Utrzymywanie rybek w akwarium nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym, ale na początek przygody z akwarystyką warto wybierać gatunki mniej wymagające. Niezbędna jest wiedza, jak przygotować podstawowe wyposażenie akwarium pod potrzeby konkretnego rodzaju rybek.
Podstawą rozpoczęcia hodowli rybek w warunkach domowych jest dobranie odpowiedniego akwarium. Przede wszystkim rybki w akwarium muszą mieć zapewnioną swobodę, dlatego przyjmuje się, że średnio na jedną rybkę powinno przypadać 5 litrów wody w akwarium. Aby rybki akwariowe mogły się rozwijać i rozmnażać, trzeba zapewnić im stałe warunki. Akwarium musi być odpowiednio doświetlone, a woda utrzymywać określoną temperaturę. Wszystkie te elementy dobrać trzeba do potrzeb gatunku rybek, które zamierzamy hodować. Prawidłowa kolejność jest więc taka, że najpierw decydujemy się, jakie rybki do akwarium mamy zamiar kupić, a dopiero później wybieramy samo akwarium i jego wyposażenie. Akwarium, a także wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, możesz kupić w sklepach partnerów PAYBACK takich jak Allegro. Dzięki zakupom na ich stronach internetowych otrzymasz punkty, które wymienisz na ciekawe nagrody.
Jedną z najpopularniejszych rybek akwariowych jest mieczyk, którego pełna nazwa brzmi mieczyk Hellera. W naturze występuje tylko jedna odmiana tego gatunku ryby – mieczyk zielony. Oprócz charakterystycznej barwy wyróżnia się zygzakowatą linią biegnącą wzdłuż jego boku. W ramach hodowli i krzyżowania stworzono wiele odmian mieczyka o różnych barwach. W akwarium możemy hodować mieczyka czerwonego, pomarańczowego czy czarnego. Są również mieczyki dwubarwne czerwono-czarne, które występują w dwóch odmianach. Mieczyk Wartali ma czerwone ciało, a płetwy są w kolorze czarnym. Natomiast Mieczyk Tuxedo jest cały czerwony, a przez środek jego brzucha biegnie szeroki czarny pas.
Mieczyk to ryba, która nie jest zbyt wymagająca, można łatwo ją hodować i rozmnażać w akwarium, dlatego polecana jest szczególnie początkującym akwarystom. Co ciekawe, mieczyk w trakcie rozwoju… może zmienić płeć. Osobnik, który urodził się jako samica, po pewnym czasie może nabrać cech męskich. Takie osobniki nazywa się późno dojrzewającymi samcami. Inne gatunki rybek akwariowych szczególnie polecane początkującym akwarystom to:
gupik, który jest rybą bardzo spokojną i znakomicie odnajdzie się w jednym akwarium z mieczykiem;
księżniczka Burundi, która jest gatunkiem dość agresywnym i raczej powinna być hodowana w akwarium jednogatunkowym;
drobnczika to rybka, która wytrzymuje spadki temperatury wody nawet do 15 stop. C i dostosowuje się do szerokiego zakresu pH w zbiorniku.
Atrakcyjne rybki akwariowe dla zaawansowanych
Dla bardziej doświadczonych akwarystów polecana jest ryba motylowiec. Charakteryzuje się grzbietem w kolorze brunatnym o oliwkowym odcieniu i jasnym brzuchem, a także mocno wysuniętymi do przodu nozdrzami. Zdecydowanie jednak tym, co wyróżnia motylowca, są płetwy. To od nich ryba wzięła swoją nazwę, bowiem płetwy piersiowe przypominają skrzydła motyla. Co ciekawe, oprócz walorów estetycznych płetwa pełni bardzo praktyczną funkcję. Po rozłożeniu płetwy ryba przypomina dryfujący po powierzchni wody liść. Płetwa ta pozwala też na wykonywanie wysoki skoków, które umożliwiają upolowanie niewielkich owadów, a w razie potrzeby ucieczkę przed drapieżnikiem. Akwarium dla Motylowca powinno być długie, ale nie za wysokie i koniecznie przykryte, aby ryba nie mogła z niego wyskoczyć.
Inną rybką akwariową, która ma bardzo atrakcyjny wygląd, jest bojownik wspaniały. Wyróżnia się jaskrawo pomarańczową barwą, a także niezwykle długimi płetwami. Rybki te są o tyle wymagające w hodowli, że samce mogą być wobec siebie bardzo agresywne i toczyć zażarte walki. Zdarza się, że dochodzi do śmierci obu osobników. Natomiast w stosunku do przedstawicieli innych gatunków nie wykazują agresywnych zachowań.
Jakie rybki do akwarium morskiego?
Akwarium może stanowić bardzo atrakcyjny element ozdoby mieszkania czy domu. Zdecydowanie najefektowniej wyglądają akwaria morskie. Dzięki nim we własnym domu można stworzyć trochę egzotyki skupionej wokół rafy koralowej. Takie akwarium i jego wyposażenie kupić możesz w sklepach partnerów PAYBACK. Pamiętać trzeba, że hodowla morskich rybek akwariowych jest już zdecydowanie bardziej wymagająca. Przede wszystkim potrzebne jest duże akwarium (przynajmniej 100 litrów), w którym woda słona utrzymywana będzie na określonym poziomie zasolenia, co monitoruje się na bieżąco za pomocą hydrometru. A jakie są najpopularniejsze gatunki ryb do akwarium morskiego?
Błazenek to niewątpliwie najchętniej kupowana rybka do akwarium morskiego. Charakterystyczne pomarańczowe ubarwienie i białe pasy biegnące wzdłuż ciała powodują, że ta rybka pięknie prezentuje się w akwarium. Na jej dużą popularność wpłynął film „Gdzie jest Nemo”, w którym głównym bohaterem jest właśnie błazenek.
Intensywnie granatowe ciało z czarnymi paskami i żółty ogon to cechy wyróżniające pokolca. Ta rybka wymaga bardzo dużego akwarium, przynajmniej 500-litowego, a niektóre gatunki potrzebują nawet dwa razy większego. Co ważne, w akwarium raczej powinno hodować się po jednym przedstawicielu danego gatunku, ponieważ często drugi osobnik traktowany jest jako konkurencja pokarmowa i staje się obiektem agresji.
Zebrasoma to kolejna bardzo atrakcyjnie wyglądająca rybka do akwarium morskiego o jaskrawo żółtym ubarwieniu i długości ciała dochodzącej do 20 cm.