Zastanawiasz się, jaka obroża będzie idealna dla twojego psa? Jaki rodzaj obroży sprawdzi się w przypadku kota? Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze. Jak dopasować bezpieczny model dla różnych ras kotów i psów?
Zakup odpowiedniej obroży dla czworonoga nie jest prosty. Ilość dostępnych modeli i szeroka rozpiętość cenowa może utrudnić wybór. Należy przede wszystkim kierować się wytrzymałością i wykonaniem. Estetyka to ostatnia rzecz, na którą powinieneś zwracać uwagę. W przypadku obroży dla psa pamiętaj, że musi ona być odporna na ciągnięcie pupila. Szczególnie w przypadku dużych i silnych psów warto upewnić się, czy ma solidne zatrzaski i zapięcie.
W przeciwieństwie do szelek, na obrożę decyduje się prawie każdy właściciel psa. Wynika to z wygody i szybkiej akceptacji przez zwierzę. Warto jednak przyzwyczaić do niej pupila już w okresie szczenięcym. Przy wyborze obroży musisz wziąć pod uwagę wielkość psa, jego kondycję i długość sierści. Obroża skórzana sprawdzi się, jeśli materiał, z którego została wykonana, nie jest barwiony. Pod wpływem wody może bowiem puszczać farbę i barwić sierść. Niektórzy z właścicieli ze względów higienicznych decydują się na obroże metalowe. To dobry wybór, jeśli pupil nie jest uczulony na nikiel. Inna ważna cecha to szerokość obroży. Wąskie modele sprawdzą się w przypadku małych i drobnych psów. Obroża dla amstaffa lub labradora musi jednak być szeroka i wytrzymała. Wybór obroży warto skonsultować ze specjalistą. Nie bez znaczenia jest też zapięcie i regulacja. Elementy te nie powinny być wykonane z plastiku, gdyż mogłyby się złamać przy najmniejszym pociągnięciu psa. Tworzywo sztuczne nie sprawdzi się w niskich temperaturach. Najlepsze są regulowane modele z zapięciem dziurkowanym, wzorowanym na pasku do spodni. Obroże te są wytrzymałe i można je idealnie dopasować do każdego pupila. Tego typu akcesoria oferują sklepy zoologiczne online, które są partnerami PAYBACK. Zebrane podczas zakupów punkty możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody.
Obroża dla kota
Obroża dla kota to gadżet, na który decyduje się niewielu właścicieli. Najczęściej nie ma takiej potrzeby, bo czworonóg żyje wyłącznie w domu. Koty wychodzące natomiast trudno przekonać do noszenia obroży, bo usilnie próbują ją zdjąć z szyi. Kiedy więc warto po nią sięgnąć? W sytuacji, gdy chcesz nauczyć kota chodzenia na smyczy lub masz przydomowy ogródek, w którym zwierzę mogłoby spędzać czas. Obroża będzie stanowiła zabezpieczenie, na wypadek przypadkowego wymknięcia się twojego pupila.
Rodzaje obroży dla kota
Dobrym wyborem są modele z elementami odblaskowymi, które po zapadnięciu zmroku zagwarantują zwierzęciu widoczność. Niektóre obroże umożliwiają dodatkowe przymocowanie zawieszki z grawerem identyfikacji lub dzwoneczkiem. Chociaż nie ma sensu zmuszać kota do ciągłego noszenia obroży, warto ją zakładać podczas wyjść na zewnątrz. Należy wybierać modele wąskie, które nie uciskają szyi zwierzęcia. W przypadku drobnych kotów sprawdzą się też obroże dla yorka lub innych małych psów. Najpopularniejsze modele wykonane są z nylonu. To materiał delikatny dla skóry czworonogów i łatwy w utrzymaniu w czystości. Bardzo ważne jest dopasowanie obroży do szyi kotka. Po jej zapięciu powinieneś mieć możliwość swobodnego umieszczenia pod nią dwóch palców. Dopóki kot nie przyzwyczai się do obroży, warto ją mu zakładać codziennie, przynajmniej na 30 minut. W ten sposób unikniesz paniki, uporczywej chęci jej ściągnięcia oraz poirytowania zwierzęcia. Zaawansowane urządzenie umożliwia również określenie maksymalnej bezpiecznej odległości, na którą może oddalić się kot. Po jej przekroczeniu nadajnik wysyła powiadomienie na telefon. Urządzenie rejestruje trasę czworonoga, dzięki czemu możesz ustalić, dokąd chodzi twoje zwierzę. Obroże przeciw kleszczom to doskonała opcja dla właścicieli kotów wychodzących, które większość dnia spędzają na zewnątrz. Zawarte w niej substancje skutecznie chronią pupila przed chorobami wywołanymi przez pchły, kleszcze i inne groźne pasożyty.