiętaj, że nawet odwiedzające twój karmnik ptaki są dzikie, dlatego należy zapewnić im potrzebną przestrzeń. Bądź również świadomy konsekwencji dokarmiania. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują stałe źródło jedzenia. Dlatego niezbędne jest regularne dostarczanie im pokarmu. Domek możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowy. Zarówno modele proste, jak i automatyczne znajdziesz w ofercie sklepów zoologicznych dostępnych na PAYBACK. Za zakupy zyskasz punkty PAYBACK, które później możesz wymienić na karty podarunkowe lub nagrody.

Karmnik dla ptaków a higiena

Niewłaściwe dokarmianie dzikich ptaków może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad.

  • Dokarmianie praktykuj zimą (rozpoczynaj stopniowo późną jesienią i kończ wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie stopniał śnieg – w tych okresach podawaj odpowiednio mniej pożywienia niż zimą).
  • Dopilnuj, by pokarm w pojemnikach był uzupełniany regularnie. W karmniku lub obok niego nie może również zabraknąć świeżej wody.
  • Karmnik umieść wysoko, by uniemożliwić do niego dostęp kotom i psom.
  • Nigdy nie karm ptaków doprawionym pokarmem.
  • Jeśli dokarmiasz ptaki słoniną, pamiętaj, by nie wisiała ona dłużej niż 3 tygodnie.
  • Dopilnuj, by karmnik był regularnie czyszczony. Ptaki zostawiają w nim odchody, które są pożywką dla pasożytów i bakterii. Jeśli trafią do jedzenia, wystąpi ryzyko zakażenia salmonellą.
  • Karmnik nie powinien być zbyt mały. Z powodu braku miejsca i walki o jedzenie ptaki stają się agresywne.
  • Dach karmnika powinien być większy niż jego powierzchnia podłogi. Tylko wtedy pokarm zawsze pozostanie suchy.
  • Nie powinno się mocować karmników na parapecie, tuż przy szybie, która jest dla ptaków niewidoczna. Stworzenia mogą w nią uderzyć.

Karmnik dla ptaków z butelki

Karmnik z butelki to szybki sposób na stworzenie miejsca, gdzie dzikie ptaki będą mogły bezpiecznie się pożywić. Do jego wykonania możesz użyć plastikowej butelki po wodzie, najlepiej o pojemności 2,5 l lub 5 l, jeśli w okolicy żyje dużo ptaków. Jak wykonać karmnik z butelki?

  • Zrób 2 niewielkie otwory po przeciwnych stronach butelki. Najlepiej, żeby znajdowały się tuż przy samym dnie (możesz obciąć dwie „nóżki” butelki).
  • Przez otwory przełóż patyk, tak by jego końce wystawały z każdej strony na ok. 10 cm.
  • Za pomocą śruby lub solidnego kleju przymocuj butelkę do podstawki. Możesz wykorzystać podstawkę od doniczki.
  • Opcjonalnie do podstawki możesz przymocować sznur, by wisiał poniżej. Na końcu sznura zawiąż kilka dużych supłów, na którym ptaki będą mogły usiąść.
  • Do zakrętki butelki przykręć haczyk, żeby zawiesić karmnik na drzewie.
  • Napełnij pojemnik ziarnami.


Sklepy zoologiczne online na payback

Prosty karmnik dla ptaków

Karmnik drewniany z łatwością możesz zrobić samodzielnie. Do jego wykonania potrzebujesz: drewnianych desek, czterech listewek o szerokości 3 cm, czterech kołków (2 o długości 25 cm i 2 o długości 15 cm), gwoździ, którymi połączysz elementy lub kleju do łączenia na gorąco. Brzegi deski, która jest podstawą karmnika, obij listewkami, tworząc ścianki. Następnie w rogach podłogi zamontuj kołki (dwa dłuższe z przodu i dwa krótsze z tyłu), na których oprzesz dach, pamiętając, by był spadzisty. Zabezpiecz go kawałkiem papy , która zapobiegnie nasiąkaniu drewna wodą w czasie deszczu lub odwilży. Możesz też zaimpregnować drewno, żeby je zabezpieczyć przed wilgocią. Jeśli do łączenia elementów używasz gwoździ, upewnij się, że żaden z nich nie wystaje i nie porani ptaków. Używając kleju, zadbaj, by po zaschnięciu usunąć nawet najmniejsze jego pozostałości, zapobiegając zjedzeniu ich przez ptaki. Wykonując karmnik dla wróbli lub dla sikorek, pamiętaj, że jego minimalna powierzchnia musi wynosić 20 × 30 cm.

Może Cię zainteresować: Papugi domowe – popularne gatunki, karmienie i wybór klatki

Gotowy karmnik dla ptaków na nodze

Karmnik stojący na nodze to model cieszący się największą popularnością w sklepach zoologicznych. Wykonany z litego drewna sosnowego lub świerkowego, jest solidny i bardzo wytrzymały. Stojak można zakopać w ziemi, by wykluczyć ryzyko przewrócenia się go podczas silnego wiatru. Dach został zabezpieczony papą, dzięki czemu nie nasiąka wodą i nie powoduje zawilgocenia pokarmu. Zaletą drewnianych karmników jest ich wysoka odporność na zmienność warunków atmosferycznych. Ponadto są łatwe w czyszczeniu.

Innym rodzajem są modele automatyczne. Największą zaletą takiego karmnika jest możliwość zapełnienia go w całości jedzeniem, które ptaki same sobie dozują. Znajdujący się w szczelnie zamkniętym pojemniku pokarm zawsze pozostaje suchy, pachnący i świeży. Minimalne wymagania konserwacyjne gwarantują długą żywotność i wytrzymałość karmnika. Modele automatyczne występują w różnych wielkościach. Nadają się zarówno do karmienia małych, jak i większych ptaków. Niewielki daszek daje zwierzęciu bezpieczne i suche miejsce, w którym może się pożywić. Wybierając tego typu karmnik, pamiętaj, by obok niego zawiesić automatyczne poidło z wodą.